fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kõne pidamine, diktsioon ja hingamine – väike meelespea

Mõni aeg tagasi kirjutas mulle üks noormees ja ütles, et talle valmistab muret diktsioon ja hingamine, mistõttu kõne pidamine on tema jaoks alati paras piin. Saatsin talle mõningad soovitused, mida tänases postituses ka sinuga jagan.

Esinemise ajal ära hinge kinni hoia

Esinemishirmuga tegelemisel on oluline silmas pidada seda, et hingamine oleks korras. Kui sa aga hinge kinni hoiad, siis tekitad sa kehas täiendavat lihas pinget. Siit juba edasi – kehas on pinge, hapniku juurdevool on kehv, siis kahjuks ka mõttetegevus ei ole väga efektiivne. Tavaliselt kiputakse hinge kinni hoidma siis, kui tekst on segi läinud – sel ajal tõstetakse ka veel õlad üles, mis omakorda pinget veel juurde tekitab.

Hoia oma keha pingevaba

Nii mõnigi meist on tundnud, et kõne pidamine nõuab tohutut kehalist pingutust. See aga ei tohiks nii olla. Seega –  kõne pidamine peab toimuma pingevabalt ja jõudu vajamata. Kui hakkad kõnelema, siis hoia oma hingamine korras ja keha tuleb juba ise järele.

Näiteks: hingamise ajal ära lükka rääkimise ajal oma pead ette, ära suru hambaid kokku, ära hoia käsi rusikas jne. See kõik tekitab tarbetut lihaspinget, mis omakorda sinu esinemist vales suunas mõjutab.

Ära karda jutu vahele pause pidada

Kui sa pause ei pea, siis ei anna sa vastaspoolele ka aega sinu öeldu üle järele mõelda. See aga tähendab, et sa võid täiesti tühja tööd teha. Pealegi vajad sa ka ise korralikuks hingamiseks aega.

Sõnade korralik hääldamine

Viimane sõna peab lõppema viimase häälikuga. Näiteks: eesti keeles on terve hulk sõnu, mis erinevad teineteisest ainult viimase hääliku poolest (saal, saan, saar, tuul, tuus, tuum jne). Seetõttu mõtle siit edasi – kui sinu diktsioon on halb ja sa viimast häälikut korralikult välja ei häälda, siis ei pruugita sinust ka aru saada.

Samas artikulatsiooni koha pealt tuleb meeles pidada seda, et kui sa eranditult kõiki sõnu üritad väga korralikult välja hääldada, siis võib sõnum kannatada kuna jääb mulje, et rõhutad iga sõna eraldi.

Leia sobilik kõne tempo

Diktsioon ei tähenda ainult seda, et pead korralikult hääldama. Ka kõne tempol on suur roll – see peab olema vaba ja loomulik. 

Arvesta sellega, et tavaline lugemise kiirus on 200-400 sõna minutis, rääkimise kiirus avaliku esinemise korral aga ainult 90-120 sõna minutis. Mida sellest siis arvata? Kui sa räägid liiga kiiresti, siis ei pruugita jutu liigendatusest aru saada, samuti ei saada aru, mis on oluline ja mis mitte oluline. Kui sa aga räägid liiga aeglaselt, mõjud sa lihtsalt tüütuna.

Hingamine lõpeta korralikult

Kui lause lõpetad, siis lõpeta ka välja hingamine. Kui jätad omale õhku liialt järele, tekitab see jällegi kehas liigset pinget. Nagu ma ennegi mainisin, siis ära pauside ajal hinge kinni hoia vaid hinga vabalt ja rahulikult.

Ära karda oma häält

Häälel on suur mõju sellele, kuidas sinu sõnumit vastu võetakse. Kui sa räägid vaikselt, siis esiteks ei ole sind kuulda ja teiseks mõjud sa paljudel kordadel mitteusutavalt. Kui sinu hääles on aga jõudu ja veenvust, siis võid sa inimesi veenda isegi siis kui sa ka ise oma

On sul endal mingeid mõtteid või küsimusi selle kõigega seoses? Anna siinsamas all kommentaariumis märku.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena