fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

5 põhjust, miks sa suurepäraselt esineda suudad

Esinemishirm on suuremal või vähemal määral pea kõikide inimeste mure. Kui vaatad siin lehe all olevat küsitlust, siis näed, et sellele on vastanud rohkem kui 1800 inimest, kelledest ainult ca.6% väidab “Olen õnnelik – ei karda esinemist”.

Kuivõrd esinemine tekitab hirmu, siis see mõjutab halvavalt ka sinu käitumist ja sõnumi edastamist niivõrd, et tulemuseks on ebaõnnestumine.

Mina aga väidan, et ei ole mitte mingisugust põhjust, miks sa esinemisel ebaõnnestuma peaksid. Miks?

Kuulajad ei tea, et sa kardad

Ja enamasti ei paista see välja isegi siis, kui ise tunned, et sinu sisemus teeb aeroobikaharjutusi. Üsna tavaline on mu koolitustel see, et kui keegi tuleb esinemast ja ma kuulajatelt küsin “Kas saite aru, et ta närvis oli?”, siis vastatakse eitavalt. Esineja sealjuures on 10-palli skaalal hinnanud oma närvilisuse taset 7-ga. Seega, kui esinemist alustad, siis ära oma närvilisuse pärast vabanda vaid asu kohe asja kallale.

Kuulajad on sinu liitlased, mitte vaenlased

Peamine põhjus, miks sind kuulama tullakse, on see, et tahetakse esinemisest mingisugust kasu saada. Mõtle sellele nii: “Mida paremini läheb minul esinejana, seda paremini läheb neil seal saalis, sest ma pakun neile kasu. Ja kuivõrd ma olen korralikult ette end valmistanud, siis ma neile seda ka pakun.”

Mitte keegi ei tule sind tavaliselt kuulama mõttega “Aga ma loodan, et mul on igav! Ma loodan, et esineja ebaõnnestub.” Miks ta peaks seda tegema? Kui sina ebaõnnestud, siis on ju ka tema oma aega raisanud. Ja see ongi peamine põhjus, miks kuulajad sinu liitlased on.

Kuulajad ei oota sinu ebaõnnestumist

Mitte keegi ei tule sind kuulama lootuses “Ohh, ma ootan, et mul on igav ja et minu aeg saab raisatud.” Seetõttu kuulavadki nad sind huviga juhul, kui sul midagi asjalikku öelda on. Ja kui sa vähegi kuulajakeskselt asjale lähened, siis ei ole ju ka põhjust, miks sa neile huvi pakkuma ei peaks.

Sinu ebaõnnestumise kartusel ei ole mitte mingisugust alust

Seda muidugi juhul, kui sa end korralikult ette valmistad. Selle asemel, et mõelda “Mis saab, kui ma ebaõnnestun?”, mõtle “Ma olen suurepäraselt ettevalmistanud, seega saan ma suurepäraselt hakkama!”

Kui sa tööl käid, siis saad ka palka. Esinemise mõttes tähendab see – kui sa ette valmistad, siis teed ka suurepärase esinemise. Seega, ära häälesta end negatiivsete mõtetega ebaõnnestumise lainele vaid mõtle positiivseid ja julgustavaid mõtteid. Vastasel korral kärsatad sa end läbi enne veel, kui lavalegi jõuad.

Enamikul esinemise hirmudel ei ole reaalsusega mitte mingisugust pistmist

Enamik meie hirmudest on kätteõpitud hirmud või me mõtleme asjad hullemaks kui nad tegelikult on. Avaliku esinemisega seoses, tähendab see järgmist: See, et sind vaadatakse, on kompliment – järelikult pakud veel piisavalt huvi. See, et sa kardad, ei paista enamasti välja.

Nii nagu ei oota kuulajad sinu ebaõnnestumist, ei ole ka ebaõnnestumise kartusel enamasti alust – tunned sa ju oma materjali väga hästi ja oled ka korralikult ette valmistanud.

Kindlasti on olemas veel hulk põhjuseid, miks sa oluliselt parem esineja oled, kui ise end arvad olevat. Millised need on? Anna sellet märku all olevas kommentaariumis.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena