fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kuidas teha korralik video CV?

Leidsid põneva töökuulutuse ja otsustasid sinna kandideerida. Nüüd aga mõtled, et “Pagan, äkki seal veel terve ports inimesi kandideerib, mistõttu mul oleks vaja massist erineda. Mida küll teha?” Seega otsustadki teha video CV. Selleks, et see sul paremini välja tuleks toon ma tänases postituses välja mõned lihtsad nipid, mida video CV tegemisel silmas võiksid pidada.

Vaata samal teemal videot

Video CV tegemisel tehtav suurim viga

Tavaline häda, mida inimesed selle juures teevad, on see, et nad hakkavad pikalt ja laialt heietama teemadel “Leidsin teie kuulutuse internetist” ja “Ütlemata hea meel teid siin kandideerida”. Tead, see on sama põnev kui muru kasvamise vaatamine, mistõttu võiksid selle asemel inimeste aega säästa ja kohe asja juurde minna.

Vaata näiteks seda postitust, kus ma räägin põhjalikult sellest, kuidas ennast meeldejäävalt tutvustada.

Sinu peamine eesmärk on tekitada huvi

Nii nagu iga teise esinemise puhul, on ka video CV puhul sinu peamiseks eesmärgiks kohe esimeste sekunditega tekitada huvi selle vastu, mida sa räägid. Seetõttu vaata seda töökuulutust, kuhu sa kandideerid ja mõtle, millised on seal küsitutest need kaks-kolm kõige olulisemat asja, mida sinult nõutakse. Seejärel mõtle omakorda, kuidas sa juba esimese sekunditega neist asjadest rääkida saad.

No näiteks: kui sa kandideerid turundusjuhiks, siis nõutakse sinult suurt töökogemust ja suurte projektidega tegelemise oskust. Juhul kui sa kandideerid graafiliseks disaineriks, siis nõutakse ka seal  töökogemust ja nõutakse, et sa programme tunneksid. Lisaks mõlemal juhul võib-olla veel ka mingisugust keele oskust. Nüüd kui need asjad oled endale selgeks teinud, siis alustagi oma kõned nende asjade välja toomisega.

Näide: oletagem, et ma kandideerin programmeerijaks. Oma video CV-s alustan ma tavapärase Tere, mina olen Janek ja bla-bla-bla-bla…” asemel hoopis nii:

“Kui on üks asi, mida ma siin elus kõige rohkem vihkan, siis on see kehvasti kirjutatud kood. Ja viimase nelja aasta jooksul, mil ma olen programmeerijana töötanud, olen ma seda kehva koodi näinud küll ja veel. Mina olen Janek ja järgmise kolme minuti jooksul räägin ma sulle, kuidas me teineteisele kasulikud võiks juba olla.”

Ja siit võid juba ülejäänud jutu juurde edasi liikuda. Mida ma selle paari lausega aga tegin? Vastasin koheselt alljärgnevatele küsimustele:

  • kas ma programmeerimist ka jagan
  • milline on minu kogemus
  • tekitasin huvi.

Juhul, kui üks olulisematest nõuetest on näiteks saksa keele oskus, siis võid ju oma kõnet kohe selles keeles rääkimisega alustada. Nii annad taaskord märku, et sa seda keelt valdad.

Räägi sellest, millised on sinu kogemused ja saavutused

Veelkord rõhutan, et ei tasu hakata heietama sellest, kus sa koolis käisid või sellest, et sa oma CV kuulajale ette loed. Selle asemel räägid sina hoopis:

  • Millised on selle töövaldkonnaga seoses sinu kõige suuremad saavutused. Näiteks kui sa kandideerid programmeerijaks, siis sa räägidki selles, kuidas sa aitasid Swedbankile mingist keerulist lahendust üles ehitada. Või sellest, kuidas sa mingisuguse Online kasiino valmimisel oled kibe käsi olnud
  • Juhul kui Sul eriti kogemusi ei ole selles valdkonnas sa oled algaja, siis too välja paar-kolm kõige head omadust, mis sul sellel ametiga seoses olemas on ja kuidas neist tööandjale kasu võiks olla. Rõhuta, et oled õppimisvõimeline ja valmis sellele ettevõttele kasu pakkuma.

Ära unusta naeratada

Ettevõtted otsivad oma meeskonda sõbralikke inimesi, seega ära häbene kaameras ees naeratada ja näidata, et sa oled üks sõbralik ja muhe tegelane.

Ära ole selline kinnine tuim, sest sellega sa muljet ei avalda. Sul on ju võimalus videokaamera abil oma kõnet senikaua lihvida kuni sulle tundub, et see on suurepärane.

Ära unusta korralikku kokkuvõtet

Enamik esinejaid alahindab kokkuvõtte mõju kõnele, mistõttu lõppeb kaheksa esinemist kümnest ilma kokkuvõtteta stiilis “Minu poolt kõik, aitäh!”. Video CV-de puhul kõlab see “kokkuvõte” enamasti sellisel “Aitäh, et kuulasite. Ma loodan, et võtate minuga ühendust ja bla-bla-bla…”

Jällegi, see on igav ja ei võta mitte midagi kokku. Pea ikka meeles, et kokkuvõtte eesmärgiks on lühidalt ja selgelt välja tuua see, mis sellest eelmisest jutust meelde peaks jääma. Niisiis ütledki sa midagi taolist: “Kokkuvõtteks, kui ta mind palkate saate suurte kogemustega programmeerija, väga hea meeskonnamängija ning sportliku ja mõnusa kaaslase, kellega on mõnus ka tööväliselt aega veeta”.

Kokkuvõtteks: erine massist ja sul läheb paremini kui teistel

Kui sa senini veel ei ole aru saanud, millest ma siin postituses räägin, siis kordan üle. Sinu peamine eesmärk on:

  • tekitada huvi,
  • näidata, et sul on nõutavad oskused/kogemused/omadused olemas
  • näidata, et sa oled sõbralik ja tore inimene

Juhul, kui sa seda kõike oma kõne ajal suudad teha, siis võetaksegi sinuga ühendust ja öeldakse “Hei! Nägin sinu suurepärast video CV-d. Tule, saame kokku ja arutame.”.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena