Inimestega tutvumise ajal on üks suuremaid hädasid see, et viis sekundit peale seda, kui sa oled kellelegi oma nime öelnud, ei mäleta ta enam, mis on su nimi või mis asju sa maailmas üldse ajad.
Seetõttu anna sulle tänases postituses mõned head nipid selle kohta, kuidas tutvustada ennast nii, et sa koheselt ka meelde jääd.
Vaata samal teemal videot
Väldi “Tere, mina olen” stiilis enesetutvustust
Käisin ühel koolitusel, kus koolituse alguses viidi läbi enesetutvustuse voore. Inimestel paluti kordamööda püsti tõusta ja ennast lühidalt tutvustada. Ja nagu ikka, siis kõik tegid seda nagu sama mudeli järgi, st igavalt ja tavapäraselt. Tead ju küll: “Tere, mina olen Jüri ja ma töötan firmas See ja Too ja tulin koolitusele selleks, et uusi teadmisi saada.”
Niipea, kui kõneleja istus, ei mäletanud 95% kuulajatest enam tema nime või tema tegevusala. Seega proovi seda tavapärast mudelit vältida ja mõtle juba eelnevalt, mida saad enda kohta erilist välja tuua või kuidas saad ennast massist eristada.
Huvitava enesetutvustuse struktuur
Huvitava enesetutvustuse struktuur on mõnevõrra sarnane liftikõne struktuuriga, mille leiad siit. Struktuur, mida on lihtne järgida, on selline:
huvi äratamine
üleskutse tegevusele
Näide: kui mina neil koolitustel pean taaskord püsti tõusma ja ennast tutvustama, siis ma tõusen püsi ja teen seda umbes nii:
“Kujuta ette, et ülemus ütles sulle just “Kahe nädala pärast pead esinema minema ja sind tuleb kuulama viissada inimest.” Sinu ainukene mõte sellel hetkel on “Täitsa lõpp! Mida ma tegema pean? Ma ei ole mitte kunagi rohkemale kui viiele inimesele korraga esinenud… Mida ma nüüd tegema pean?”
Vaat mina olen see inimene, kes sind aidata saab. Olen viimased kolmteist aastat õpetanud inimesi, kuidas esineda niimoodi, et see kuulajatele meeldejääv ja kasu pakkuv oleks. Juhul kui see Sind kõnetab, siis tule pausi ajal minu juurde ja ma ütlen sulle kolm peamist viga, mida tavaliselt sinu rollis olevad algajad teevad. Ahjaa, muuseas – minu nimi on Janek.”
Seejärel istun maha ja sellega minu enesetutvustus lõpeb. Tulemusena juhtub üsna tihti see, et pausi ajal tulevad inimesed minuga rääkima teemal “Kuule, mul on siin mingisugune esinemine tulemas” või lihtsalt tulevad juttu vestma. Üsna tihti vahetame omavahel kontakte ja teeme hiljemgi koostööd.
Teine näide. Käisin ühe sõbra sünnipäeval ja sünnipäevadel on kombeks seal avalik tutvumisring teha. Ja nagu seal koolitusel, nii ka seal sünnipäeval tõustakse püsi ja öeldakse tavapärane “Tere, mina olen Andres ju sõber Janekit tunnen lapsest saati”. Nüüd istutakse maha ja vajutakse unustuse hõlma.
Viimati ühel sünnipäeval olles tutvustasin mina ennast aga hoopis nii, et tõusin püsti ja kuna seltskonnas olid enamasti minuvanused inimesed (1970-ndatel sündinud), siis alustasin sellise küsimusega: “Kuulge, kui paljud teist on näinud suurepärast Poola seriaali “Neli tankisti ja koer? ”
Vastusena ca 2/3 neist tõstsid käed. Seejärel esitasin ma järgmise küsimuse: “Kas te mäletate, mis selle peategelase nimi oli”, mispeale üle saali kõlasid hõiked “Janek”. Mina ütlesin selle peale “Justnimelt, Janek. Seega, kui ma sulle kuidagi muul moel meelde ei jää, siis meenuta mind kui seda peatankisti.”
Seejärel lõõbiti minuga veidi teemal, et “Kuhu sa Marusja jätsid?” (naispeategelane seal seriaalis) ja kui ma lõpuks maha istusin, siis õhtu lõpuni olin ma inimestel meeles.
Enesetutvustuse puhul pead oma kuulajate tasuta teadma
Pane tähele, et selles viimases näites olid minu kuulajateks minuvanused inimesed, kellel selle 1970-ndatel populaarse seriaaliga endal otsesed kokkupuuted olid olnud. Noorema seltskonna puhul poleks minu küsimus mitte mingisugust reaktsiooni tekitanud ja ei oleks huvi tekitajana toiminud. Seetõttu pead eelnevalt läbi mõtlema, mida sa ütled ja kas see kuulajaid ka kuidagi otseselt puudutab.
Kokkuvõtteks: meeldejääv enesetutvustus vajab veidi tööd
Juhul kui sa tulevikus soovid ennast inimestel meelde jätta, siis oleks just praegu paras aeg selleks, et see enda jaoks läbi mõelda ja läbi harjutada. Kui sa näed, et sinu välja mõeldud variant esimestel kordadel soovitud efekti ei anna, siis tuuni seda ja tee ümber.
Mõtle ikka läbi, mida saad teha selleks, et:
huvi äratada
ennast meeldejäävaks teha
kutsuda üles edasisele tegevusele. Näiteks kontaktide vahetamisele
Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.
Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.