fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Hübriidesinemine: kuidas samal ruumis ja kaamera kaudu jälgivatele inimestele edukalt esineda

Viimased kaks aastat on olnud kummalised ja muude valdkondade seas on see tublisti ka inimeste esinemis- ja kuulamisharjumusi mõjutanud. Paljud esinemised on kolinud ainult veebi, aga õnneks toimub veel ka vanal heal kombel esinemisi. Ja siis on seal nende kahe vahel veel ka hübriidesinemine – st esinemine, kus osad kuulajad on saalis ja teised jälgivad sind ekraani kaudu.

Sinu ülesanne on mõlemad grupid end kuulama panna, neid kaasata ja teha kõik selleks, et inimesed sind huviga jälgiksid.

Selleks, et see hübriidvormis esinemine õnnestuks, toongi täna välja mõned asjad, mida sellisel moel esinedes silmas pidada

Hangi endale hea webinari tarkvara ja tee selle kasutamine endale selgeks

Hangi omale hea webinari tarkvara, mida sa väga hästi tunned. Tuntuimad neist on:

Need ülaltoodud on kõik väga levinud, aga mina ise kasutan livewebinar.com teenust.

Vahet pole, millist tarkvara sa kasutad senikaua kuni:

  • see võimaldab ekraani jagada
  • kasutajatega lihtsal moel otse suhelda
  • sa seda tarkvara läbi ja lõhki tunned.
  • see võimaldab lihtsal moel teha ja jagada kõike, mida sa oma esinemise ajal teha plaanid

Sõltuvalt sinu esinemise ja kuulajaskonna eripärast pead lähemalt uurima, mida üks või teine tarkvara teha võimaldab. Näide: kui sul on vaja grupitöid teha lasta, siis pead vaatama, kas ja millisel moel sinu tarkvara seda teha võimaldab.

Juhul kui sinu jaoks on oluline see, et kasutajad saavad igal ajal ise liitude (st sa ei pea neid ise sisse laskma), siis leia endale tarkvara, mis seda võimaldab (nt Google Meet ei võimalda).

Livewebinar.com võimaldab kasutajatel liituda ilma, et ma neid eraldi sisse peaksin laskma (nt Google meeti puhul pean seda käsitsi tegema), mis tagab, et inimesed saavad liituda ka siis kui ma juba alustanud olen.

Hangi endale eraldiseisev veebikaamera

Selleks, et hübriidesinemine hästi välja tuleks, oleks vaja, et veebi kaudu jälgivad kuulajad sind ekraanil näeksid. Vastasel korral võiksid nad ju sinu esinemise salvestust hoopis hiljem järele vaadata ja live-sessiooni vahele jätta..

Nüüd võiks tavaline esineja mõelda “Nojah, mul on arvutil veebikaamera olemas, st sellega ei ole probleemi.”

Paraku aga seab arvuti veebikaamera sulle esinemise ajal omajagu piiranguid, sest see tähendab, et pead esinemise ajal kogu aeg arvuti kõrval passima. Niipea kui sa eemale lähed, ei ole sind enam näha ja see võib kuulajate jaoks tähendada tähelepanu kadumist.

Selleks, et taolist probleemi vältida, pakun sulle välja kaks võimalust, mida mina olen kasutanud.

Kasuta oma telefoni välise kaamerana

Mina olen oma arvutile pannud külge välise kaamera, millel omakorda on küljes ca 1,5-3m pikkune kaabel. Välise kaamerana olen enamasti kasutanud omaenda telefoni, mille omakorda olen kuulpeaga statiivi külge pannud.

Kõik see võimaldab mul kaamera arvutist eemale viia ja vastavalt ruumi asetusele siia või sinna suunata.

Telefoni kaamera ja arvuti ühendamiseks kasutan sellist telefoni äppi nagu Camo, mis toimib kenasti kõikide ülalnimetatud webinari tarkvaradega.

Selleks, et heli hea oleks, ühendan täiendavalt veel ka välised kõlarid. See garanteerib, et ka saalis viibijad kuulevad, mida veebi kaudu küsimusi esitavad inimesed räägivad.

Telefoni kasutamine välise kaamerana annab sulle rohkem võimalusi kui arvuti enda kaamera, aga sellest lahendusest on omakorda veel üks parem võimalus, millest ma järgmises peatükis lähemalt räägin.

Kasuta liikumisele reageerivat kaamerat

Liikumisele reageeriv kaamera on selline, mis esinemise ajal jälgib kogu aeg sinu liikumist ja sellest tulenevalt ka end sujuvalt end pöörab. See tähendab, et ükskõik, kus sa seal ruumis parasjagu ka ei oleks, oled sa veebi kaudu vaatajatele ikka nähtav.

Olen viimasel poolel aastal just seda varianti kasutanud ja üsna tublisti teeb oma töö ära kaamera nimega Obsbot Tiny, mille just sel otstarbel Amazonist tellisin.

Lisaks sinu jälgimisele ja kaasa liikumisele tunneb Obsbot ka mõningaid käemärke, mida vastavalt vajadusele kasutada saad (nt lähemale zuumimine, jälgimise lõpetamine jms.) Vt all olevat lühivideot, mis ehk parema ülevaate annab.

Harjuta kodus kõik stsenaariumid läbi

Võimalik, et oled kuulnud ütlust “Kes teeb, sellel juhtub” . Selleks, et esinemise ajal vähem veidrusi või ootamatusi juhtuks, soovitan kõik oma süsteemid kodus hoolikalt läbi testida.

Näide: Tavaliselt ühendan ma enne esinemist kõik oma kodus olevad seadmed (arvutid, telefonid, tahvelarvutid jms) nii, et saan testida, kuidas kõik see krempel esinemise ajal välja võiks näha.

Seejärel ma testin:

  • kas minu tarkvarale tehtud seadistused toimivad nii nagu vaja
  • kuidas webinariga liitumine toimib
  • kuidas heliga lood on
  • kuidas videopildiga lood on
  • kuidas ekraanijagamine toimib
  • kuidas failide jagamine toimib
  • kuidas tahvli (whiteboard) kasutamine toimib
  • kas vestlusaknad jms toimivad
  • juhul kui plaanin grupitöid teha, siis kuidas gruppidesse jagamine ja nende hilisem lahutamine toimib
  • jne

Ühesõnaga: ma testin läbi kõikvõimalikud mulle pähe tulevad stsenaariumid. Aeg-ajalt kaasan testimisse oma lapsi, naist, sõpru jne. Seda kõike teen ma selleks, et täiesti kindel olla, mida ühes või teises olukorras teha.

Enne esinemist testi kuulajatega heli ja videot

Kõikidega, kes on liitunud enne minu esinemise algust, teen ma ühekaupa heli ja kaamera testi. Sellisel moel väldin seda olukorda, et kui keegi esinemise ajal midagi küsib, siis algab see tavapärane vaimude välja kutsumine teemal “Kas sa mind näed” ja “Kas sa mind kuuled”.

Kui aga veebis olijaid on palju, siis võib juhtuda, et selleks ei ole enne esinemist aega. Sellisel juhul jätan veebis olijatele vestluse aknasse teate teemal “Juhul kui sa mind ei kuule, siis proovi sisse välja logida, brauserit vahetada, telefoniga liituda” jms soovitused.

Teavita saalis olijaid, et teid jälgitakse ka veebi kaudu

Sissejuhatuse käigus annan ma saalis olijatele teada, et meil on ka veebis jälgijaid, mistõttu ärgu nad imestagu kui ma vahepeal arvutiga räägin. Samuti annan ma neile teada, et plaanin aeg-ajalt veebi kaudu jälgijatega otse suhelda ja neile ülesandeid anda.

Veebis olijaid hoiatan, et ma ei vaata kogu aeg nende ekraani, mistõttu igasugu vestlusakende tekstid jms jäävad mu poolt ilmselt tähelepanuta.

Samuti ütlen, et kui nad küsida tahavad, siis hakaku endale sobilikul hetkel rääkima, st öelgu oma nimi ja esitagu küsimus või kommentaar. Näide: “Janek olen. Mul tekkis küsimus selle kohta, kuidas….”

Sellisel moel teavad kuulajad kohe algusest peale, et see on täiesti okei kui nad veebi kaudu mu jutule vahele segavad.

Pöördu veebis olijate poole nii tihti kui võimalik

Olgugi, et enamiku ajast räägin ma neile, kes istuvad saalis, pöördun ma üsna tihti küsimusega otse mõne veebis olija poole.

Näide: kui sa mind veebi kaudu kuulad, siis täiesti suvalisel hetkel pöördun sinu poole stiilis “Siim, kes sa mind veebi kaudu jälgid. Sulle on mul küsimus: mis sa arvad, kui kaua võib esineja üht kuulajat jõllitada ilma, et sellel inimesel ebamugav hakkaks.”

Sellisel moel toimub saalis kahesuunaline liiklus, kus lisaks sellele, et kuulajad saavad küsimusi esitada, kaasan ka mina neid omapoolsete küsimustega.

Kui teed harjutusi, siis lase veebi kaudu jälgijatel neis osaleda

Kui ma saalis osalejatega harjutusi teen, siis neidsamu harjutusi lasen ka veebis olijatel teha.

Näide: kui Siim istub veebis ja tulemas on esinemisharjutus, siis annan talle juba eelnevalt teada, et ka tema saab teiste ees esineda. See tähendab, et ühel hetkel on Siim projektori abil suures plaanis seinale kuvatud ja ta saab teiste ees esineda.

Sama kehtib grupitööde jms kohta. Ühesõnaga, mitte hetkekski ei tohi ära unustada, et sind ka arvuti vahendusel jälgitakse. Mida rohkem sa oma kuulajaid kaasad, seda parem.

Ootamatud vahepalad

Kõik webinari tarkvarad seda teha ei võimalda, aga mõned neist küll. Näiteks minu Livewebinar.com võimaldab. Nüüd sa ilmselt mõtled “Oot, mida sa selle ootamatu vahepala all mõtled?” Aitäh, et küsisid, sest ma kohe selgitan.

Enne oma esinemist seadistan ma oma webinari tarkvara selliselt, et ta suvalisel ajal iga 20-40 minuti järel viskab osalejatele ette hüpikakna, mis sisaldab minu poolt eelnevalt sisestatud sõnumit.

Tavaliselt kirjutan ma sinna midagi taolist: “Hei Siim, oled sa ikka veel ärkvel? Kui oled, siis palun kirjuta siia vestlusaknasse kolm peamist mõtet, mis sul senisest esinemisest meelde on jäänud.”

Sellisel moel saad võimaluse veel täiendavalt oma kuulajate tähelepanu köita ja neid kaasata.

Kokkuvõtteks: hübriidesinemise edu sõltub sellest, kui palju sa ise vaeva viitsid näha

Olen kindel, et nii mõnigi selle postituse lugeja, kes siiani välja on jõudnud, mõtleb “Oeh, nii palju jamamist ja klaarimist. Ma ei usu, et see midagi paremaks teeb”.

Jah, see sunnib sind vaeva nägema ja tegema midagi, millega sa ei ole harjunud, aga tulemus on seda väärt. Pea alati meeles, et sina ei ole kõige tähtsam inimene ruumis. Kõige tähtsamad on sinu kuulajate huvid, vajadused ja ootused, mistõttu on sinu ülesanne nendele ootustele vastavat sisu pakkuda.

Kinnitan, et sellisel moel nagu ma üleval kirjeldasin, olen nüüd viimasel paaril COVID aastal toimetanud ja tagasiside on osalejatelt alati väga hea olnud.

Mõned peamised punktid, mida välja on toodud:

  • “Mulle meeldis, et ma ei olnud sinna kaamera taha üksi jäetud vaid ma sain kõigest osa”
  • “Väga hea oli see, et sain teistega koos praktilisi asju kaasa teha”
  • “Mulle väga meeldis see, et sa minuga aeg-ajalt suhtlesid. See tekitas tunde nagu ma ka ise viibiks seal ruumis koos teistega”
  • “See liikuv kaamera on väga hea, sest nii tekkis tunne nagu ma oleksin saalis.”

Lisaks neile punktidele on igalt grupilt tulnud eraldi tänusõnad selle eest, et “Uskumatu kui palju sa erinevalt paljudest teistest esinejatest viitsid vaeva näha selleks, et meile ka veebi kaudu head sisu edasi anda. Suured tänud selle eest.”

Kui see teema sulle rohkem huvi pakub, siis vaata ka postitust “Avalik esinemine Skype, Zoom vms vahendite abil”

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena