fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Hea esineja peab olema väärt jutuvestja

Hea loo rääkimine annab esinejale väärt võimaluse publikule oma sõnum edasi anda, see nende peas kasvama panna ja tõenäoliselt ka kuulajate arusaama ühe või teise asja kohta muuta. Kuiva ja igavat esinemist ei naudi keegi, mistõttu hea esineja peab olema väärt jutuvestja.

Täna toongi välja mõned lugude vestmise juurde käivad nipid.

Isiklikud lood on paremad kui ebamäärased näited

Kõigi meiega on elu jooksul juhtunud midagi, mida ühe või teise kõne puhul kenasti ära kasutada saaks.

Kui tegu on asjakohase ja humoorika ning sinu endaga on juhtunud looga, siis mõjub see väga hästi. Eriti kui tegu on looga, kus näitad enda kogemuste põhjal, kuidas sa ühes või teises asjas ebaõnnestusid ja mida see sulle õpetas. Paljudele inimestele ei meeldi kui nende kulul nalja visatakse – sina aga teed seda ise ja terve kuulajaskonna ees ning usu mind, see on seda väärt.

Lugu vestes tee see ka kuulajate jaoks isiklikumaks. Näiteks: selle asemel, et öelda “Käisin ühes linnas…” ütle “Kaks nädalat tagasi käisin Pärnus ja…”

Samuti kasuta kõiki kohti, inimesi, objekte jms., mida inimesed teavad. Mida usutavamalt ja konkreetsemalt lugu kõlab, seda mõjuvam ta on. Kui kuulajate jaoks on loos midagi tuttavat, siis suhestub ta sellega palju paremini, mistõttu saad oma sõnumit jälle kord paremini edasi anda.

Lool peab olema eesmärk, moraal ja saadav õppetund

Ei ole mõtet vana professori kombel heietada lugusid, mis ei ole teemaga seotud või mis kedagi ei huvita. Seega räägi konkreetse teema või näitega seotud lugu.

Eeldamine on kõikide käkkikeeramiste ema, mistõttu ära arva, et kõik sinu loo iva tabasid. Seepärast too lõpus selgelt välja, mis oli selle loo moraal ja mida sellest õppida on võimalik.

Mulle meeldib üks inglisekeelne väljend, mis võtab asja üsna tabavalt kokku. See kõlab “Make a point, tell a story”, ehk maakeeli “Ütle, mis on asja iva ja räägi selle kohta lugu.”

Siinkohal pead ka publiku tausta teadma. Kõik sinu lood ei pruugi alati sobida – olgu siis publiku vanuse, kogemuse, olemasolevate teadmiste jms tõttu. Vaata näiteks lugu “Slängi kasutamise mahlakad õppetunnid.

Mida pikem on lugu, seda naljakam peab ta olema

Soovitan sul mitte pikemat kui kolmeosalist lugu teha. Häda on selles, et paljud esinejad räägivad kilomeetriseid lugusid, mis juba poole peal olles kuulajaid tüütavad. Seega peab lugu terves ulatuses olema kaasahaarav ja hästi jälgitav.

Pikema loo puhul võid selle mitmeks osaks jagada ja juba vahepeal ära öelda, mis oli ühe või teise asja iva. Ja veel üks hea nipp: asu kohe loo kallale nii, et kuulajad ei saa esmalt arugi, et sa lugu vestad. Nii on ka nemad kohe asja kallal ja jälgivad sind suurema huviga.

Harjuta enda jaoks läbi ka ühe loo pikem ja lühem variant, mida vastavalt esinemiseks ettenähtud ajale kasutada saad. Ära õpi seda sõna-sõnalt pähe vaid räägi seda nii nagu sa seda ka oma sõbrale räägiksid.

Kui sa esitad lugu nagu pähe õpitud luuletust, siis ei ole sellele asjal mõtet – mõjud kunstliku ja igavana. Kui aga räägid vabalt ja muhedalt, siis ei kipu ka kümneid kordi räägitud lugu sinu esituses igavaks muutama.

Väljendid, millest peaksid hoiduma

“Teel siia juhtus minuga üks naljakas lugu” on üsna levinud klišee, mida kindlasti vältima peaksid. See annab publikule märku, et sa üritad iga hinna eest nalja teha ja kuivõrd paljudel kuulajatel on sellega olemas pigem kogemus “Ehhh…kas siin oli kusagil nali peidus?”, siis võid nii mõnegi inimese sedaviisi enda vastu häälestada. Selle teemaga seoses võiksid enda jaoks ka küsimuse “Kas naljaga alustamine on ikka alati hea mõte?” läbi mõelda.

“Ma ei tea, kas peaksin seda teile rääkima, aga…” Kui sul on kahtluseid selle kohta, kas lugu on sobilik või mitte, siis jäta lugu kasutamata. Eriti kui ta on selline, mis ehk kedagi solvata võib.

“Kindlasti olete kuulnud…” või “Nagu te teate, siis…” Usu mind – kui sa selliselt midagi väidad, siis on 75% tõenäosus, et inimestel ei ole õrna aimugi, millest sa räägid. Kui lugu vestad, siis ära eelda, et kuulajad kõike teavad. Üsna kindel on ka see, et kuulajad jätavad sageli mulje, et nad taipavad rohkem kui tegelikult aru saavad.

Lood lähevad igal järgmisel esinemisel järjest paremaks

Hea esineja peab olema väärt jutuvestja, see on selge. Selleks on igalühel meist võimalik saada. Vajab ainult pealehakkamist, harjutamist ja mis kõige tähtsam – soovi ennast pidevalt arendada.

Pea meeles, et mitte ükski lugu ei ole oma kõige paremas vormis esimesel esitamisel. Mida rohkem sa harjutad ja mida rohkem sa esinedes lugusid vestad, seda paremaks muutud sa ise ja seda rohkem kuulajad sinu esinemist ka naudivad.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena