fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

5 moodust, kuidas kuulajatega paremini silmsidet hoida

Paljude inimeste jaoks on silmside loomine väga intiimne tegevus, mida võiks lausa kellegi puudutamisega võrrelda. Kontvõõraste kuulajate puhul ei pruugi see aga väga hästi välja tulla.

Kui sa oma kuulajatega kontakti ei hoia, siis kannatab selle all terve esinemine – auditooriumil tekib tunne, et sa ei räägi neile ning pealegi tundud sel juhul ebausaldusväärne või ebakindel. Seega toon ma allpool välja 5 moodust, kuidas kuulajatega paremini silmsidet hoida.

Kujuta ette, et räägid ühele inimesele korraga

Oled ju harjunud poes ilma suurema mureta võõrale vorstimüüjale selgitama, millist vorsti ja millises koguses sa soovid? Sedasama saad sa ka oma esinemises kenasti ära kasutada. Kui kellelegi otsa vaatad, siis kujuta ette, et räägidki ainult ühele inimesele korraga. Kui paari sekundi pärast pilguga edasi liigud, siis kõneled nüüd juba ainult sellele inimesele.

Luban sulle, et kui sa selliselt “vorstimüüjalt vorstimüüjale” edasi liikudes räägid, hoiadki kõikidega kenasti kontakti ning üsna pea avastad ka ise, kuipalju lihtsam ka endal esineda on.

Alusta sõbraliku õhkkonna loomisega juba enne esinemist

Kui kuulajad saabuma hakkavad, siis tervita neid ja alusta vestlust. Nt “Kuidas sa sellest koolitusest (…esinemisest, …üritusest jne) kuulsid?” Võid ka lihtsalt mõne viisakuslausega piirduda. Mõte on selles, et juba taoliselt lood endale nö “tutvusi kuulajaskonnas” ja kui esinemist alustades tuge soovid saada, siis vaatadki esmalt oma “vanadele tuttavatele” otsa.

Usu mind, neile on oluliselt lihtsam silma vaadata kui neile, kellega sa veel rääkinud ei ole. Kui esimesest paarist kõige närvilisemast minutist üle oled saanud, on ka ülejäänud kuulajatega kontakti hoidmine kergemini teostatav.

Kasuta juhuslikku silmside hoidmise mustrit

See tähendab seda, et ära liigu kindlat trajektoori mööda, vaid liigu silmadega grupilt grupile. Niipea kui sa ühega inimestest oled silmside saavutanud, arvavad ka tema ümber istujad, et sa just nendega kontakti hoiad.

Ära oma kuulajaid jõllitama jää

Üldjuhul vaata ühele inimesele otsa maksimaalselt 3-4 sekundit. Kui sa seda pikemalt teed, võib see kuulajates ebamugavust tekitada, kui aga oluliselt vähem, siis võid endast väheke püsimatu ja närvilise mulje jätta.

Leia inimesed, kes sind sõbralikult vaatavad

Need on kuulajad, kes sulle tuge pakuvad (noogutused, naeratused jms). Taolised kuulajad toetavad sind ja eriti hästi saad seda ära kasutada oma närvilisematel hetkedel. Samal põhjusel väldi inimesi, kes sind ilmselgelt negatiivselt vaatavad – need tegelased tekitavad sinus lisapinget. Pealegi – ei ole võimalik kõikidele inimestele meele järele olla ja sa ei peaks seda ka taotlema.

Need olid 5 moodust, kuidas kuulajatega paremini silmsidet hoida. Soovitan vaadata ka all olevat videot, kus lisaks siin kirjapandule toon välja veel mõned nipid, kuidas kuulajatega paremini kontakti luua. Soovitan lugeda ka blogi lugusid “7 asja, mida head esinejad edu saavutamiseks teevad” ja “Tähelepanu äratamine on esineja mure

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena