Avaliku esinemise videokursuse kolmas osa

Kõne osad: Sissejuhatus, teemaarendus ja kokkuvõte

Selles peatükis räägin veidi lähemalt sellest, millised on erinevad kõne osad ja milliseid on erinevate kõne osade eesmärgid.

Sissejuhatuse eesmärk

 • Sissejuhatus peab püüdma tähelepanu. Ükskõik, kuidas Sa seda ka teed- peaasi, et see on seotud räägitava teemaga, publikuga, Sinuga ning positiivse õhkkonna loomisega.
 • Oluline sissejuhatuse käigus luua sümpaatiasuhe Sinu ja publiku vahel.
 • Sissejuhatuse käigus anna publikule teada, kes Sa oled ja miks Sa seda kõnet pead. Kõikidel kuulajatel tiksub peas alateadlik küsimus: “Millist kasu mina sinu esinemisest saan?”, seega anna sellele küsimusele ka juba kohe alguses vastus.
 • Sissejuhatuse käigus kirjelda, millest Sa räägid ning anna ülevaade oma ettekande struktuurist- kui kaua, millised teemad, millal on pausid, millal on esitluse lõpp.
 • Sissejuhatuse maht peaks olema 10-15% sinu ettekandest.
 • Sissejuhatus kirjuta valmis viimasena, sest ainult siis tead, mida Sa õigupoolest sisse juhatad. Sel viisil väldid ka seda, et ei luba oma sissejuhatusega midagi sellist, mida Sinu kõne tegelikult ei sisaldagi.
 • Tähelepanu äratajatena võid muuhulgas kasutada nalja, küsimust publikule, mõistatust, jutustust, joonistust tahvlile, paugutajaid, video- või audioklippi jms.  Tähelepanuäratajana või tegelikult kõike, mis pähe tuleb, pidades meeles, et senikaua, kuni need Sinu teema- ja eesmärgiga kooskõlas on, toimivad need õiges kohas ja hästi läbimõeldult kindlasti.

Lisalugemist leiad ka blogi lugudest “Tähelepanu äratamine on esineja mure” ning “Aga millist kasu mina sellest saan?

Teemaarenduse eesmärk

Teemaarenduse eesmärgiks on teabe või Sinu seisukohtade avaldamine. Selle asemel, et pikalt ja mitte millestki rääkida,  esitagi oma põhiväide ja asu varem ettevalmistatud veenvate argumentidega selle tõestamisele. Argumendid peaksid olema sellised, mis:

 • aitavad sul kuulajatele otsuse vastuvõtmiseks vajalikku teavet edasi anda;
 • loovad hea aluse kuulajate seisukohtade muutumisele;
 • toetavad sinu esitatud väite õigsust.

Vältimaks sattumist demagoogialõksu, pead Sa kindlasti oma väiteid põhjendama. Vastasel korral kuulajad Sind lihtsalt ei usu. Et publikul Sinu esitlust lihtsam jälgida oleks, jaga kogutud materjal alateemadeks. Ka endal on seda tehes oluliselt lihtsam rääkida. Pea meeles, et kui Sinu esitluses on liiga palju infot või kui kõik laused kannavad olulist tähendust, siis on kuulajatel raske materjalis orienteeruda.

Kokkuvõtte eesmärk

Kas Sa oled sattunud kuulama kõnet, mis algab suurepäraselt, kestab suurepäraselt, aga lõppeb nii järsku, et Sa ei saanud arugi, mis Sind tabas? Tavaliselt lõppeb see ühe sõnaga:”Kõik!”. Osad esinejad, kes on suutnud vaeva näha, suudavad seda isegi kolme sõnaga (“See on KÕIK!!!”) teha. Kuidas Sulle tundub, kas selline lähenemisviis on õige? Minu arust mitte ja seda alljärgnevatel põhjustel:

 • Kokkuvõtte peamiseks eesmärgiks on räägitust kõige olulisema üldistamine, mõne lausega kokku võtmine, peamise idee kordamine ning unustamatu mulje jätmine. Seetõttu pead Sa korraliku kokkuvõtte tegemise juures sama suurt vaeva nägema kui sissejuhatuse juures.
 • Veel hullem, kui lühike ja äkiline lõpp, on pikk ja lohisev kokkuvõte. See tekitab kuulajates tunde, et “see vist ei lõppe iialgi”. Oled Sa näinud filmi “Sõrmuste isand: Kuninga tagasitulek”?. Mina, kes ma selle filmi suurem asi fänn ei ole, ei jõudnud ära oodata, millal see viimane tund läbi saab kuna viimase 2,5 tunni jooksul olid: head võitnud, halvad karistada saanud jne. Sellest hoolimata venitati ja venitati seda filmi veel tunni jagu. Oleks ta lõppenud 2h 25min pealt, arvaksin ma siiani, et tegu oli hea filmiga. Praegu aga…

Loe lisaks veel ka lugusid “Kokkuvõttega lööd viimase naela seina”, “4 sisutühja väljendit, millest hoiduma peaksid” ja “6 peamist viga, mida kõnet alustades tehakse”

Kõne osad

Kuidas teha sissejuhatus, mis meid kuulama paneb?

Kuidas esinemise ajal teha nalja nii, et kuulajatel piinlik ei oleks (sinust endast rääkimata)?

Kas soovid saada paremaks esinejaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on?

AVALIKU ESINEMISE TASUTA VIDEOKURSUS

Saadan Sulle seitse videot, mis sisaldavad hoolikalt valitud tehnikaid selle kohta, kuidas laval särada ja oma sõnum edukalt edasi anda.
NB! Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!
Meie privaatsuspoliitika
SAADA VIDEOD
close-link