Esinemishirmust vabanemine
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

5 põhjust, miks sa suurepäraselt esineda suudad

Esinemishirm on suuremal või vähemal määral pea kõikide inimeste mure. Kui vaatad siin lehe all olevat küsitlust, siis näed, et sellele on vastanud rohkem kui 1800 inimest, kelledest ainult ca.6% väidab “Olen õnnelik – ei karda esinemist”.

Kuivõrd esinemine tekitab hirmu, siis see mõjutab halvavalt ka sinu käitumist ja sõnumi edastamist niivõrd, et tulemuseks on ebaõnnestumine.

Mina aga väidan, et ei ole mitte mingisugust põhjust, miks sa esinemisel ebaõnnestuma peaksid. Miks?

Kuulajad ei tea, et sa kardad

Ja enamasti ei paista see välja isegi siis, kui ise tunned, et sinu sisemus teeb aeroobikaharjutusi. Üsna tavaline on mu koolitustel see, et kui keegi tuleb esinemast ja ma kuulajatelt küsin “Kas saite aru, et ta närvis oli?”, siis vastatakse eitavalt. Esineja sealjuures on 10-palli skaalal hinnanud oma närvilisuse taset 7-ga. Seega, kui esinemist alustad, siis ära oma närvilisuse pärast vabanda vaid asu kohe asja kallale.

Kuulajad on sinu liitlased, mitte vaenlased

Peamine põhjus, miks sind kuulama tullakse, on see, et tahetakse esinemisest mingisugust kasu saada. Mõtle sellele nii: “Mida paremini läheb minul esinejana, seda paremini läheb neil seal saalis, sest ma pakun neile kasu. Ja kuivõrd ma olen korralikult ette end valmistanud, siis ma neile seda ka pakun.”

Mitte keegi ei tule sind tavaliselt kuulama mõttega “Aga ma loodan, et mul on igav! Ma loodan, et esineja ebaõnnestub.” Miks ta peaks seda tegema? Kui sina ebaõnnestud, siis on ju ka tema oma aega raisanud. Ja see ongi peamine põhjus, miks kuulajad sinu liitlased on.

Kuulajad ei oota sinu ebaõnnestumist

Mitte keegi ei tule sind kuulama lootuses “Ohh, ma ootan, et mul on igav ja et minu aeg saab raisatud.” Seetõttu kuulavadki nad sind huviga juhul, kui sul midagi asjalikku öelda on. Ja kui sa vähegi kuulajakeskselt asjale lähened, siis ei ole ju ka põhjust, miks sa neile huvi pakkuma ei peaks.

Sinu ebaõnnestumise kartusel ei ole mitte mingisugust alust

Seda muidugi juhul, kui sa end korralikult ette valmistad. Selle asemel, et mõelda “Mis saab, kui ma ebaõnnestun?”, mõtle “Ma olen suurepäraselt ettevalmistanud, seega saan ma suurepäraselt hakkama!”

Kui sa tööl käid, siis saad ka palka. Esinemise mõttes tähendab see – kui sa ette valmistad, siis teed ka suurepärase esinemise. Seega, ära häälesta end negatiivsete mõtetega ebaõnnestumise lainele vaid mõtle positiivseid ja julgustavaid mõtteid. Vastasel korral kärsatad sa end läbi enne veel, kui lavalegi jõuad.

Enamikul esinemise hirmudel ei ole reaalsusega mitte mingisugust pistmist

Enamik meie hirmudest on kätteõpitud hirmud või me mõtleme asjad hullemaks kui nad tegelikult on. Avaliku esinemisega seoses, tähendab see järgmist: See, et sind vaadatakse, on kompliment – järelikult pakud veel piisavalt huvi. See, et sa kardad, ei paista enamasti välja.

Nii nagu ei oota kuulajad sinu ebaõnnestumist, ei ole ka ebaõnnestumise kartusel enamasti alust – tunned sa ju oma materjali väga hästi ja oled ka korralikult ette valmistanud.

Kindlasti on olemas veel hulk põhjuseid, miks sa oluliselt parem esineja oled, kui ise end arvad olevat. Millised need on? Anna sellet märku all olevas kommentaariumis.

Sarnasel teemal postitused

Kes on Janek Tuttar?

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Lisaks sellele on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor. 

Siin lehel kirjutab ta kõigest sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

 • +372 5623 0397
 • info@avalikesinemine.net

Jaga postitust

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Telli tasuta videokursus

Saa oluliselt paremaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on.

Saadan Sulle 6 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks.

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!

Meie privaatsuspoliitika

KONTAKT

 • Võta ühendust
  +372 5623 0397
 • Saada e-kiri
  info@avalikesinemine.net

4 thoughts on “5 põhjust, miks sa suurepäraselt esineda suudad”

 1. Taimi, sellele saad ehk vastuse sellest blogipostitusest:
  [url=http://www.avalikesinemine.net/item/118-videojuhend-mida-teha-kui-oled-esinemise-ajal-ummikusse-sattunud]Videojuhend: Mida teha, kui oled esinemise ajal ummikusse sattunud[/url]

 2. Kuid mida teha, kui oled end esinemiseks korralikult ette valmistanud, tunned materjali ja ei pelga esineda, kuid niipea kui rahva pilgud sulle pöörduvad, on hääl kinni ja süda peksab rinnust välja? Ja seda täielikult vastu enda tahtmist. Ei saa öelda, et see välja ei paista, kui sõnad on kurku kinni jäänud ja välja kostub vaid paar piuksu.
  Ilmselt on see ka harjutamise küsimus, kuid harjutamise võimalust ju enamikul siiski pole. Iseendale peegli ees peetud pateetilised kõned võivad ülihästi õnnestuda, ka mõne sõbra ees harjutamine, aga võõraste inimeste juuresolek paneb organismi lukku ja kõik mõtted pühitakse peast.

Comments are closed.