“Ta ei tea midagi ja arvab, et teab kõike. See viitab selgesti poliitikukarjäärile.”
George Bernard Shaw
Peale kõne eesmärkide paikapanekut ja materjali kogumist/lahtikirjutamist oleks mõistlik valmis kirjutada kõne kava. See annab Sulle endalegi ette parema pildi selle kohta, mismoodi esinemine üldse välja võiks näha. Selleks soovitan Sul teha järgmist:
- Oled ehk isegi olnud esinemistel, kus nt. sissejuhatus või mõni muu kõne osa venib nii hirmsasti, et peas vasardab ainult mõte “Oh, jõua juba asjani.”? Sellist kõnet ei taha Sa ehk ka ise pidada, seetõttu pea meeles, et hea kõne on nii ajaliselt kui ka sisult proportsioonis. Seetõttu tee valmis oma kõne kava, kus kirjutad terve oma esinemise võimalikult täpselt lahti- nii mõtled ka enda jaoks läbi, kui kaua sul iga kõne osa peale eraldi aega kulub.
- Tee iseendaga ajurünnak. See tähendab: pane paberile kõik mõtted, mis Sul antud teemaga seoses meelde tulevad. Seejuures ära esiotsa juurdle, kas selle sisu ka õige on- sellega on Sul aega hiljem tegeleda. Samuti ära muretse sel hetkel õigekirja pärast. Mõtted pane paberile nii pikalt kui vaja, aga nii lühidalt kui võimalik- peaasi, et Sa ise pärast aru saad, mida antud punkti all mõtlesid.
- Kirjuta valmis oma ettekande mustand – sellest saab sinu kõne kava alus
- Loe tekst mõned korrad ette eesmärgiga leida võtmesõnad. Märgista olulised kohad, võtmesõnad või -fraasid värviliselt.
- Loe tekst veel kord üle, üritades toetuda võtmesõnadele ja seejärel kanna oma tekst ette, vähendades võimaluse korral võtmesõnu.
- Mõtle läbi võimalikud tekkida võivad probleemid ja pane neile juba varakult lahendus valmis.
Kõna kava tegemise kohta olen kirjutanud ka avaliku esinemise blogis olevas loos “Kuidas teha kõne kava”