Kes on Janek Tuttar

Ilmselt tahavad seda paljud teada, sest statistika näitab, et see siin on minu kodulehe
kõige enam vaadatud leht…

Olen Janek Tuttar – kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Muude tegemiste hulgas olen aeg-ajalt veel ka ajalehe Äripäeva portaalidele avaliku esinemise teemadel kirjutanud.

Alates 2007.aasta kevadest olen ma seotud Eesti Ettevõtluskõrgkooliga Mainor, kus õpetan avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse aineid.

Sellest, millist kasu see tudengitele andnud on, annab märku tõsiasi, et nad on mind erinevatel aastatel (viimati aastal 2019) parima õppejõu nominendiks esitanud.

Oman sotsiaalteaduste magistrikraadi kommunikatsioonijuhtimise erialal, kusjuures oma magistritöö tegin esinemishirmu teemal.

Silmaringi laiendamise ja uute teadmiste saamise otsinguil olen käinud ka piiri taga erinevatel täiendkoolitustel (Taanis, Soomes, USA-s, Saksamaal ja Lätis).

Minu avaliku esinemise koolitustel on käinud hulk erineva taustaga inimesi paljudest erinevatest ettevõtetest (LHV Pank, Tallink, SEB Pank, Swedbank, ERGO kindlustus jne.).

Muuhulgas olen sisekoolitusi teinud järgmistele ettevõtetele ja asutustele:

 • Kaitseministeerium
 • Keskkonnaministeerium
 • Välisministeerium
 • Rahandusministeerium
 • Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskus
 • Omniva
 • Telia / Elion
 • Politsei ja Piirivalveamet
 • Maanteeamet
 • Maksu- ja Tolliamet
 • Terviseamet
 • Tööinspektsioon
 • Tallinna Linnavalitsus
 • Ida-Viru Keskhaigla
 • Päästeamet
 • ABB AS
 • Tallinna Perekonnaseisuamet
 • Pärnu Haigla
 • Keskkonnaamet
 • Jeld-Wen Eesti AS
 • Rahvusarhiiv
 • Patendiamet
 • Tartu Ülikooli kliinikum
 • Rahvakultuuri keskus
 • Tallinna Ülikool
 • Tallinna Tehnikaülikool
 • Tallinna Tehnikakõrgkool
 • Sisekaitseakadeemia
 • SA Innove
 • Bigbank
 • Mereakadeemia
 • Tallink AS
 • Jõgevamaa Omavalitsuste Liit
 • Eesti Haridustöötajate Liit
 • SA Tallinna Teaduspark Tehnopol
 • Iizi Kindlustusmaakler

Minu eelnev kogemus viimase üheteist aasta (2007-2019) jooksul avaliku esinemise koolituste läbiviimise valdkonnas on ca. 5500 tundi

Koolitused, mida ma teen, on alati hoogsad, lõbusad ja interaktiivsed. Usun siiralt, et kerget huumorit kasutades on võimalik ükskõik millisel teemal rääkida nii, et inimesed sind kuulavad ja kaasa mõtlevad. Igal aastal saab minu loengutest ja koolitustelt avaliku esinemisega seoses abi ca. 500 inimest.

Loe, mida inimesed minu tehtud avaliku esinemise koolituste kohta on arvanud

"Koolitus oli väga asjalik. Ütlen ausalt, et algus tundus natuke „eestlaslik“, st ei saanud nagu kohe vedama. Aga alates esinemiste voorust sai selgeks, miks see just nii on ning üldine õhkkond oligi ehk tänu sellele pigem rahulik ja turvaline.
Olen peale koolitust juba kahel korral väikese avaliku ettekande teinud, seejuures mõlemal korral minu jaoks suhteliselt väljakutsuvas olukorras (inglise ja vene keeles, milles ma end veelgi ebakindlamalt tunnen) ning tänu koolitusele tundsin end palju enesekindlamana ning see aitas positiivsele tulemusele palju kaasa."
Krista Keedus
Juhataja / SA Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskus
"Tänud suurepärase koolituse eest. Ausalt, tuleks või teist korda veel!
Ma aimasin ette, et küllap tuleb mugavustsoonist välja astuda ja eks see oligi asja mõte (ega muidu ei õpi!), kuid see, et kogu protsess saab olema nii toetav ja humoorikas, tuli meeldiva üllatusena.
Veelkord aitäh!"
Agnes Kajander
Toimetaja ja autor
"Koolitus meeldis väga.Suurepärane oli see, kuidas Sa suutsid väga lühikese ajaga grupis hea õhkkonna tekitada ehk siis nii pingevaba, kui pingevabalt avaliku esinemise kontekstis ennast tunda saab.
Usun, et need väärt teadmised ja praktiline kogemine jäävad pikaks ajaks meelde just ka see tõttu, et kõik see oli nalja- ja naeruvõtmes, kuid mitte kordagi halvustav või solvav kellegi suhtes.
Sinult on palju õppida tänu Sinu kogemustele, heale tunnetusele ja tähelepanelikusele.
Aitäh!"
Betty-Maria Märk
Tervise Arengu Instituut
"Aitäh et meid harisid. Kogu grupi tagasisise koolitusele oli positiivne.
Kuna eelnevalt mingeid ootuseid keegi endale seadnud ei olnud, siis olid kõik peale koolitust meeldivalt üllatunud, et sellisel teemal on võimalik nii põnevalt koolitada. Isegi kõige väsinumad ütlesid et väga lahe oli ja küsisid pärast, et kuidas me üldse sinu leidsime ja lubasid ka edaspidi hea sõnaga soovitada."
Keidi Punnek
Tallinna Tehnikakõrgkool
"Sul võib olla lademetes häid mõtteid ja lennukaid ideid. Sul võib kõrvade vahel isegi valmis olla „täiuslik kõne“, et kuidas need mõtted vajalike inimesteni viia. Aga sellest siiski ei piisa. See, kuidas oma mõtted auditooriumile esitad, on ülioluline. Kasvõi juba ainuüksi seetõttu, et päriselt ka aru saadaks, mida öelda tahad.
Janeki koolituspäev just seda eesmärki täitis. Hoogne, eluline ja kergesti nakkuv. Puhas rõõm on igapäevarutiini sedatüüpi ergutitega lahjendada."
Erik Keerberg
Ettevõtte juht / Ouman Estonia OÜ
"Aitäh toreda koolituspäeva eest! Tagasisidega ei ole ma kitsi, sest koolitus oli tõesti huvitav ja köitis algusest kuni lõpuni.
Eriti meeldis mulle, kuidas praktilised harjutused olid sujuvalt põimitud sõnumisse, mida soovisid osalejatele edastada.
Soovitan kindlasti seda koolitust oma tuttavatele nii teema käsitluse kui ka sinu enda pärast. Ei kujutaks enam ette, et avaliku esinemise koolitust saaks üldse keegi teine läbi viia."
Evelin Jõgar
"See eilne oli küll hiiglama äge, meeleolukas ja sisukas esinemiskoolitus. Üks parimate hulgast, mida elus kogetud. Taipasin, millega edaspidi tegeleda, sest väärtuslikke tehnikaid saime nii mis mühiseb!
Tore oli, et lubasid esinemisest ka keelduda, aga samas utsitasid ja toetasid väga hästi."
Signe Peipman
"Me jäime koolitusega väga rahule. Eriti, kui arvestada seda, et meil varasemalt Sinuga kogemus ja kontakt puudus, siis oli see omamoodi riskiga ettevõtmine. Ja me oleme väga-väga rahul, et see risk õnnestus.
Kogusime meie osalejatelt tagasisidet ja kajama jäid sellised mõtted:
 • Koolitus ei olnud monotoone maha lugemine vaid huvitav ja kordagi ei tundnud, et oleks igav olnud.
 • Mulle hullult meeldis - Sai teada palju häid nõuandeid, kuidas oleks õige esineda, milliseid nippe kasutada ja kuidas enda hirmust üle olla.
 • Koolitaja tõi palju näiteid elust endast ja see andis palju juurde. Super!
 • Koolitus oli huvitav ja kordagi ei olnud igavat momenti. Koolitaja suutis meid panna kuulama igat tema sõna ja kaasa mõtlema."
Havi Logistics OÜ
"Veelkord suur-suur-suur tänu nii supervahva koolituse eest! See oli loterii pea võit! Koolitus oli nii hästi üles ehitatud, et minul ja ka teistel oli kahju, et see nii ruttu otsa sai.
Usun et sain nippe ja mõtlemisainest päris palju ja ju see koolitus pidigi minu teele tulema. Super töö, mida koolitusel osalejatega teed!
KIITUS! Kirjutan kindlasti ka kuhjaga sooja tagasisidet ja soovitusi avalikult, aga siiski minu personaalne SUUR TÄNU!"
Mari Piht
"Olen väga rahul, et märkasin internetis sinu koolituse reklaami ja otsustasin sellest osa võtta. Ja olen väga õnnelik, et koolitajaks oli väga tugeva ettevalmistusega koolitaja. Soovin edaspidiseks sama ägedat lähenemist ja koolitatavate julgustamist, sest see töötab. Suurepäraselt!"
Christa Pihelpuu
arhitekt
"Minule koolituse tellijana oli see omamoodi eksperiment – kutsuda esinema inimene, kes just väga väljapaistvalt pole reklaaminud end Äripäevas ja kes võib-olla mõne teise avaliku esinemise koolitaja kõrval mõjus tundmatuna.

Üsna alguses sai selgeks, et olen loteriivõitja. Koolitus sobis ideaalselt meie suveseminari programmi. See oli hästi üles ehitatud ja tasakaalus – sai väärt nõuandeid, mida illustreerisid elulised näited, ja sai ka kõhutäie naerda.

Olles mõneti selle valdkonnaga tuttav, saan öelda, et see oli hea koolitus! Soovitan."

Raivo Suni
Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor
"Koolitus oli huvitavalt üles ehitatud ja pani kaasa mõtlema. Väga meeldisid praktilised ülesanded, kus oli võimalik ennast erinevates situatsioonides proovile panna. Koolitaja oli professionaalne ja valdas teemat. Soovitan teistelegi."
Karin Karlsson
"Sinu koolitus on kindlasti soovitamist väärt:

Koolitusel saab nii kindlalt ja leebelt selgeks, et esinemishirm on ainult esineja peas, teised seda ei märka või ei hooli sellest. Koolitus on kasulik kõigile, kes tahavad teha oma järgmise esinemise mitu korda enesekindlamalt.

On imetlusväärne, kuidas Janek oma jutustamisoskusega oskab hoida põnevust, nii et terve päeva jooksul pole mahti kõrvalisi mõtteid mõelda."

Triin Suur
SA Erametsakeskus
"Janek teab, mida teeb ja räägib ning annab mõista, et hoolib ja on olemas ka peale koolitust.

Kirjuta ja küsi, kui on soovi!! Tema pühendumine teeb meele rõõmsaks. Veendusin taaskord, et alati on midagi uut õppida avalikus esinemises ja Janekil on kuhjaga teadmisi jagada. Võta ainult vastu!"

Karl Pütsep
õhtujuht, pulmaisa / Vennad Vähid
"Osalejatele meeldis aktiivne ja kaasahaarav koolitus väga ning isegi töömotivatsioon olla nii mõnelgi osalejal nüüd tagasi tulnud. Aitäh veelkord, Janek."
Päästeamet
"Ei olnud Janekist aga tema tegemistest enne midagi kuulnud. Sellegi poolest osalesin ja julgen väita, et minu jaoks oli tegu viimaste aastate parima koolitusega. Soovitan kõigile!"
Andres Männisalu
Dispak OÜ / tegevjuht
"Suur tänu Sulle nii mõnusa ja inspireeriva koolituse eest! Kolleegid jagasid vaid kiidusõnu ja päris mitmed ütlesid, et said julgust juurde ning lihtsaid nõuandeid ja nipikesi, mille peale ise ei tulekski."
Lääne Politseiprefektuur
"Tahtsin koolituselt kindlaid koordinaate, millised on laval käitumise nõuded. Ja sain eeskuju, kuidas panna kaaskondsed neid kasutama. Muutusin korraldajaks, kellel on võim. Võim alus on igasuguse tegutsemise võimalus üldse. Ja võimas oled sa siis, kui mõjukas oled. Mõjukuse õppe kursuselt saabki."
Agnes Kallit
"Mulle väga meeldis, et kohe kaasati meid enda peal katsetama kuidas esineda ja anti tagasiside tehtud vigade üle. Humoorikalt ja samas tõsiseltvõetav koolitus andis palju julgust, teadmisi ja oskust, et kõik saab alguse iseendast.


Aitäh Sulle Janek meeldiva ja sisuka päeva eest."

Kätlin Saarest
Päästeamet
"Janeki koolituse tugevuseks on väike osalejate arv, mis võimaldas ühepoolse kuulamise asemel kasutada palju kaasamist - nii oli igaühel võimalus saada ka omajagu personaalset treeningut. See oli korralik lisandväärtus, mida enne minekut ei osanud oodatagi.

Mis veel meeldis - et päeva jooksul läbitud materjal oli hästi tasakaalus, võrdselt oli fookuses psühholoogilise küljega tegelemine ehk nö hirmude mahavõtmine ja kollektsioon praktilisi nõuandeid, mida sai koheselt kasutusse võtta.


Päev oli intensiivne, sooja õhkkonnaga, täis head huumorit ja saadud väärtus lihtsalt suurepärane!"

Merle Randlepp
Wunderkraut Estonia / Mekaia OÜ / tegevjuht
"Sinu koolitus oli super, igas osas (sisu, vorm, esitlus). Väga arusaadav ja selgelt professionaalne. Väga hea materjal."
Indrek Lepp
AS Tallink
"Koolitus ja koolitaja valik oli super!
Janeki vahetu suhtlemine kõigiga: juba algusest peale orienteerus ta nii hästi inimeste ja nimedega. Tema vaba ja paljude praktiliste näidete varal tehtav näitlejameisterlik esinemine - see kõik andis julgust ka omi mõtteid vabalt väljendada.

Kõik said ennast praktiseerida ja seejärel Janeki poolt antavad nõuanded tundusid nii loomulikud ja seejärel „ports“ kiitust, see kõik andis palju julgust ja soovi edaspidi esinemistega paremini hakkama saada.


Ausaim hinnang koolitusele oli see, kui üks meist küsis: mida kujutab endast jätkukoolitus?"

Tallinna Linnakantselei sisekontrolöri teenistus
"Tänud veelkord toreda ja asjaliku koolituse eest! Rakendasin õpitut sel kuul viiel esinemisel ja kõik läksid väga edukalt."
Anu Holmberg
SA Kredex
"Janek Tuttari kahepäevane avaliku esinemise koolitus andis palju juurde nii neile kes kõnepidamise või loengute vallas esimesi samme teevad kui ka kogenenumatele esinejatele. Väga selged soovitused mida teha ja mida mitte teha, väikesed nipid esinemise ja abistavate materjalide-seadmete juures olid üpris kasulikud. Ja mis eriti tähtis – Janeki isiklik eeskuju esinejana.


Tarkused on ka raamatust (ja Janeki blogist) saadaval, aga näha, kuidas asi elavas esituses välja näeb, on eriti tähtis. Janeki vaba, sundimatu esituslaad, millele lisandub tuntav annus näitlejameisterlikkust, oli pidevalt nauditav."

Jaan Ennulo
Estonian Business School / dotsent, PhD
"Väga meeldiv oli osaleda koolitusel, mille teemat koolitaja nüanssideni valdab ning praktikast võetud näidetega vürtsitada suudab. Kordagi ei olnud igav ning teooria realiseerus alati praktilistes ülesannetes.


Kahepäevalise koolituse lõppedes sai väga hea tervikpildi esinemisega seotud aspektidest ning sellest, kuidas oma esinemishirmu vähendada. Õppisin ennast esinejana paremini tundma ning kogesin juba koolituse käigus toimunud muutuseid iseenda esinemisoskuses. Aitäh selle eest!"

Britt Petjärv
Tallinna Tehnikakõrgkool / Humanitaarainete keskuse juhataja
"Tahan veelkord tänada tänase väga õnnestunud koolituse eest! Nii palju kasulikku infot ja vajalikke nõuandeid pole juba ammu üheltki koolituselt saanud. Jõudu järgmiste kahtlejate julgustamisel!
Inga Nurme
Saku Gümnaasiumi muusikaõpetaja
"Võtan Janek Tuttari koolituse kokku lausega „Rõõm peitub olemises“.


Janek on suurepäraselt suutnud ühendada praktilised näpunäited huumori ja positiivse hoiakuga. Kui tavapäraselt on suur osa koolitusi pigem akadeemilised koolipingis istumised, kus kohvipausi ootamine on loomulik osa, siis Janeki koolitus möödus mängleva kergusega kella vaatamata. Lisaks praktilistele teadmistele süstis koolitus julgust ja energiat edaspidisteks esinemisteks. Aga mitte ainult laval olemiseks vaid ka igapäevaelus mõnusamaks toimetulekuks, sest on ju terve elu üks suur mängulava!"

Karina Loi
suhtekorraldaja
"Koolitus aitas mõista paremini olulisemaid aspekte esinemise ja selle ettevalmistamise osas. Hea on teada, et kuigi esineja seesmiselt võib tunda ebakindlust, siis välja see eriti ei paista.


Janeki esinemine oli hästi üles ehitatud, huvitav, täpne ja fun. Soovitan kindlasti!"

Kristjan Täht
Eesti Ettevõtlike Noorte Koda / 2014.aasta president
"Janek Tuttari avaliku esinemise koolitus on väga innustav ja võiks paljudele lausa kohustuslik olla! Sain turvalises õhkkonnas oma mugavustsoonist väljuda ning tänu vahetule tagasisidele oma esinemisoskusi lihvida.


Kes arvab, et ta tuleb koolitusele ja saab ainuüksi Janekit kuulates heaks esinejaks, eksib rängalt – sellel koolitusel peab... esinema. See ning Janeki muhe huumorimeel ja elulised näited annavad igale osalejale tõeliselt väärt kogemuse ja positiivse emotsioonilaengu. Pärast koolitust ei tundu avalik esinemine enam pooltki nii hirmuäratav kui varem."

Jekaterina Larionova
Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
"Julgelt soovitan avaliku esinemise kursust kõigile, kellel on avaliku esinemise tööalane vajadus, samuti inimestele, kellel otsene vajadus puudub, leidub palju üldharivat.

Koolitusel valitses avatud õhkkond, paindlik teemade käsitlus. Meeldis, et ülesehitus ei toimunud kuiva loengu vormis ja lektor tõi palju praktilisi näiteid elust enesest.


Positiivse mulje jätmisele aitas kaasa ka lektor Janek Tuttar oma avatud ja positiivse suhtumisega."

Anu-Hannele Puskar
Rahvusarhiiv / Haldusbüroo asedirektor
"Soovitan Janekit, ta on suurepärane koolitaja! Ta rääkis väga selgelt ära, millised on vead, mida ei tohiks avalikult esinedes teha ja andis soovitusi mida teha, siis kui tõesti midagi valesti läheb. Esitlus oli tõeliselt elav, rahvas naeris ja mõtles hoolega kaasa!

Janek on väga avatud suhtleja ning tema näpunäited tegid mind kindlasti targemaks. Ta ei valgunud laiali, püsis teema juures ning pidas kinni ajakavast. Kui vaadata koolitajaid, kes peavad edasi andma teadmisi, siis Janek on kindlasti parim, keda ma olen näinud! Soovitan teda soojalt!"

Ailar Väärtmaa
"Minu eesmärgiks oli edukalt oma magistritöö ära kaitsta. Läbisin Janeki avaliku esinemise kuue osalise videokursuse ja lisaks lugesin juurde artikleid koduleheküljelt. Tulemus? Minu kaitsmine läks väga edukalt. Ma järgisin hea esinemise kohta käivaid näpunäiteid ja hoidsin mõtted positiivsed.

Nüüd tahangi Janekit tänada, sest need videod ei andnud mulle mitte üksnes häid nippe ja soovitusi vaid ka inspireerisid mind. Ma tundsin ennast komisjoni ees esinedes enesekindlalt, sest teadsin, et ma olen väga hästi ettevalmistunud, töö on minu tehtud - seega miks peaks mul halvasti minema?"

Epp Lehtmets
"Kellelt siis veel õppida, kui mitte oma ala parimalt! Praktilised harjutused, väikesed nipid ja parajalt julgustust esinemishirmu ületamiseks - olen saanud kõik eeldused järgmisteks edukateks esinemisteks.


Aitäh, Janek!"

Eret Kams
Meediaagentuur CMSPHD
"Peale Janeki koolitust on mul üle päeva üks "ahhaa-hetk". Ma usun, et see juba ütleb nii koolitaja kui koolituse enda kohta päris palju!"
Mari Utkin
"Tulin koolitusele ilma eelnevate ootusteta kuna pole varem osalenud sellistel koolitustel. Aga kui oleks osanud midagi oodata, siis usun, et need ootused oleksid olnud kenasti ületatud ja enamgi veel, tänud!

Usun, et kaasa võtan kogemuse, mis tõusis eredamalt esile kui teised su koolituselt saadud elamused, et kõik polegi must-valge. On erinevaid olukordi, inimtüüpe, mõtlemise tüüpe. Ja alati ei saa lähtuda positsioonilt, et kõik mõtlevad/saavad aru/toimivad samades olukordades samamoodi kui mina."

Kristi Rahumägi
"Tulin Janeki koolitusele ootustega leida tähelepanekuid, nippe ja saladusi enesekindlaks ja muljet avaldavaks esinemiseks. Olen käinud kuulamas erinevaid esinejaid ja paelunud on alati huvitavad, elavad ettekandjad. Ise esinedes, soovin seda loomulikult positiivselt meeldejäävana teha.

Sain häid tähelepanekuid selle kohta, kuidas esinemise ajal käituda (liikumine, käte kasutamine, silmside jms), mis on esitluse ülesehitamisel olulised ja kasulikud elus edaspidigi. Lahkusin koolituselt heade emotsioonidega ja julgusega silmitsi seista põhjaliku ettevalmistusega etteasteks. "

Kersti Toots
Luxon Invest / LA PERLA maaletooja
"Olen käinud mitmetel koolitustel ja pean tõdema, et Janeki koolitus oli kaasakiskuv, lõbus ja väga põhjalik. Iga avaliku esineja jaoks peaks sellise koolituse läbimine kohustuslik olema. Siit saad kaasa kavalaid näpunäiteid, kuidas paremini esineda ja presenteerida. Kindlasti kõige huvitavam oli enda videole salvestatud esinemise hindamine.

Soovitan Janekit kui koolitajat- eriti siis, kui soovite päevaga selgeks saada, kuidas jätta endast enesekindla ja julge esineja mulje."

Marion Jogenbro
McLean & Laneman / konsultatsioonifirma partner ja turundusjuht
"Usun, et koolituse tulemusena oskan nüüd oma sõnumit kuulajatele paremini edasi anda kuna nad mõtlevad, et mida mis kasu nad mind kuulates ka saavad. Ja veel, pidasin loengu kaugõppe tudengitele ja paar päeva hiljem teretas mind üks võõras mees kaubamajas ja ütles, et väga meeldiv ja kasulik loeng olla olnud. Selle nimel tasubki esineda, arvan ja usun, et ka Janeki koolitusel oli suur osa selles."
Kalev Korbun
Väderstäd OÜ / tegevjuht
"Ma olen küll kogenud esineja, kuid hiljuti tekkis mul vajadus esineda n.ö. kellast kellani küllaltki suure auditooriumi ees. Kuna ma polnud täpselt sellise vormiga kokku puutunud, siis olin ebakindel ning närvis. Polnud ka päris kindel, kuidas ennast ette valmistada laitmatuks esinemiseks, sest minu jaoks oli see väga oluline sündmus. Janek rääkis väga lihtsalt, kuidas oma aega planeerida, millised on peamised eksimused ja lõksud sellise esinemisformaadi korral ning kuidas neid vältida. Esinemine õnnestus suurepäraselt, sain auditooriumilt hea tagasiside. Ma kontrollisin olukorda esinemise ajal - ma tundsin, et tean mida teen ning suutsin edukalt ohjata ka selliste esinemistega kaasnevat ärevust. Pole mingitki kahtlust, et Janeki õpetuste järgi toimetamine aitab edukalt esineda."
Kaarel Krinal
Metaprint / kvaliteedijuht
"Minu ootused said kindlasti ületatud. Võin kinnitada, et Janeki ühepäevane koolitus oli väga sisukas. Keskenduti olulisele ja praktilisele. Samuti oli määrav hea tehnika kasutamine ja kaasaegsus. Meeldis terviklikkus, kõik oli täpselt läbi mõeldud. Jäi kõlama mõte, et me oleme palju paremad esinejad kui ise arvame. See andis päris palju enesekindlust juurde. Hea on teada, et kõik piinlikud pausid ja enda arust kohutavad lauseehitused ei pruugi teistele üldse välja paista. Alles eile vaatasin ettekannet, kus Powerpointi slaid oli otsast otsani teksti täis ja mõtlesin, et "oi-oi-oi, viga". Mina nii ei teeks. :) Kindlasti soovitan teistelegi seda koolitust."
Kristin Teppo
Swedbank / spetsialist
"Kõige rohkem sain sellelt koolituselt just julgust ning ka seda tundmist, et vaataja ei tea telgitaguseid, mida esineja teab ja pahatihti põeb. Üldiselt olin osa juttu koduklehelt juba kuulnud-näinud, kuid laivis oli ikka parem."
Kaarel Pajula
"Väga palju oli antud koolituse puhul mulle kasu erinevatest Janeki poolt antud nippidest ja infost.Samuti olid väga head ja õpetlikud ka koolituse praktilised videoharjutused. Soovitaksin antud koolitust kõigile, sest sellest on kasu nii ettekannete tegemisel, koosolekutel esinedes, kui ka näiteks koolis/ülikoolis ettekannete -kaitsmiste ajal. Veel võib lisada, et kui inimene otsib tööd ja läheb töövestlusele, siis ka see on esinemine ning antud koolitust läbides on ja suudab inimene näida enesekindlam, mis kindlustab minu arvates paremad tulemused. "
Triin Puusepp
jurist
"See koolitus andis hea aluse esinemiseks üldse. Minul puudus selline hea teoreetiline alus, kuidas esineda. Soovitaksin seda kindlasti ka teistele. Just eelkõige seetõttu, et teooriat toetas ka praktiline pool. Väga meeldis harjutuste ülesehitus, kus juba sai õpitut rakendada."
Triin Lehiste
"Lootsin koolituselt saada enesekindlust ja näpunäiteid oma esinemise lihvimiseks. Seda sealt ka sain. Samuti sain koolituselt palju häid tehnilisi näpunäiteid edaspidiste esinemiste parendamiseks. Olen koolitusega väga rahul - kõik osalejad olid kaasatud ja kõik pidid ka esinema, samas ei olnud see pealesurutud vaid meeldiv."
Karin Kroon
Keskkonnaministeerium / veeosakonna juhataja
"Julgen seda kursust soovitada ka sõpradele - õpe on intensiivne, edeneb tõusvas joones kuni lõpuni ning parandab tõepoolest oluliselt kõnekasutust. Ühe päevaga saab selgeks,et iga kõne teksti saab muuta huvitavaks ja meeldejäävaks ja kursus tekitab julguse oma võimeid proovile panna. Kursuse läbimine võimaldab keskenduda esinemisel sisulise poole lihvimisele ja oma sõnumi kuulajatele toomisele tänu sellele,et vähem energiat kulub mõtlemisele "Ega ma saalist ehk saamatu välja ei paista?" Enim andis kursus abi tagasisidena lühiesinemistele: milline paistab esineja välja saali poolt vaadatuna. Kusjuures Janek rõhutab just tugevusi ja seda positiivses võtmes, mis annab õppijale ju indu juurde. Julgustab olema "mina ise" - st aitab õppijat suhtlema publikuga nagu sõpradega - elavamalt žestikuleerima, häält jõulisemalt kasutama ja eelkõige naeratama."
Kuuno Külasalu
AS Tallinna Sadam / osakonna juhataja
