fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kõne osad – kokkuvõte

“Mis ka untsu ei läheks- alati on keegi, kes teadis, et nii läheb”

Evansi ja Bjorni seadus

Kõne osad – kokkuvõte

Kas Sa oled sattunud kuulama kõnet, mis algab suurepäraselt, kestab suurepäraselt, aga lõppeb nii järsku, et Sa ei saanud arugi, mis Sind tabas? Tavaliselt lõppeb see ühe sõnaga:”Kõik!”. Osad esinejad, kes on suutnud vaeva näha, suudavad seda isegi kolme sõnaga (“See on KÕIK!!!”) teha. Kuidas Sulle tundub, kas selline lähenemisviis on õige? Minu arust mitte ja seda alljärgnevatel põhjustel:

  • Kokkuvõtte peamiseks eesmärgiks on räägitust kõige olulisema üldistamine, mõne lausega kokku võtmine, peamise idee kordamine ning unustamatu mulje jätmine. Seetõttu pead Sa korraliku kokkuvõtte tegemise juures sama suurt vaeva nägema kui sissejuhatuse juures.
  • Veel hullem, kui lühike ja äkiline lõpp, on pikk ja lohisev kokkuvõte. See tekitab kuulajates tunde, et “see vist ei lõppe iialgi”. Oled Sa näinud filmi “Sõrmuste isand: Kuninga tagasitulek”?. Mina, kes ma selle filmi suurem asi fänn ei ole, ei jõudnud ära oodata, millal see viimane tund läbi saab kuna viimase 2,5 tunni jooksul olid: head võitnud, halvad karistada saanud jne. Sellest hoolimata venitati ja venitati seda filmi veel tunni jagu. Oleks ta lõppenud 2h 25min pealt, arvaksin ma siiani, et tegu oli hea filmiga. Praegu aga…

Nii nagu sissejuhatuse juures, on ka kokkuvõtte juures mõningad levinud vead, mida Sa peaksid vältima:

  • Üks suuremaid patte, mida Sa teha saad, on Sulle eraldatud aja ületamine– kuulajad muutuvad kärsituks, üldine ajakava nihkub jne. Juhul kui Sul läks teemaarenduse juures midagi meelest rääkida, siis ära kokkuvõtva faasi juures enam uut informatsiooni sisse too- tekitad sellega ainult segadust. Jäta endale see apsakas meelde ja tead seda järgmisel korral arvesse võtta.
  • Sarnaselt sissejuhatusega, pole ka lõpetamise juures mõtet apsude, enda arust viletsa esinemise jms pärast vabandada. Tõenäoliselt olid Sa ainuke inimene, kes seda tähele pani ja seetõttu tõmbad lihtsalt asjatut tähelepanu sellele.

Oled Sa lugenud mõnda raamatut, näinud filmi või etendust, mis Sinuga veel mitu päeva kaasas käib? Sa muudkui mõtled sellele ja arutad, kuidas oleks võinud olla, mis edasi sai jne. Niisiis- kui Sa suudad inimestele samasuguse esinemise teha, siis oled millegi väga suurepärasega hakkama saanud.

Kokkuvõtte tähtsusest olen pikemalt kirjutanud ka oma blogi loos “Kokkuvõttega lööd viimase naela seina“.

Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.eek.ee

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena