Harald Lepisk on avastanud enda tõelise kire. See kirg on kujundanud temast ettevõtja, noorteorganisatsiooni liidri, Tartu Ülikooli magistri, rahvusvahelise koolitaja ja coach’i. Muude tegemiste hulgas viis see kirg teda sel aastal kõnelemise maailmameistrivõistluste finaali.
Tänases lühiintervjuus räägib Harald sellest, mida parema esinemise heaks ära võiksid teha. Haraldi tegemistel saad ka tema Inspirtsiooniblogi kaudu paremini silma peal hoida.
Eelmisel kuul peale kõnevõitlust andis Harald mitu intervjuud. Üks neist on SIIN ja teise leiad SIIT.
Kuivõrd neis kahes oli Harald juba osanud paljudele küsimustele ära vastata, siis pidin veidi teistsugused küsimused välja käima. Siin nad on.
1. Kui algaja esineja küsiks sinu käest “Harald, ma pole elu sees sekunditki esinenud, aga pean seda tegema järgmisel nädalal. Mis on kolm peamist asja, mida ma peaksin tegema selleks, et see hästi välja tuleks?”. Mida sa talle soovitaksid?
Kindlasti oled vähemalt sekundi oma elus esinenud – kasvõi see, kui mõnel seminaril enda nime teiste ees ütlesid 🙂 Ettevalmistuseks pakuksin välja 3 rõhuasetust:
Õpi oma kuulajaskonda tundma – püüa mõista, mis on ühist nende huvidel ja Sinu poolt esitletaval teemal?
Tee väga konkreetselt selgeks, mis peab Sinu etteastest osalejatele meelde jääma – ehita enda kõne sellele üles ning eemalda üleliigne.
Võimalusel harjuta usaldusväärsete inimeste ees ning küsi neilt tagasisidet.
Kuulajaskonna tundmine aitab „õigeid nuppe“ vajutada, fookus mõtet edasi anda ning harjutamine mõttes selgust ja julgust luua. Konkreetsemalt on ettevalmistuse ja esinemise nõuanded toodud SIIN.
2. Kuidas vinget ja esimesest hetkest alates huvi tekitavat sissejuhatust teha?
Kuulajal tekib huvi siis, kui laval toimuv eristub selgelt seni toimuvast. Huvi püsib, kui see eristumine on seotud ka tema jaoks olulise sõnumiga. Mõned ideed, mida kasutada:
sissejuhatav tõestisündinud lugu (emotsionaalse seose loomine)
Loole või tegevusele peaks järgnema ka siduv üleminek teemasse.
3. Youtube on täis põnevaid klippe vingete esinejatega. Oskad ehk viidata paarile sellisele, mis ka sulle muljet on avaldanud? Kommenteeri paari lausega, miks valisid just need videod.
Tasub vaadata üle Martin Luther Kingi „I have a dream“ kõne ning jälgida hästi hoolikalt, kuidas ta enda sõnade kaudu maalib kuulajates kujutluspilti (video on teksti all).
Scott Pritchardi kõne on vahva näide sellest, kuidas ühendada huumor, loo rääkimine, abivahendid ning lugude elementide sidumine. Põhisõnum jääb lõpuks ilusti kõlama ja kinnistub meeltesse.
4. Alles eelmisel saatis mulle keegi e-maili küsimusega “Mida teha vaenuliku publikuga?” Mida sina sellele küsimusele vastaks?
Kui küsija peab vaenuliku publikuga tegelema igapäevaselt, siis on vast aeg tööd vahetada 🙂 Kuna mul pole infot küsija reaalse konteksti kohta, siis on abiks ehk paar küsimust mõtlemiseks:
Kas publik on reaalselt vaenulik või ma lihtsalt tõlgendan nende käitumist vaenulikuna?
Mille suhtes nad vaenulikud on – kas minu, minu teema, minu organisatsiooni või muu? Mida ma sinna parata saan?
Millisel moel saaksin enne esinemist leida endale publiku seas liitlasi? Kui kindlad inimesed on vaenulikud, siis saaksin äkki enne esinemist nendega mingile kokkuleppele?
Põhiline küsimus on see, kas Sa ise usud enda sõnumisse, mille suhtes publik vaenulik on?
5. Minu kodulehel on küsitlus, kus ma uurin külastajatelt, mida nad kõige rohkem esinemise juures kardavad. All on TOP3. Ole hea ja anna igaühe kohta neist lühike soovitus.
“Kardan ebaõnnestuda” –
“Kardan tähelepanu keskpunktis olla”
“Liiga palju kuulajaid tekitab hirmu”
Miks? Kas see hirm viib Sind edasi? Kuulajad tahavad ju, et Sa õnnestuksid? Sinu enda kätes on võime õnnestuda. Üks efektiivsemaid moodusi esinemishirmu maandamiseks on mõistmine „Mis asja ma tulin siia ajama?“ See loob fookuse ja selguse ning seeläbi saad keskenduda enda sõnumile, mitte pisikesele häälele oma kuklas. Ehk lühidalt öeldes – keskendu enda sõnumile, mitte hirmule. Olen teinud eraldi artikli, milles toodud abiküsimused aitavad luua selgust selle küsimuse vastuses – leiad selle SIIT.
Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.
Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.