"Koolitusel sain kinnitust nii oma tugevatele ja ka arendamist vajavatele külgedele. Muidugi sain ka enesekindlust ja esinemisjulgust. Peale koolitust olen juba esinenud ühel seminaril, mis minu teada ka õnnestus kuna pöörasin tähelepanu Janeki osutatud märkustele. Kindlasti soovitan seda koolitust ka teistele ka siis, kui arvatakse, et seda valdkonda ei ole vaja arendada! Muidugi on inimesi, kes on sel ala professionaalid, aga ka neile mõtisklemiseks - kas on keegi peale esinemist asjalikku vastukaja saanud (ka kriitilist)? Ma ei pea siin muidugi "lahmimist" silmas. Janeki puhul saate ausad ja julgustavad vastused! Ta on oma ala professionaal ja suhtub inimestesse suure empaatiatundega. Kindlasti saate sellest koolituspäevast positiivse laengu!"
Iivi Kann
nõustaja-konsultant proviisor / Kümmenurk OÜ
"Enne koolitust oli minu peamiseks mureks see, mida esinemishirmuga peale hakata ja lisaks veel võimalik ebaõnnestumine kuulajate poolt esitatavate küsimustele vastamisel. Koolituselt sain nendele muredele lahenduse ja lisaks veel hulk muid häid nõuandeid, mida parema esinemise tegemisel silmas pidada. Soovitaksin seda koolitust isegi oma sõpradele - sain sealt enesekindlust ja teadmise, et ma saan esinemisega kenasti hakkama."
Allan Elbing
"Oma töö spetsiifika tõttu esinen ma väga palju. Ma juba peale koolituspäeva samal õhtul tundsin, et olen tunduvalt parem esineja kui olin hommikul. Energiat täis! Janeki koolitus lisas minusse ikka julgust ja optimismi juurde. Hoolimata sellest, et töötan, kõneõpetuse õpetajana, sain siiski uusi ideid, kuidas tunde ilmestada. Sain ka praktilisi näiteid, kuidas noortest esinejad välja vormida. Selle kõige tõttu soovitan seda kursust kõigile (mitte ainult sõpradele)! Olin juba enne koolitust www.avalikesinemine.net fänn. Nüüd, mil ma ka reaalselt Janek Tuttari koolitusel olen osalenud, olen veel suurem fänn. Sama muhe koolitaja kui on tema lehel olev materjal! Inimene, kelle koolitusel lihtsalt on hea olla ja unustad kella vaatamise. Põnev (isegi siis kui tema materjaliga tutvunud oled). PS! Ta teeb hulgaliselt rühmatöid ja paneb sind proovile (Ära karda, see pole üldse hirmus!)"
Kristi Põdra
kõneõpetuse õpetaja / Väike-Maarja gümnaasium
"Kindlasti soovitan kõigile seda kursust. Seal saavad selgeks need nõrgad kohad millele edaspidi tähelepanu pöörata, mis siiani on tundunud loomulik, saab uue vaatenurga. Peale kursuse läbimist ei tundnud ma enam esinedes, et mu käed on nii pikad. ja neid ei ole kuhugi panna. Leidsin selleks sobiva lahenduse ja enesetunne on kohe parem ja kindlam. Lisaks sain selgeks, millised ülearused liigutused tuleb ära jätta ja millistele muudele pisivigadele võiks tähelepanu pöörata."
Aira Laan
Santa Maria AS
"Muidugi soovitan seda, kõigile. See aitab palju, eriti inimesi, kellel on plaan palju esineda või kelle töö seda nõuab. Mina õppisin Janek`i kursuselt peamiselt seda, kui tähtis on ettevalmistus ja kuidas kõik enne läbi mõtlema peab. Kuidas ma tean, et mulle sellest kursusest kasu on olnud? Väga lihtsalt- kõik esinemised on peale seda õnnestunud!"
Oliver Hainsalu
N-Grupp MTÜ projekti Pilguheit
"Mida ma kursuselt sain? Eelkõige kindlasti enesekindlust, eneseväljenduse oskust ja õppisin seadma ka konkreetset esinemise eesmärki vastavalt kuulajaskonna käitumisele ja huvile. Kindlasti soovitaksin avaliku esinemise koolitust inimestele, kelle eesmärk on asuda tööle valdkonnas, mis nõuab inimeste veenmist, head eneseväljenduse oskust ning julgust esineda."
Siiri Künnapas
personaliarendaja / Fein-Elast Estonia OÜ
"Raske on tuua välja ühte kindlat asja, mida ma sellelt kursuselt õppisin kuna terve kursus oli kasulik ja vajalik. Hoolimata sellest, et töötan õpetajana, õppisin ennast rohkem kõrvalt vaatama ja oma vigu parandama. Lisaks veel- ainult säravast naeratusest ei piisa- edu saavutamise nimel peab ka vaeva nägema. Peale kursust olen veendunud, et saan nüüd oma õpilasi rohkem aidata.. Soovitan seda kursust kõigile inimestele, kellel vähegi esinemisega miskitpidi pistmist on- õpetajad, ettevõtte juhid, müügijuhid, klienditeenindajad jne"
Piret Meinberg
arvuti- ja multimeedia õpetaja / Audru Keskkool
"Janek Tuttar`i kursus oli lisaks õpetlikule poolele väga mõnus kuulata. Kursuse läbimine on aidanud mind ehitada üles nauditavaid ettekandeid ning esinemisi, mille järel on inimestel tuju hea ning aplaus garanteeritud. Seetõttu soovitan kindlasti Janeku kursusele minna. Seal saad teada esinemiseks vajalikud nipid. Peale Janeki kursust saab suurest esinemishirmust kindlasti võitu ja nalja saab seal ka. Kursusele minnes istu kindlasti kõige esimesse ritta. Miks? Küll sa siis näed ;)"
Sven-Erik Veimer
projektijuht / Dreamgrow Digital OÜ

Telli tasuta videokursus

Saa oluliselt paremaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on.

Saadan Sulle 6 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks.

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!

Meie privaatsuspoliitika

KONTAKT

Comments are closed.