“Naerata ja see paneb inimesi huvi tundma, et millest sa mõtled”
Silmside hoidmine ja kontakti loomine
Rutaka alustamise asemel on mõistlikum lasta publikul rahuneda ja ootamise ajal nendega silmside luua. Peamine viga, mida siinkohal tehakse, on alustamine liikumise või pöörde pealt.
Alusta esinemist alles siis, kui oled saavutanud kõikide kuulajatega kontakti saanud. Oluline on silmsidet publikuga hoida terve esinemise kestel kuna see annab kuulajatele mõista, et suunatav sõnum on suunatud just neile ja et nendega suhtlemine on Sulle tähtis.
Sedaviisi toimides saad Sa ka esmast tagasisidet selle kohta, kuidas Sinu sõnumit vastu võetakse. Kui näed uniseid ja tüdinud pilke, siis on ju ilmselge, et oled midagi valesti teinud.
Samuti on tähtis, et sa ei keskendaks pilku vaid ühele kuulajale või üksikutele neist- kõik soovivad, et just nendega suheldaks. Seetõttu lase pilgul rahulikult ühe kuulaja pealt teisele käia. See annab Sulle ka võimaluse kuulajatega nn. kahekõnesid pidada- üks lause ühele kuulajale, järgmine mõte teisele kuulajale jne.
Olenevalt sellest, mida/keda Sa vaatad või ei vaata, võivad pilgud Sinu esinemise ka ära rikkuda.
Hea kontakti saavutamiseks vältimiseks kasuta järgnevaid reegleid:
Kui soovid kuulajatega silmsidet, siis harjuta kõne pidamist– see võimaldab Sul pidada kõnet ilma paberilt maha lugemata.
Kui soovid kasutada märkmeid, siis esita tervikmõte ja alles siis suuna pilk paberile. Uue mõtte alustamisel taasta silmside.
Jälgi inimesi- leia sõbralikud pilgud, kuid ära jää neid jõllitama: nad tunnevad end ebamugavalt ja mõtlevad, et “mis põhjusel ma küll tema tähelepanu alla olen sattunud?”.
Loo silmside ka tagumiste ridade kuulajatega, sellega jätad mulje, et vaatad kõiki inimesi.
Ära vaata aknast välja– kui sina seda teed, siis teeb seda ka publik.
Ära vaata kramplikult ühte punkti- liialt paljud esinejad kipuvad unustama, et ka auditooriumi servadel on inimesed.
Ära vaata laelampe, üle publiku peade, laenurki, põrandale, kaugusess jne- publik arvab, et sa oled nad unustanud.