fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Õuduslugu nr. 10 – Terve kamp ninatarkasid

Sa oled noor ja suhteliselt väikese esinemiskogemusega noormees, kes töötab esimesi kuid ühe suure maailmanimega tehnoloogiaettevõtte juures. Muuhulgas kuulub sinu tööülesannete hulka erinevate tootekoolituste tegemine ja seal osalevad peamiselt kaupluste müüjad ja müügijuhid. Kuivõrd taoline koolitus toimub tavaliselt igal kuul, siis enamik sellest kuulajaskonnast on teineteisega enam-vähem tuttavad.

Käes on sinu kolmas koolitus ja sa ei tunne end ikka veel enesekindlalt. Pigem vastupidi ja seda järgmisel põhjusel.

Muidu on kuulajaskond sinusse ja sinu räägitud teemasse üsna sõbralikult suhtunud, aga nagu ikka – tilk tõrva meepotis võib maitset rikkuda Nii ka selle kuulajaskonna puhul, sest seal istub üks kolmene punt ninatarkasid, kes iga asja peale sinuga vaidlevad, targutavad ja selle kõige üle ka rõõmsalt naeravad.

Saagem tuttavaks: härra Ninatark!

Neile, kes ei tea, siis tutvustagem ninatarka. Ninatark kuulaja on veendunud, et saalis on ainult üks inimene, kes seda teemat valdab ja kas tead – see ei ole sina seal ees. Seetõttu üritab ninatark oma meelsust igal võimalikul ja võimatul juhul välja näidata.

Ta vaidleb, ta segab vahele, ta näitab nii verbaalse- kui ka mitteverbaalse suhtumisega (näoilmed, häälitsused jne) igal hetkel, et “see on ikka täielik möga”. Kui sul veab ja publiku hulgas on julgemaid inimesi, siis nad kutsuvad selle tüübi ise korrale, aga kui ei vea, siis… Noh, siis pead temaga ise tegelema.

Kolm kurja hunti lambakarja seas

Sinu õnnetuseks ei ole sinu kuulajaskonnas mitte ainult üks ninatark vaid neid on lausa kolm, kelle puhul tundub, et nad on ka sel otsustanud sinu esinemise põhja lasta. Justnimelt, ka sel korral, sest eelneval kahel korral on nende targutamine lõppenud nii, et sa oled täiesti kinni kiilunud ja seetõttu oled pool oma jutust rääkimata jätnud.

Sinu õnnetuseks ei ole keegi publikust neid tüüpe korrale kutsunud ja sa ise ei ole ka osanud nendega midagi peale osanud. Ehh, rasked ajad on tulekul, a.k.a “Winter is coming…”

Esineja vastulöök

Keegi tark mees olla öelnud, et “Loll on olla loll” ja kellelegi meist ei meeldi lolliks jääda. Seetõttu oled sa enne tänast esinemist hoolikalt mõelnud, mida nende tüüpidega peale hakata juhul kui nad jälle hoogu satuvad.

Ja nii ongi, et juba mõni minut peale seda sinu kolmanda ettekande algust aktiveeruvad ka ninatargad. Nad panevad peale oma vana plaadi, millelt kõlavad superhitid “Mida sina nokk sellest asjast ka tead?” ja “Kui kaua sa selles valdkonnas üldse tööd oled teinud?” ja “Tegelikult käivad asjad hoopis nii…” ja “Ma ei ole sellega nõus. Ma küll täpselt ei oska öelda miks ma nõus ei ole, aga sinul ei ole õigus.”

Õnneks oled sa täna selleks kõigeks valmis, sest sul on valmis pandud Plaan B ja sa oled juba kodus esitanud endale küsimuse “Mida ma teen siis kui need tüübid jälle targutama hakkavad?” Nii juhtubki, et ühel hetkel kui nad kolmekesi jälle hoogu on sattunud, teed sa oma hoolikalt kavandatud vastulöögi.

Sa võtad oma mapi vahel kolm välja prinditud mustvalget “värvi ise” paberit, millel on Miki-Hiir peale trükitud. Sa võtad ka karbi värvilisi pliiatseid ja ilma sõnagi ütlemata liigud ninatarkade pundi poole. Kuulajaskond jälgib sel hetkel sinu tegevust juba üsna suure huviga.

Ninatarkade juurde jõudes paned sa igale neist ette selle Miki-Hiire mustvalge pildi, asetad nende ette pliiatsikarbi ja selgel-rahulikul häälel ütled neile silma vaadates “Ma olen siin eelmistel kordadel tähele pannud, et ega teil suuremat huvi siin viibida ei ole. Aga noh, kuivõrd ettevõte on teid siia saatnud, siis võiksite oma aega kasulikult kasutada ja selle Miki-Hiire pildi ära värvida.”

Ninatargad on sellisest üllatavast lähenemisviisist hämmingus ja ei kosta mitte sõnagi. Selle peale kostab ülejäänud kuulajaskonna poolt naeru mugistamist ja sina oma tõusuveel olles taod rauda edasi öeldes “Ja kui teil see pilt valmis saab, siis andke ikka märku ja ma toon teile veel ka Minni-Hiire ja Piilupard Donaldi. Nagu lastega ikka – peaasi, et nad rahulikud on ja ei jonni.”

Nüüd pöörad sa ümber ja lähed auditooriumi ette tagasi. Õhk on klaariks löödud ja siit edasi kuni päeva lõpuni on ruumis mõnusalt konstruktiivne töömeeleolu, kus vahetatakse palju häid mõtteid ja esitatakse asjalikke küsimusi.

Kuu aja pärast, kui toimub järgmine sarnasele auditooriumile suunatud koolitus, kolm ninatarka enam ei targuta vaid istuvad ilma olukorda häirimata omaette ja üsna vaikselt.

Mida sinul siit õppida on?

Ninatarkadega tegeledes pea ikka meeles Rootsi vanasõna, mis ütleb “Seaga, ei ole mõtet koos poris maadelda. Te mõlemad saate mudaseks, aga tema on ainuke, kes sellest rõõmu tunneb”. Niipea kui sa tabad ära, et tegu on ninatargaga, lõpeta igasugune vaidlus. Miks? Sellepärast, et sa kulutad enda esinemise aega ja sa ei võida seda vaidlust mitte kunagi.

Kõige selle käigus pead sa säilitama täieliku rahu, sest niipea kui sa närvi lähed, oled sa mitmes osas kaotajaks jäänud. Esiteks – sa annad ülejäänud kuulajaskonnale signaali, et sa oled ka nende peale närvis (kuigi sa vihastasid ainult ühe peale). Teiseks – vihasena kipume me lahmima ja veidraid argumente välja tooma. Ja kolmandaks – sa kaotad oluliselt oma esinemise aega.

Seega – kui vähegi võimalik, siis tee ninatargale ettepanek pausi ajal või peale sinu esinemist antud teemal pikemalt vestelda. Võid seda palvet paar-kolm korda ka korrata. Kui ta ikka edasi jaurab, siis võid talle rahulikult mainida, et kavatsed teda kuni esinemise lõpuni ignoreerida, sest hetkel kulutab ta nii sinu kui ka ülejäänud kuulajate aega.

Ja muidugi – kui oskad sellisel stiilipuhtal moel (nagu meie loo peategelane seda tegi) ninatarka paika panna, siis see on ainult kiitmist väärt.

Tänud minu tudengile Henrile, kes on selle loo peategelane ja mulle ühes loengus sellest rääkis.

Sellest ja muudest esinemisega seotud põletavatest teemadest räägin ma ka oma järgmisel mitme praktilise harjutusega esinemiskoolitusel. Ühe lühikese päevaga annan sulle edasi terve hulga nippe, mille abil suudad edaspidi oma kuulajates huvi tekitada ja neile oma esinemisega ka kasu pakkuda.

Tekkis huvi? VAATA LÄHEMALT »

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena