Kas oled tähele pannud, mida sa paberkandjal antud materjalidega peale esitluse lõppu tavaliselt teed? Ilmselt läbivad nad sarnase kolmnurga nagu paljudel inimestel. St. esitlusruum – sahtel – prügimägi.
Nii mõnelgi korral visatakse see paberipakk minema kohe peale esinemise lõppu. Kui sa seda teaksid, siis võiks olla valus hoop teemal “Oeh, minu töö ja vaev sai ebaväärika tasu”.
Tänapäevasel arvuti- ja tehnikaajastul on küll küsimus, et kas on üldse mõtet seda paberilasu välja printida? Ja kui seda siiski teed, siis millal on õige aeg neid kätte jagada.
Millal võiks materjale esitluse alguses jagada?
Esiteks pean kohe ära mainima, et kui soovid materjale esitluse alguses jagada, siis tee seda enne kui sa esinemisega alustanud oled. Mitte aga nii nagu paljud seda teevad, st oma sissejuhatuse käigus möllavad materjalide ja nende jagamisega, viies tähelepanu oma sissejuhatuselt kuhugi mujale. Tähelepanu peaksid ikka muude asjadega äratama.
- Kui sinu esitlus on pikk (nt terve päev kestev), siis oleks mõistlik materjalid alguses kätte anda. Sellisel juhul saad vajadusel neile õigetes kohtades viidata.
- Sinu esitlus on detailidele orienteeritud – näiteks väga keerulised graafikud või tabelid, millele viidata soovid. See küll ei tähenda, et sa kuulajatele laisa mehe kombel ütled “Ja vaadake leheküljel nr.5 olevat tabelit ja saate aru, millest ma räägin.”
Mida hoolikalt tähele panna?
- Kehvasti koostatud materjalides orienteerumine on raske
- Valel ajal välja jagatud materjalid võivad tähelepanu sinu tekstilt kõrvale juhtida
Millal võiks materjalide esitluse lõpus jagada?
Üldiselt soovitangi oma paberkraam esitluse lõpus kaasa anda. Paljudel kordadel mõjub lõpus materjalide jagamine sümboolse kingituse jagamisena. Sellisel juhul on lootus, et sinu hoole ja armastusega koostatud materjal ka kauem säilib. See kahjuks küll ei garanteeri, et nad lõpuks ikka prügimäel ei lõpeta.
- Juhul, kui sinu esitlus sisaldab ootamatusi või üllatusi, siis on eriti mõistlik materjalid esinemise lõppu jätta.
- Anna kuulajatele hulk tühja A4 paberit, kuhu nad sinu esinemise ajal oma suva järgi märkmeid teha saavad. Sellisel moel on kuulaja enda tehtud märkmed oluliselt kokkuvõtvamad ja ülevaatlikumad kui sinu enda materjal.
- Ütle kohe alguses ära, kas ja kuidas materjalide jagamine käib. Paljudel on ootus, et materjale jagatakse alguses – seega vastad ka nende murele koheselt.
- Kui plaanid materjale lõpus kätte jagada, siis peavad nad olema lühemad ja konkreetsemad kui tavapäraselt sa seda plaaniksid.
Mida hoolikalt tähele panna?
- Kui jätad selgitamata, kuidas materjalidega lood on, siis võid kuulajates segadust tekitada
Mida materjale koostades ja välja jagades silmas pidada?
- Vaata, et materjalid oleksid kronoloogilises järjekorras. Vastasel korral ei toimu saalis muud kui üks paberipakis orienteerumine.
- Pika päeva korral võid uusi ja just nüüd jutuks tulevaid materjale kätte jagada ka iga pausi ajal. Nii väldid olukorda, kus inimesed sinu esinemise ajal paberipakis surfavad ja päeva teises pooles räägitavat teksti juba uurivad.
- Kui võimalik, siis pane paksule pabermaterjalide pakile järjehoidjad (nt värvilised kleepsud) olulistesse kohtadesse. Nii leiavad kuulajad sinu viite peale “Avage sinise järjehoidja juurest” kiiresti õige koha kätte.
- Jäta teksti sisse lüngad, mida kuulajad täita saavad. Kui nad sinu materjale vaatavad ja näevad, et ühes, teises ja kuueteistkümnendas kohas on teksti sees lünga täitmise koht, siis tekitab see neis huvi. Liiatigi – kui see on tähtis, siis leiavad nad sinu jutust selle iva üles ja panevad ka enda jaoks kirja. Selline materjalide jagamise viis on minu lemmik.
- Soovitan oma esitluse slaide mitte välja printida. Slaidid peaksid olema sinu abistamiseks, mitte kuulajatele peamiseks materjaliks.
- Kui sinu esitlus sisaldab ka mingite esemete kätte jagamist, siis anna nad kätte ainult siis, kui selleks on õige hetk. Tegutse “Selgitan – Näitan – Jagan kätte” põhimõttel. Vastasel korral võid sa seal ees rääkida mida tahad, aga kuulajad näpivad ikka juba sinu jagatud eset.
Veel nõuandeid?
Tegelikult on küll üks nõuanne – kui vähegi võimalik, siis ära prindi paberil kraami välja vaid lae nad veebi üles. Jaga kuulajatele paberid, kuhu nad märkmeid teha saavad ja esitluse alguses anna oma kuulajatele link, mille kaudu nad selle vajaduse korral alla laadida saavad. Sellisel juhul kasutavad sinu materjale just need, kellel vajadus on. Looduse säästmisest rääkimata.
Ma tean, et paljud ütlevad selle peale “Aga siis võib keegi minu materjalidele oma nime peale panna ja öelda, et see on tema oma.” Ja mis siis? Kas see ei olegi asja mõte? Ka sina oled tõenäoliselt oma materjalide koostamisel kellegi teise omi allikana kasutanud. Siinkohal olen nõus Indrek Maripuuga, kes sellest nähtusest oma blogipostituses “Ettevaatust, aegunud koolitaja” lähemalt kirjutab.
Selle kohta, kuidas tulevikus paremini esineda, jagan ma täiendavaid nõuandeid ka oma viie praktilise harjutusega esinemiskoolitusel, mille kohta leiad lisainfot SIIN.