“Kes keelab sul naerdes tõtt rääkida?”
Quintus Horatius Flaccus (65-8 e.Kr), luuletaja
Teemaarenduse eesmärgiks on teabe või Sinu seisukohtade avaldamine. Selle asemel, et pikalt ja mitte millestki rääkida, esitagi oma põhiväide ja asu varem ettevalmistatud veenvate argumentidega selle tõestamisele.
Argumendid peaksid olema sellised, mis:
- aitavad sul kuulajatele otsuse vastuvõtmiseks vajalikku teavet edasi anda;
- loovad hea aluse kuulajate seisukohtade muutumisele;
- toetavad sinu esitatud väite õigsust.
Veel mõned head nõuanded, kuidas teemaarendust teha
- Vältimaks sattumist demagoogialõksu, pead Sa kindlasti oma väiteid põhjendama. Vastasel korral kuulajad Sind lihtsalt ei usu.
- Et publikul Sinu esitlust lihtsam jälgida oleks, jaga kogutud materjal alateemadeks. Ka endal on seda tehes oluliselt lihtsam rääkida. Pea meeles, et kui Sinu esitluses on liiga palju infot või kui kõik laused kannavad olulist tähendust, siis on kuulajatel raske materjalis orienteeruda.
- Teemaarenduse juures liigu lihtsamalt materjalilt keerulisemale ja seosta uut infot juba tuttava materjaliga.
- Kui tegu peaks olema tooteesitlusega, kus ka kuulajad saavad midagi ise katsuda või teha, siis oleks mõistlik kasutada meetodit: “Seletan-näitan-lasen teha”. Juhul kui Sa näiteks oled tooted juba esitluse alguses kuulajatele kätte andnud, siis võib juhtuda, et nende tähelepanu on mujal ja nad katsuvad- proovivad juba iseseisvalt neid asju omal käel.
- Proovi üleminekud ühelt kõneosalt järgmisele viimistleda nii, et see toimuks sujuvalt ja moodustaks ühe suure ja hästi toimiva terviku.
- Kõne eri osad saad välja tuua pausidega, alateemade nummerdamisega (“esiteks”, “teiseks”), hea näitlikustamisega jne. Selleks, et Sinu poolt räägitust kõige olulisem paremini meelde jääks ja kinnistuks, tuleb selliseid kohti korrata.