fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Video näitamine: räägin sulle, kuidas seda paremini teha

Video näitamine esinemise ajal ei tohiks iseenesest eriline raketiteadus olla. Samas aga suudavad esinejad leida erinevaid viise, kuidas ka see lihtne tegevus kuulajate jaoks piinarikkaks ja lohisevaks tegevuseks muuta.

Tänases postituses räägingi mõningatest nippidest, mida sa enne esinemist probleemide vältimiseks teha võiksid.

Video näitamine – peamised vead

1. Videot näidatakse otse Youtubest – üldjuhul käib see veel ka nii, et PowerPoint esitluse sisse on lisatud Youtube video link ja sinna klikkides peakski video avanema. Ideaalses maailmas see nii ka toimib, aga paraku tekitab see paljudel juhtudel järgmised probleemid:

  • esineja ei ole eelnevalt arvutit wifi võrku ühendanud. Nii kulubki palju auru kõrvalistele tegevustele.
  • internetiühendus on aeglane, mistõttu video näitamine ei ole sujuv. Pilt hakib või jääb seisma, kuulajad pööritavad selle peale tüdinult silmi.
  • internetiühendus selles ruumis puudub, seega ei saa seda üldse näidata.
  • kasutatud link on aegunud. Juhtub tavaliselt siis kui video on veebist maha võetud.

2. Näidatav klipp on küll arvutis, aga ta ei mängi (nt hääl on, aga pilti ei ole või vastupidi). Tavaliselt juhtub see võõrast arvutit kasutades – küll ei ole seal korralikku meediapleierit või on video näitamiseks vajalikud muud programmid (nt. koodekid) puudu.

3. Kõlarid on arvuti külge ühendamata – kui ma saaks ühe euro iga korra eest kui esinejad näitavad videoklippe ilma, et kõlarid oleks arvuti külge ühendatud, siis ei peakski varsti tööd tegema. Teisest reast kaugemale heli ei kostu, seega on terve see üritus üsna mõttetu.

4. Video kvaliteet on halb – Tavaliselt juhutb see Youtubest alla laetud videotega, kus klipi üles laadinud tegelased on mahu huvides kvaliteeti kehvemaks keeranud. See, mis sinu arvuti väikesel ekraanil nii enam-vähem näitab, ei pruugi suurel ekraanil olla muud kui paras “siil udus”.

5. Ruum on üle valgustatud, mistõttu ei ole videos näidatavat eriti näha. Suurem probleem on siinkohal nende videotega, kus on palju tumedat tausta. Sellisel juhul ongi videot näidates olukord, kus “hääl on, aga pilti ei näe”.

6. Võõrkeelsetel klippidel puuduvad subtiitrid – Eeldamine on kõikide käkkikeeramiste ema ja kui sina eeldad, et “küllap kõik sellest inglise keelest aru saavad”, siis sa eksid.

7. Videoklipp on liiga pikk – Mida pikem on klipp, seda põnevam ja asjakohasem peaks ta olema. Samas tullakse ikka ju sind kuulama, mitte filme vaatama. Kui kuulajad tahaksid kinno minna, siis teeksid nad seda ilma sinu nõuanneteta, eks? Minu soovitus on selline, et video ei tohiks üldjuhul olla pikem kui 3-4 minutit.

Kuidas seda kõike paremini teha?

Video näitamine võib tunduda lihtne nagu kaks pluss kaks ja nende jaoks, kes end ette valmistavad, see nii ka on. Seetõttu jagan mõned nõuanded, mida silmas võiksid pidada.

1. Lae videod oma arvutisse. Juhul, kui sa ei tea, siis Youtube videosid annab üsna lihtsalt oma arvutisse laadida. Selleks ei pea isegi eraldi programmi arvutis olema vaid saad seda teha veebipõhiselt. Nii ei pea sa muretsema, kas internetiühendus on olemas või mitte.

Mõned lingitud veebilehed, mis sind aitavad:

  • ClipConverter – Kopeeri link ja lae alla. Saad ka erinevatesse formaatidesse videot konvertida.
  • KeepVid – Lisaks Youtubele saad alla laadida ka Vimeo, DailyMotion jms videoklippe.

Juhul, kui mingil põhjusel need veebipõhised lingid ei tööta, siis saad kasutada ka tasuta programmi Free Youtube Download, mille leiad SIIT. Kui peale paigaldamist programmi avad, siis näed seal nuppu Paste. Kopeeri aadressirealt Youtube video aadress ja selle Paste nupu abil saad ta alla laadida. Nüüd vali, kas soovid video ainult alla laadida või soovid seda ka mõnda muusse formaati konvertida

2. Kasuta meediapleierit, mis ei nõua lisaprogramme. Tavaliselt ongi mure selles, et küll ei toeta arvutis olev programm mingisugust faili formaati või ei suuda ta videot (koodekite puudumise tõttu) maha mängida.

Mina ise kasutan programmi nimega MediaPlayer Classic, mis mängib probleemivabalt kõike. Samaväärselt head on veel ka järgmised meediapleierid:

3. Lõika pikad klipid lühemaks. Lõika välja ebaolulised sissejuhatused ja muud kohad, mis video mahtu venitavad. Mina ise kasutan tasulist programmi nimega Camtasia Studio, mis lisaks laseb veel ka ekraanipilti koos kommentaaridega salvestada.

Samas on olemas ka terve ports tasuta tööriistu, mis asja kenasti ära ajavad. SIIT LEHELT leiad nimekirja üheksast tasuta tööriistast, mis sind edasi aitavad.

4. Lisa võõrkeelsetele klippidele subtiitrid. Selleks pead küll ise veidi tõlkimise ja subtiitrite ajastamisega vaeva nägema, aga soovitan sulle programmi mida ma ise kasutan – Subtitle Workshop. Leiad selle SIIT. Video kujul kasutusõpetuse leiad SIIT (inglise keeles). Minu kogemus ütleb, et kui paar korda oled läbi teinud, siis 5-minutisele klipile subtiitrite tegemine ja nende ajastamine võtab aega ca. üks tund.

5. Mine enne esinemist varem kohale ja vaata ruum üle. Pane ka üks videotest mängima ja näed juba eelnevalt, kas on midagi näha või mitte. Vajaduse korral saad kas ruumi sisustust ümber tõsta või varuplaani käiku lasta.

Kokkuvõte

Videote näitamine on näitlikustamisvahendina üsna hea. Selleks aga, et kuulajate tähelepanu ei hajuks ja et sa end ise narri olukorda ei seaks, peaksid veidi ise eelnevalt vaeva nägema. Kui minu ülaltoodud nõuandeid järgid, siis on ka tulemus üsna korralik.

Oled ehk ka ise videote kasutamisel mingisuguseid probleeme kohanud, mida ülal kirjas ei ole? Või ehk oskad soovitada nippe, mida ma ei maininud? Pane need siia alla kirja.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena