fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Juhend tudengile – Kuidas igavat loengut üle elada

Henry Ward on öelnud: “Kui kogudus kipub magama jääma, jääb üle teha ainult üht – varustada uksehoidja terava otsaga kepiga, et ta sellega jutlustajat aeg-ajalt torkaks!” Tänase esimese koolipäeva puhul saad kiirkoolituse selle kohta, kuidas igavat loengut üle elada.

Teen oma avaliku esinemise loengutes aeg-ajalt sellist harjutust, kus üks grupp peab välja mõtlema “Mida teha, et igavat loengut üle elada” ja teine grupp peab kirja panema “Kuulajatepoolsed tegevused, mis esinejat häirida võiksid”.

Kuivõrd ei hakanud tavapäraseid (telefoniga mängimine, sülearvutiga toimetamine, unistamine jms) asju esile tõstma, siis alljärgnevalt toongi välja sellised… ütleme et “vähem kasutatavad” asjad.

1. “Amm…-ide” lugemine

No sa proovid kuulata, aga ainuke asi, mis sulle kõrva jääb, on “Aaammmm…” või “Eee…”. Või hoopiski eestlastele omased parasiitsõnad “Põhimõtteliselt…”, “Siis”, “Nii!!!” jms. kraam.

Samas, milleks aega niisama kulutada? Ära keskendu esinemise sisule vaid loe kokku kõik veidrused, mida esineja teeb. Parasiitsõnade ja -väljendite asemel võivad nendeks olla ka parasiitžestid. Pane need kõik kirja ja kui vahetund tuleb, siis vaheta kursusekaaslatega märkmeid teemal “Mitu “siis-i” sa kokku said?”

2. Tööasjadega tegelemine

Ikka-ikka! Võta kohe terve pakk paberit välja ja katsu sellega võimalikult palju krabistada. Juhul kui sel igaval tüübil seal ees peaks mõni küsimus kuulajaskonnale olema, siis esitatavad küsimused tuhisevad kindlasti sind puudutamata mööda. Pealegi – sinu ülemus kiidab sind selle eest, et sul midagi tegemata ei ole jäänud.

3. Söömine, joomine

Ainuke töö, mis toidab, on ju söömine, eks? No miks ei võiks sa siis ometigi paar lihapirukat ja väikese Fanta kotist välja koorida? Magustoiduks üks suur õun, mis hambaid sisse lüües mahla laiali pritsib ja hammustusest tulev raksatus sinu ees istuva kursusekaaslase unest üles ehmatab. Pealegi on siin nö win-win olukord, kus a) kuulajatele ei meeldi, kui esineja kõne ajal sööb b) ka esinejale ei meeldi, kui kuulajad esinemise ajal söövad.

4. Trenni tegemine

Võta näiteks see sõrmede tugevdamise vidin, mille nimi mulle ei meenu. Või äkki kilone hantel? Kui need ei kõlba, siis äkki sõrme, pea ja jalaringid? Vahepeal võib ka niisama püsti tõusta ja ette-taha painutusi teha. Kui juba see lektorile märku ei anna, et midagi valesti on, siis mis küll veel seda teha võiks?

5. Iseendaga tegelemine: meik, juuksed jms.

Eriti kasulik hommikutel, kui sa otse peolt loengusse tuled või sisse oled maganud. Siis on paras aeg loengus oma kraam välja otsida ja ennast tuunima hakata. Aeg kaob mühinal ja sa ei saa arugi, kui juba kojumineku aeg käes on.

Ettevaatust naisõppejõududega: osadele neist ei meeldi konkurents!

6. Esinejatele erinevate vigurite külge mõtlemine

See tegelane seal ees on liiga tavaline? Ei ole viga! Mõtle nüüd sellele, kui tal oleksid sarved peas. Ei olnud kasu? OK, kujuta siis ette, et ta jalad käivad tagurpidi nagu kurel. On ju parem? Aga nüüd katsu mõelda, mis saaks siis, kui… Võimalusi on sadu.

7. Kuulata proovimine

Võib tunduda raskem kui esmapilgul näib, sest kui ikka on igav, siis on igav! Aga, kui midagi muud enam üle ei jää, siis proovida ehk tasuks.

8. Lähed ära

Ehhh, tundub väga lihtne, aga on siiski miskipärast vähe kasutatav. Pealegi, kas mitte lihtsuses ei peitu jõud? Eriti kui sa seda tuimal ilmel slaididelt maha loetavat jura võid ka kodus omaette “läbi töötada”. Millegipärast aga kipuvad inimesed masohhistid olema ja ära minemise asemel katsetavad pigem kõiki eespool toodud asju õndsas lootuses, et ehk esineja seda tähele paneb ja seetõttu oma esinemises midagi ka muudab.

Mis sul esinejana sellest õppida on?

Laval olles pead sa selliseid asju tähele panema ja alati mõtlema, mida saaksid teha selleks, et kuulajad kõrvaliste tegevuste asemel esinemist jälgiksid. Kui kuulajate tähelepanu hajub, oled sina selles süüdi.

Kindlasti on ka sinul häid nippe selle kohta, mida igava esinemise üle elamiseks teha saab.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena