fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Juhiload ja esinemishirm

Oled sa autokooli läbinud ja juhiload saanud? Kui oled, siis meenuta oma esimest õppesõitu, kus sind rooli lasti.

Kas mäletad seda segadust, mis sinu peas sel hetkel valitses. On ju autos rool ja käigukang ja siis veel mingid väiksemad kangid rooli taga. Ja lisaks veel kolm pedaali, mis kõik teineteisega koostööd peavad tegema. Ühel hetkel üritasid sa koha pealt ära sõita, aga auto kippus esimestel kordadel välja surema, sest sidur sai liialt järsku lahti lastud. Brrr….

Novot, sellisel moel lubati sul mõnda aega õppeplatsi peal ringi tiirutada nii, et iga korraga lisati keerukamaid elemente (tõus, küljeboks jne.). Ühel hetkel olid sa endaga piisavalt rahul ja siis lasti sind autoga esimest korda linna peale, kus kõik see segadus algas uuesti… Pidid ju lisaks muudele asjadele linnasõidul vaatama teisi liiklejaid, märke ja veel sadat asja korraga.

Kas mäletad, kui närvis sa oma esimestel õppesõitudel olid? Mina küll mäletan…

Millega tegelevad kogenud autojuhid kui nad rooli taga on?

  • jutustamine
  • telefoniga rääkimine
  • meikimine
  • suitsetamine
  • muusika kuulamine
  • teiste liiklejate sõimamine
  • tagumisel istmel olevate laste kantseldamine
  • ja veel sada asja…

Tuleb tuttav ette? Juhul kui sul juhiload on, siis teed ka sina nii mõndagi neist loetelus olnud asjadest.

Mida sa ei tee? Sa ei mõtle enam paaniliselt sellistele asjadele nagu:

  • “…äkki sureb auto välja”
  • “…ma unustasin käiku vahetada ja olen viimased neli kilomeetrit teise käiguga sõitnud…”
  • “…milline neist see suunatuli oli?”
  • “…pagan, siduri asemel vajutasin pidurile…”
  • “…mida SEE liiklusmärk veel tähendab?”

Kas tead, miks sa neile küsimustele enam ei mõtle ja suudad autoroolis olles mitme erineva asjaga tegeleda? Vastus on ju lihtne: sõltuvalt sinu kogemusest on sul kümneid (või sadu või tuhandeid) tunde sõidukogemust. Selle käigus oled sa kohanud kümneid (või sadu või tuhandeid) erinevaid liiklusolukordi ja see kõik on sind paremaks autojuhiks teinud. Noh… loodetavasti on.

Kuidas juhiload ja esinemishirm omavahel seotud on?

Esinemiskoolitustel küsitakse minu käest pidevalt: “Janek, kuidas sa nii rahulik oled ja pidevalt suudad näha, mis auditooriumis toimub?”. Ometigi kehtib siin ju täpselt sama asi, mis autojuhtimisegi puhul. See kõik on tulnud sadade esinemistundidega. Ehk teisisõnu: mida rohkem sa esined, seda rahulikum sa oled.

Olen kokku arvutanud, et viimase kümne aasta jooksul (2007-2017) olen ma ainuüksi esinemiskoolitusi teinud ca. 4000 tundi. Järelikult on mul piisavalt kogemust, et erinevatest esinemishirmuga seotud probleemidest üle olla ja oma mõtteid mõistlikul moel edasi anda.

Kuidas auto juhtimise kogemus ja esinemishirm omavahel seotud on?

Ega otseselt ei olegi. Selle eelneva loo ma rääkisin näitena, sest sarnaselt algaja autojuhiga on ka algaja esineja vähese kogemuse korral üsna närvis.

2013. aastal tegin magistritöö, mille eesmärgiks oli uurida erinevaid esinemishirmuga seotud küsimusi. Üks asi, mida ma seal uurisin oli küsimus, et kuidas esinemise sagedus (st kogemus) ja esinemishirmu tase omavahel seotud on. Selleks aga, et esinemishirmu mõõta, tegin kõigepealt testi (James McCroskey PRSPA), mis selle taseme ära määras.

Võrreldes omavahel esinemise sageduse ja esinemishirmu taseme vahelisi seoseid tuli välja, et nende puhul, kes esinesid 1-2 korda nädalas oli esinemishirmu tase madal või keskmisest madalam tervelt 70,7% juhtudest. Keskmine tase selle grupi puhul esines 18,5% ning keskmisest kõrgem tase 4,7% vastanud inimeste korral. Kõrge esinemistaseme said selle grupi puhul vaid 6,1% vastanutest.

Nende puhul, kes esinesid 1-2 korda kuus  olid tulemused järgmised: madal või keskmisest madalam esinemishirmu tase 52,2%; keskmine tase 17,4%; keskmisest kõrgem tase 6,4% ja kõrge tase 24%.

Paar korda kvartalis esinevate inimeste tulemused: madal või keskmisest madalam tase 28,5%; keskmine tase 24,2%; keskmisest kõrgem tase 8,8% ja kõrge tase 38,5% (N=35)

Paar korda aastas esineva grupi puhul tuli madal või keskmisest madalam esinemishirmu tase välja 18,3% juhtudest. Keskmine tase oli märgitud 15,4%, keskmisest kõrgem tase 14,4% ja kõrge tase 51,9% kordadest.

Nende, kes esinevad vähem kui paar korda aastas, tulemused olid järgnevad: madal või keskmisest madalam tase 7,8%, keskmine tase 17,2%; keskmisest kõrgem tase 17,2%  ja kõrge esinemishirmu tase 57,8% (N=37).

Üks pilt räägib aga rohkem kui sada sõna, seega vaata all olevat pilti ja näed visuaalselt, kuidas esinemishirmu tase tõuseb vastavalt sellele, kuidas esinemiskogemus väheneb.

Esinemishirmu tase

Mida see kõik sinu jaoks tähendab?

Mul on üks sugulane, kellel juhiload on juba umbes 9 aastat, aga peale autokooli lõpetamist ei ole ta mitte kordagi iseseisvalt autot juhtinud. Mõned kuud tagasi üritas ta korraks uuesti ja see šokeeris teda sama palju kui esimesed korrad autokoolis olles. Selgus, et võrreldes 9 aasta taguse ajaga ei olnud ta eriti parem ja kogemus oli tema jaoks “sama hull kui vanasti”.

Nii nagu juhiload ei tee kellestki korralikku autojuhti ei tee ka esinemisega seotud materjalidega tutvumine sinust head esinejat. Selleks, et esinemishirmuga tegeleda ja paremaks esinejaks saada, vajad sa esinemiskogemust. Ja seda saad sa ainult siis kui sa laval käid. Mida rohkem sa esined, seda rohkem puutud sa erinevate esinemisolukordadega kokku ja seda paremini oskad ühes või teises olukorras toime tulla.

Kokkuvõtteks

Seega, järgmisel korral kui sinu ülemus küsib “Kes järgmisel nädalal vabatahtlikult meie ettevõtet ühe 20-minutilise kõnega tutvustada soovib?”, siis erinevalt teistest trügi sina kohe ette. Kui teistel on midagi viga ja vabatahtlikke lisaks sinule leidub veelgi, siis ära sellest hooli vaid trügi lavale.

Nüüd edasi: kui sa sealt lavalt maha tuled, siis mõtle enda jaoks läbi need asjad, mis läksid hästi ja mis sinu arvates halvasti läksid. Seejärel trügi järgmisel korral jälle lavale ja vigadest õppinuna tee asju paremini. Sellisel moel avastad sa peale kümnendat-kahekümnendat  korda, et enamik sinu esinemishirmuga seotud muredest on üsna tahaplaanile jäänud.

Ja mis eriti äge – sinu kuulajatele meeldib see, mida sa laval teed.

NB! Muuseas, järgmine viie praktilise harjutusega esinemiskoolitus toimub juba üsna pea. Ühe päeva jooksul saad kask korda võimaluse teiste ees esineda ja peale esinemist saad koheselt ka tagasisidet selle kohta, mis õnnestus ja mida tulevikus paremini teha saad. Tekkis huvi? Vaata lisainfot SIIT.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena