fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Keelekasutus ja -stiil

“Miski ei ole põlastusväärsem kui kõnemees, kes kasutab sõnu nagu posija oma rohtusid”

 Francois de Salignac de la Mothe Fenelon

Keelekasutus esinemise ajal

Sellel, kuidas Sa räägid, on oluline mõju kuidas Sinu peamist ideed vastu võetakse. Hea keelekasutusega saadki Sa selle edasiandmist toetada. Samas- halb ning sobimatu stiil ja ebakorrektne keelekasutus rikuvad kõne üldmuljet ning positiivset suhtumist kõnelejasse.

Seetõttu on esinemist ette valmistades oluline pidada meeles järgnevat:

  • Igas kuulajaskonnas on tegelane, keda tinglikult võiks nimetada “Ammide lugejaks. See on inimene, kes selle asemel, et Sinu sõnumit kuulata, loeb ajaviiteks ära kõik korrad kui sa teed ütled “eee…”, “mmm…”, “siis”, “nagu”. jms.  Seega: ära kasuta parasiitsõnu.
  • Vältimaks võõrsõnade lõksu (kuulajad, aga mõnikord ka rääkija ise ei saa aru) kasuta lihtsat keelt – endal lihtsam rääkida ja kuulajatel lihtsam aru saada.
  • Slängi kasutamine ametlikus esinemises ei ole soovitav, kuivõrd see võib kuulajaskonnale ebasobiv olla, nad ei pruugi Sinust aru saada.  Pealegi- sõna, mis Sinu kandi slängis tähendab ühte, võib mujal tähendada hoopistükkis midagi muud.
  • Varieeri lausete pikkust – tee need vahelduva pikkusega. Väldi telegraafi stiilis liialt lühikesi lauseid ja selliseid mitme kilomeetriseid lauseid, mille kestel Sul kaks korda õhk vahepeal otsa saad. Pealegi on selliseid lauseid kuulajatel raske jälgida.
  • Selle asemel, et pikalt ja laialt mitte millestki rääkida, pea meeles, et konkreetsed näited  on alati mõjuvamad kui ebamäärased sõnad ja kirjeldused.
  • Ole ettevaatlik lühenditega– need võivad sinu jaoks palju tähendada, aga paraku ei pruugi enamus kuulajaid sinust aru saada.
  • Katsu vältida lauseid stiilis: “Te kõik niikuinii teate…”, “Nagu te kõik kuulnud olete…” Tee teinekord katse ja Sa imestad, kui paljud inimesed sellest Sinu väitest tegelikkuses mitte kui midagi ei tea.

Hoolimata sellest, et kuulajad ootavad korrektset keelekasutust, ootavad siiski Sinult ka mahlast ja väljendusrikast sõnaseadmisoskust. Selle asemel, et mingisugust bürokraatlikku ja ametlikku keelt kasutada, katsugi mõnusat ja kergesti jälgitavat stiili hoida.

Vaata videot, kus ma sellest kõigest lähemalt räägin.

Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.eek.ee

Põnevat lisalugemist leiad ka blogis olevast loost “Kas teadsid, et Pärnus lumi pakib?” 

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena