fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

7 asja, mida sa esinemiseks valmistumisel tegema peaksid

Keegi tark mees on öelnud “Ettevalmistamata jätmine on ebaõnnestumise ette valmistamine”. Samas on ebaõnnestumise kartus üks peamiseid esinemishirmu põhjuseid.

Mida rohkem sa kõneks valmistumisega vaeva näed, seda vähem on põhjust ebaõnnestuda. Alljärgnevalt toongi ma välja seitse peamist küsimust, millele sa esinemiseks ette valmistudes mõelda võiksid.

1. Mis on sinu eesmärk?

“Mis on minu kõne eesmärk ja mida ma oma esinemisega saavutada tahan?” on küsimus, millest sa peaksid alustama. Mõtle läbi, mida sinu esinemine kuulajatele anda võiks. Kas tahad edasi anda teadmisi? Tahad neid veenda? Või on sinu eesmärgiks erapooletu vaatenurga alt info jagamine? Kas sinu eesmärgiks on neid tegutsema panna?

2. Tee selgeks kuulajate taust

“Kes on minu kuulajad ja millist kasu ma neile pakkuda saan?” on küsimus, millele vastuse leides saad end oluliselt paremini ette valmistada.  Uuri välja, kuipalju kuulajad sinu räägitavat teemat valdavad- nii väldid olukorda, kus räägid neile midagi sellist, millest nad ammu kuulnud on.

Tähtsaim siinkohal on välja uurida, millist kasu kuulajad sinult saada loodavad. Niipea, kui sinu esinemine kuulajatele mingisugust kasu (teadmised, uus vaatenurk, inspiratsioon ja motivatsioon jätkata jne) toob, on nad koheselt sinu suurimad liitlased saalis.

3. Mida ma oma eesmärgi täitmiseks vajan?

Mõtle läbi, milliseid materjale sa vajad ja kuskohast sa neid saada võiksid. Millised peavad olema tingimused ruumile ja tehnikale? Mõtle ka läbi, kas ja millist tehnikat sa vajad. On ju vähe abi ilusast PowerPoint esitlusest ,kui sul ei ole pildi seinale toomiseks vajalikku videoprojektorit.

4. Mida ma oma eesmärgi täitmiseks rääkima või näitama peaksin?

Minu soovitus on siinkohal lihtne- parim materjal, mida sa omad, on kõiksugused lood. Olgu siis isiklikud, sõprade või perega juhtunud lood jne. Seosta neid lugusid (eriti kui nad ka natuke lustakad on) oma teemaga ja need lähevad kuulajatele oluliselt rohkem korda kui ebamäärased näited või kuiv jutt.’

5. Milline on minu kõne kava?

Mõtle hoolikalt läbi, millest ja kui kaua sa räägid. Seejärel kirjuta see paberile lahti, tehes seda nii ajaliselt kui ka sisuliselt. Sedaviisi mõtled sa terve oma esinemise läbi ja sealsamas ka näed, mida teha selleks, et ettenätud ajaraamidesse mahtuda.

6. Kas ma peaksin harjutama?

Loomulikult! Harjutamine toob välja sinu esinemise nõrgad küljed- pikad ja keerulised laused, keelt sõlme ajavad võõrsõnad, ajapiirangusse mahtumine jne. Kui sinu esinemine saab olema mitmetunnine ja sul ei ole võimalik terves mahus läbi harjutada, siis tee seda vähemalt oma kõne peamiste osadega. Soovitan eriti korralikult esinemise sissejuhatuse osa läbi harjutada- on sul ju publikule positiivse algmulje avaldamiseks ainult üks võimalus.

7. Milline on minu varuplaan?

Esita endale see küsimus “Aga mis juhtub siis, kui midagi ei lähe nii nagu peaks?”  ja mõtle läbi, mis on need kohad sinu esinemises, mis valesti minna võivad. Näiteks: Küsimus: “Mida ma teen, kui mälupulgal olev esitlus ei avane?” Vastus: “Ma kontrollin üle, et esitlus oleks korrektses .ppt failiformaadis ja igaks juhuks saadan selle ka oma emailile- kui USB ei peaks töötama saan sealt kätte.”

Kui sa sedaviisi mõtled läbi kõik tekkida võivad probleemid ja neile lahendused valmis paned, vähendad veelgi võimalust, et midagi valesti võiks minna.

Lisaks: miks sa peaksid ebaõnnestuma?

Ettevalmistus on edu alus ja kui sa selle pealt aega kokku ei hoia, siis ei näe ma põhjust, miks sa ebaõnnestuma peaksid. Veelkord ütlen: kuulajad on sinu liitlased ja soovivad näha sinu edu! Mida paremini sinul seal ees läheb, seda paremini läheb ju ka neil saalis, eks?

Sellest, mida sa paremaks ettevalmistuseks veel teha saaksid, räägin ma ka oma palju positiivset tagasisidet kogunud koolitusel nimega “Esine enesekindlalt ja muljetavaldavalt” Selle kohta, milist kasu sina sellest saada võiksid, saad lähemalt lugeda SIIT.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena