fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

4 sisutühja väljendit, millest hoiduma peaksid

Avaliku esinemise juures on mõningad väljendid, mida paljud esinejad küll kasutavad, aga millest tegelikkuses erilistt kasu ei ole. Õigupoolest vastupidi – need tekitavad segadust. Selleks, et sa ise teinekord ämbrisse ei astuks, toon täna välja mõned enamlevinud väljendid, mida vältida tasub.

“Nagu te teate, siis… “

See on väide, mille puhul võib 75% tõenäosusega kindel olla, et kuulajatel ei ole õrna aimugi, millest jutt käib. No näiteks, “Nagu te teate, siis Vändra linnapea on Jaan Tamm”. Kas teadsid seda? Ilmselt mitte*

Kui sa väljendit “Nagu te kõik teate, siis…” pidevalt, siis tekitad kuulajates tunde, et nad on rumalad. Selle asemel võiksid öelda “Neile, kes ei tea – Vändra linnapea on Jaan Tamm.” Sõnum on sama, aga kuulajas ei tekita see tunnet “Kas ma olen ainule loll, kes ei tea?”

“Kindlasti olete kuulnud (…jutt…), mistõttu ma sellel pikemalt ei peatu”

Üsna sarnane eelmisega. Selle vahega, et nüüd ei räägita sulle üldse, millest jutt. Näiteks “Kindlasti olete sellest Tallinna linnavalituses olnud probleemist kuulnud, mistõttu ma sellel pikemalt ei peatu.” Ainuke mõte, mis kuulajatel siinkohal peas on, kõlab “Ta ütles välja pika lause, aga ma ei saanudki teada, millest ta räägib”.

Ka selle punkti puhul soovitan midagi väites siiski ka lühidalt asja sisu edasi anda – sedaviisi on kuulajad sinuga kogu aeg samal sagedusel ja teavad, millest jutt on. Näiteks “Neile, kes ei ole kuulnud, siis…(lühike ülevaade)…”

“Enne kui ma alustan, siis…”

Mismõttes “enne kui sa alustad?”. Mida sa just hetk tagasi siis tegid?

Millegipärast kasutavad väga palju taolist lauset oma esinemise avalausena. Häda on aga selles, et tegelikult sa juba alustasid ja kahjuks selliselt, mis tõenäoliselt erilist huvi ei tekita.

Kui on midagi sellist, mis võib-olla otse sinu esinemise juurde ei käi, aga mis siiski edasi tuleb öelda, siis tee seda mõne minuti pärast taustainfo andmise bloki juures. Soovitan siinkohal lugeda ka postitust “6 peamist viga, mida kõnet alustades tehakse“, mis räägib sissejuhatuse juures tehtavatest vigadest.

“Teel siia juhtus minuga üks naljakas lugu”

Tegu on tänaseks päevaks kahjuks niivõrd ära leierdatud klišeega, et paljud mõtlevad selle peale “Oh jumal – jälle üks nupumees, kes tõenäoliselt räägib nalja, mis ei ole naljakas”.

Minu soovitus siinkohal: isegi kui sinuga teel esinemispaika juhtus maailma naljakaim lugu, siis juhata see kuidagi teisiti sisse. Loe veel ka lisaks lugu “Huumori kasutamine esinemises – kas ja kuidas peaks

Lisaks veel: mitte ainult esinemise ajal vaid ka oma sõpradega suheldes ei tasu kunagi öelda “Ma räägin ühe naljaka loo.” Kui sa oma lugu sellisel moel sisse juhatad, siis sa tekitad ootuse, et saab nalja. Järgmisena räägid sa võib-olla loo, mis ei ole eriti naljakas (või kuulajad eis aa sellest aru) ja seega oled sa ootusi petnud.

* Nupukamad lugejad ütleks ilmselt selle peale “Oot-oot, aga Vändra ei ole ju linn!” Mina tean seda, sina ka tead – taolise väite puhul enamik inimesi ilmselt mitte. Ja lisaks – mul ei ole õrna aimugi, kas Jaan Tamm’e nimeline isik üldse Vändras elab. 😉

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena