Kuidas PowerPoint esitluse abil esinemist kihva keerata

“Inimesed võivad omandada teadmisi, aga mitte tarkust. Paljud suurimad lollid, keda iial teatud, olid õpetatud mehed.”

Jälgides seda, mismoodi väga paljud esinejad oma PowerPoint esitluse üles on ehitanud või valmis teinud, jääb vägisi mulje, et nad teavad väga täpselt, kuidas oma esinemist kihva keerata. Mõned rohkem, mõned vähem!

Jah, PowerPoint peaks ju esinemist toetama ja kuulajatele räägitut paremini edasi andma, aga samas- milleks sulle kuulajad kui esineja eesmärk  on seal ees, parsil palaval, ellu jääda, mitte mingisugust üüratut tarkust edasi anda! Seega, alljärgnevalt mõned nipid meeldetuletuseks, kuidas sa PowerPointi abil oma esinemist kihva keerata saaksid.

  • Ära kasuta lühikesi, olulist teavet edasi andvaid lauseid vaid võta oma konspekt ja tee sellest slaidile “copy-paste”. Juhul, kui tekst sama slaidi peale ära ei mahu, siis ära hakka mõtlemagi üle jääva osa teise slaidi peale mahutamisest- vähenda pigem kirja suurust.
  • Unusta ära soovitus “ühe slaidi peal võiks max. 6-8 märgirida (parem kui vähem) teksti olla”. Sina pea silmas, et mida väiksem kiri, seda parem- tavapärane 12pt suurus on piisav, et kuulajate silmi tappa. Kirsina tordi peal mõjub esinejale ainuüksi vaade, kuidas tagumistes ridades olijad silmi suureks ajades midagi näha üritavad.
  • Ära kasuta lihtsat graafikat vaid pane kokku sellised värvid, mis igas olukorras hästi mõjuvad: näiteks punane ja roheline. Must ja punane on ka päris hea mõte. Ja üleüldse- mida kirevam su esitlus on, seda parem, seetõttu tasuks ponnistada ning slaididele veel hunnikute kaupa teemakohaseid ja -kohatuid clipart pilte paigutada. Kui juba see ei sunni kuulajaid ekraani asemel kuhugi mujale vaatama, siis oleks mõistlik lisaks veel iga slaid erineva kujundusega teha.
  • Vilede ja kellade peale tasub eriti palju panustada, sest igale kuulajale meeldib kui uus slaid (või veel parem: iga lause) ilmub ekraanile pidurite krigina, mürtsatuse või muu helina saatel. Kui esimese viie slaidiga sa kuulajaid hulluks ajada ei suuda, siis tasub kodus veel vähe vaeva näha ja  järgmiseks korraks efekte juurde panna
  • Kasuta hästi palju tabeleid ja graafikuid. Nende lahtiseletamine võtab sinu esinemisest liialt palju aega, seega ära neid lahti seleta. Pea silmas põhimõtet: “kellel segaseks jääb, see küsib. Ja kes ei küsi, siis järelikult ei olnudki tal vaja seda teada!” Sina võidad sellest igal juhul, sest kui ka küsitakse, siis annab graafikute lahtiseletamine sulle võimaluse pikalt seinale vaadata ja seljaga publiku poole olla. Mis saab esinemise juures iseendale ja seinale rääkimisest veel paremat olla?
  • Kasuta taimerit, mis sinu määratud ajal slaidi vahetab. Juhul, kui sa kodus rumalast peast oled seda isegi läbi harjutanud, siis kindla peale tekib õigel päeval sinu esinemisse viide (küsimused publikult, räägid aeglasemalt jne), mis tekitab olukorra, kus slaidivahetus toimub siis, kui sina seda ei taha. Oled keset kibedamat andmist kui juba järgmine slaid ette vupsab. Publiku närvi ajamiseks on see üks ütlemata hea moodus- kellele meist ei meeldiks, kui slaidid muudkui edasi-tagasi siblivad nii, et lõpuks ei saa mitte keegi enam aru, kus maal sa oled ja millest jutt. Lisaks veel: sind ennast ajab see asi ka närvi ja närvis olev esineja on alati tore vaatepilt.
  • Vaata arvutiekraani asemel seinale ja loe monotoonselt maha seda, mis ekraanil kirjas. Eriti oluline on meelde jätta: ära kunagi mitte midagi juurde räägi vaid loe ainult seda, mis kirjas.
  • Siinkohal oleks soovitav jälle kord kuulajatele selg keerata või hoopistükkis istudes rääkida. Istudes rääkimine mõjub alati kuna kuulajate jaoks tähendab see mingisuguse müstilise peidus oleva vaimu rääkimist- nemad ei näe teda, tema ei näe neid.
  • Üks hea nipp on veel: mine ekraani ette sedaviisi, et videoprojektor pool teksti sinu keha peale peegeldab. Kõik see ja ka eelmised tegevused tekitavad kuulajates viha, kuivõrd nad kummalisel kombel arvavad, et sa neid kirjaoskamatuks pead- miks muidu sa seda teksti neile ette peaksid lugema? Lisaks sellele tekib neis pahameel raisatud aja pärast ja paljud neist soovitavad sul edaspidi oma esitlused neile meili peale saata. Mõtle ise: win-win olukord- sina ei pea kohale minema, aga materjal saab sama hästi edasi antud.
  • Mida rohkem slaide, seda parem. Koonerdada ei tasu- kui sul on 30-minutiline esitlus, siis 30 slaidi võikski miinimumeesmärgiks olla.  Mõtle ise: minut ja slaid- järelikult ei ole sul ka parima tahtmise juures mahti midagi lisaks seletada ja loomulikult saavad kuulajad sellest aru.  Neile endalegi meeldib see “kiirelt ja konkreetselt” esinemine. Parem isegi kui slaide oleks 40.

Sellist esitlusviisi saad hea viimistluse korral  “Tapan teid Powerpointiga” stiiliks nimetada. Lisame siiajuurde veel eelmisetes punktides märgitu ja sinu eesmärgi täitmine on 100% garanteeritud…

Vaata videot

Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.mk.ee