fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

7 nippi, kuidas paberilt maha lugedes efektiivselt esineda

Suure tõenäosusega oled sa kohanud esinejat, kes peale tervitust ja lühikest sissejuhatust võtab ette pataka paberit ning seejärel hakkab sealt tuimal ilmel maha lugema. Ei ühtegi emotsiooni hääles, näoilmetest rääkimata.

Kui esineja vaevuks mõne minuti pärast kasvõi hetkeks korralikult oma publikut vaadata, siis avastaks ta oma suureks ehmatuseks, et isegi kui kuulajate pilgud on temale suunatud, tegelevad nad mõttes muude asjadega.

Kuidas sina paberilt maha lugedes oluliselt efektiivsem olla saad? Loe alljärgnevaid nippe.

1. Tee oma esinemine elavamaks ja kasuta lausteksti asemel märkmeid

See “sunnib” sind tuima maha lugemise asemel omaenda sõnadega rääkima. Ja see omakorda annab sinu esinemisele oluliselt sära juurde. Mida vähem sa ninapidi paberil oled, seda parem. Samas – märkmed tuleb korralikult läbi töötada, et nad efektiivsed oleks.

Muuseas, vaata neid üleval pildil olevaid märkmeid. Neid kasutas Steve Jobs 9.jaanuaril 2007 kui ta esitles iPhone esimest turule tulevat versiooni. Kas näed neid kolme telefoni seal pildil? Steve kasutas neist ainult ühte – ülejäänud olid tagavaraks juhuks, kui midagi töötama ei peaks.

PS! Olgem ausad, laiskvorstile see eriti hea moodus ei ole, sest nõuab oluliselt põhjalikumat ettevalmistust.

2. Tekst paberil –  kasuta suurt ja hästi loetavat fonti

Unusta ära oma koolipõlvest tuntud mikroskoopilised spikrid, mida kasutades paljud vahele jäid. Kui kirja suurus on mõnusalt suur, siis tähendab see sinu jaoks seda, et sa ei pea seal oleva teksti nägemiseks kogu aeg paberi kohal koogutama.

3. Tee selgesti eristuvad lõikude vahed, mis ei lase järge kaotada

Paljud, kes paberilt maha loevad, ei hoia korralikult silmsidet. Peamine põhjus seisneb selles, et nad kardavad olukorda, kus peale silmade paberile tagasi toomist ei leia enam järge üles.

Selle vältimiseks tee teksti vahele selgesti eristuvad lõikude vahed, mis lasevad sul oluliselt hõlpsamalt pooleli olevat kohta üles leida.

4. Too tähtsamad kohad tekstis esile – nii tead igal hetkel, mis öeldust on kõige tähtsam

Nii mõnigi esineja on ähmis olles ära unustanud, mis on tema esinemise kõige olulisem iva. Sina aga tee  olulised laused (või lõigud) teist värvi. Lisaks tähtsama esile toomisele võimaldab see nipp sul ka sisus kergemini orienteeruda ja järge kaotamata olulist üles leida.

5. Kui loed maha, siis kasuta tehnikat “lause alguse loen maha, lause lõpus tõstan pilgu”

Ka poliitikutele õpetatakse seda tehnikat. Peamine põhjus on selles, et kui hiljemalt lause lõpus tõstad pilgu, siis mõjub öeldu oluliselt võimsamalt kui vastupidist meetodit kasutades.

Millegipärast teeb enamik siiski vastupidi. See tähendab, et lause alguse räägivad peast, aga lõpus langetavad pilgu. Selliselt jätad sa aga kuulajatele mulje, et “ma päriselt kindel ei ole, seega pean üle vaatama.”

6. Väldi oma tekstis kilomeetriseid lauseid ja keerulisi võõrsõnu

Kui lause on väga pikk, siis tõenäoliselt saab sul poole lause pealt õhk otsa, mistõttu pead seda juurde ahmima. See aga rikub sinu esinemise rütmi.

Võõrsõnade häda seisneb selles, et esiteks võid sa oma keele nendega sõlme ajada. Ja teiseks – oled sa kindel, et kõik väga selgelt aru saavad, millest sa räägid?

7. Ära unusta publikut ja hoia nendega kontakti

Hoia silmsidet, kasuta oma kehakeelt ning anna oma jutule emotsiooni ja värvi juurde ka siis, kui sa paberilt maha loed. Žestikuleeri julgelt, kasuta tähendusrikkaid pause, kaasa publikut… See kõik on ju sinu teha.

Mida vähem sa publikuga kontakti hoiad, seda suurem on tõenäosus, et sinu esitlus neid ei huvita. Tuimal ilmel maha lugedes mõtleb publik “Ta oleks võinud selle mulle meilile saata…” Sellisel moel esinedes raiskad sa kõigi aega ja oleksid võinud parem koju jääda.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena