fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Näitlikustamine

“Ma näen ja ma unustan. Ma kuulan ja ma mäletan. Ma teen ja ma mõistan”

                       Hiina vanasõna

Näitlikustamine ja tehnika kasutamine

Siinkohal tasuks korraks meelde tuletada lapsepõlves mängitud nn “telefoni mängu”, kus rivi ühest otsast sosistati kellelegi midagi kõrva, tema andis selle järgmisele edasi ja nii kuni rivi teise otsani välja. Üldjuhul oli tulemus, mis sealt välja tuli, originaalist oluliselt erinev…

Oled Sa kunagi mõelnud, et kui näiteks see, kellele sosistati, oleks saanud märkmeid teha ja kui talle oleks pilte või asju selle lause näitlikustamiseks näidatud, kas siis oleks tulemus oluliselt parem olnud? Seega- alljärgnevalt peatume näitlikustamisel.

Peamiselt kasutatakse vastavalt olukorrale alljärgnevaid näitlikustamisvahendeid:

  • tahvel;
  • grafoprojektor kilede näitamiseks. Soovitan sellest masinast eemale hoida, kuivõrd ta tekitab liialt palju olukordi selleks, et Sinu esinemist kihva keerata;
  • videoprojektor või CD-mängija;
  • jaotusvahendid ja teemakohased esemed.

Enne näitlikustamisvahendite kasutamist jõua selgusele järgmises:

  • Miks ma näitan? Kas see annab midagi sinu esinemisele juurde? Niisama lihtsalt näitamise pärast pole mõtet seda ju teha, alati peab sellel mingisugune eesmärk olema.
  • Kuidas ma näitan? Ajastamine on alati oluline- pea meeles, et Sa näitlikustamisvahendeid liialt vara välja ei tooks või kuulajatele kätte ei annaks. Nt. toote tutvustusel oleks üldjuhul mõistlik kasutada meetodit “Seletan-näitan-lasen teha”, vastasel korral võivad liialt vara kätte antud näitlikustamisvahendid tähelepanu Sinu jutult kõrvale juhtida.

Pea meeles ka:

  • Liigne info koormab kuulajaid, seetõttu ära koorma oma slaide laustekstiga. Selle asemel kasuta lühikesi ja arusaadavaid lauseid, mis on samas sulle ka märkmete eest.
  • Oled Sa kohanud esitlusi, kus esineja tuleb ja proovib ühendada arvutit videoprojektoriga, et pilti seinale saada, aga paraku see tal ei õnnestu. Nii pöördubki ta arglikul häälel kuulajate poole palvega: “Kas keegi oskab seda masinavärki ühendada?” Seega- kui Sa tehnikat ei tunne, siis kaasa asjatundjaid juba enne oma esitlust. Või veel parem- tee see endale ükskord ja lõplikult selgeks!
  • Peamine viga, mida alatasa tehakse, on “seinale rääkimine”. See tähendab, et kuulajate asemel vaadatakse seinal olevat esitlust. Esiteks- seesama esitlus on ka Sinu arvuti ekraanil, mis tähendab, et seinale ei peaks sa üldsegi vaatama. Nii et visuaalsetele vahenditele rääkimise asemel hoia silmsidet publikuga.

 Lisalugemist leiad blogi rubriigist, mis räägib näitlikustamisest. Vaata SIIA!

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena