fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

7 pöialpoissi ehk kuulajate välimääraja

Mida rohkem sul esinejana kogemusi on, seda rohkem tunned sa juba esimeste minutite järel ära erinevaid kuulajate tüüpe. Osad neid on rõõsad ja rõõmsad ning toetavad sind esimestest hetkedest peale.

Teised on sellised, kellest jääb mulje, et nad ei ole mitte kunagi mitte millegagi rahul. Noh, ja siis on seal veel need, kellel on täiesti ükskõik.

Sellest lähtuvalt teen sulle kuulsa muinasjutu “Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi” tegelaste põhjal väikese ülevaate selle kohta, mis sind ees ootab.

Toriseja

Ei ole kunagi millegagi rahul. Õigupoolest on selline tegelane esineja jaoks nagu herpes- sa võid temaga võidelda ja korraks ka vabaneda, aga päriselt lahti temast kunagi ei saa.

Ta viriseb ja vingub iga asja peale nii kõvasti, et lausa imeks pandav on, kuidas ta küll vingumürgitust ei saa. Küll on esineja hääl vaikne, jutt igav, klass väike, teema mõttetu jne.

Kui peaksid juhuslikult konkreetselt küsima, milles tema rahulolematus seisneb või kuidas asja paremini teha saaks, siis üsna tõenäoliselt saad vastuseks “Ma ei tea, kuidas õige on, aga sina teed igal juhul valesti.”

Oma rahulolematust väljendab ta lisaks sõnadele veel ka kogu oma kehakeelega- kortsus kulm, halvakspanevad liigutused- “pfff (käega viskamine ja pööritavad silmad), küll on ikka jama”.

Unimüts

Tuleb kohale esimesena, sest see annab talle võimaluse valida saali kõige kaugem ja vaiksem nurk, kus ennast mõnusasti nii mugavasse asendisse kui võimalik keerata. Ta kahetseb, et sellistes kohtades välivoodeid ei ole, sest siis oleks eriti tore käsipõsakil kuulata, mida see tegelane seal ees üleüldse tõestada püüab.

Eriti kogenud Unimüts ei lase ennast mitte millestki häirida, olles sellega esineja jaoks paras peavalu- sa võid talle küsimusi esitada, üritada teda kaasata jms, paraku ei reageeri  ta mitte millelegi. Pigem on ta kõige selle peale solvunud kuna tema peas tiksub mõte “Paganas, mina sind ju ei sega- miks siis sina mind miskite mõttetute küsimustega segad, ahhh?”

Häbelik

Teeb ennast nii väikeseks kui vähegi võimalik. Tema soov oleks see, et keegi tema poole ei pöörduks ja tähelepanu ei osutaks. Loengusaalis olles sooviks Häbelik olla kärbsena laenurgas- keegi teda ei märka, tema saab aga rahulikult omi asju toimetada.

Kui esineja  Häbeliku poole küsimusega pöördub või silmsidet hoides pikemalt talle otsa vaatab, siis võtab Häbeliku nägu sügiseselt ilusa punapõskse õuna vormi. Kuivõrd ülejäänud inimeste arvamus loeb temale kohutavalt palju, siis eriti halvad on lood sel juhul, kui Häbelikul endal esineda tuleb- tal on tunne, et kohe toimub “taevakeha katastroofiline kokkuvärisemine”. 

Aevastaja

oleks võinud sellises tervislikus seisundis, nagu ta on, koju jääda. Paraku arvab ta aga, et tema kohaleilmumine näitab kõigile, milline kangelasega on tegu. “Oh, vaadake ja imestage- ma olen tõbine, aga tulin siiski kohale. Ahh, kuis kiita võite mind!” on tema moto.

Kuivõrd paljudele inimestele meeldib endale kõiksugu tõbesid välja mõelda, siis suhtuvad nad sellisesse pidevalt köhiv-nuuskav-aevastavasse tüüpi ilmselge ettevaatusega.

Eriti jama lugu juhtub siis, kui esineja ise on selline aevastaja tüüp ja mingil kummalisel kombel arvab heaks sissejuhatuses oma “kangelaslikkusega” (“köh-köh, olen jah gripis, aga näed- tulin ikka teile esinema”) kelkima hakata- kuulajad tahaksid teda kohe aknast välja visata.

Õnneseen

On iga esineja lemmik-kuulaja. Ta on eluga rahul ning üritab leida igas asjas positiivset. Ka siis, kui esineja täielikku jura lava peal ajab, leiab ta sealt enda jaoks midagi- kasvõi seda, kuidas ise samas olukorras sellise jama tegemist vältida.

Õnneseen naeratab sulle kui sa teda vaatad ning noogutab tunnustavalt, kui sa midagi tema jaoks asjalikku ütled. Kogu oma olemuse ja kehakeelega annab ta esinejale märku, kas viimane on õigel teel või mitte. Kui Õnneseenele midagi segaseks jääb, siis on ta varmas sellekohaseid küsimusi esitama või kaasa arutlema. 

Ninatark

Teab raudkindlalt, et maailmas on ainult üks inimene, kes kõneldavast teemast midagi teab ja esineja see kindlasti ei ei ole. Sest ainuke pädevik, kes siinkandis leidub, on Ninatark.

Oma üüratu tarkuse väljendamiseks teeb Ninatark kõik, et esinejat häirida- ründavad küsimused, kohatud kommentaarid, Torisejalik käitumine, vahelehüüded jms.

Esineja jaoks on selline tüüp saalis paras pind tagumikus ja kõige lihtsam viis taolise tüübiga tegelemiseks on säilitada rahu ja käituda ühe Murphy seaduse järgi: “Ära vaidle lolliga, inimesed ei pruugi teie vahel vahet teha”.

Doktor 

On ilmselgelt antud valdkonna ekspert. Juhul, kui tegu on esineja suhtes hästi meelestatud Doktoriga, siis on selline tegelane esinejale õnnistuseks- ta toetab teda asjalike kommentaaride ja omapoolsete lugude/kogemuste edastamisega, mis kõik omakorda esineja usaldusväärsust tõstavad. 

Ainuke mure siinkohal, mis võib tekkida, on Doktori liigne suhtlemisvaegus- pead jälgima, et ta sinult esinemist üle ei võtaks. Kui tegu on negatiivselt meelestatud tegelasega, siis võib juhtuda, et ta võtab kiirelt üle Ninatarga ja Toriseja kombed ning üritab esinejale kaikaid kodarasse visata. Ainus vahe on selles, et erinevalt kahes eespool nimetatud tegelasest, teab Doktor tavaliselt, mida ta räägib.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena