fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Videojuhend: Esinemishirm – mida sellega peale hakata?

Esinemishirm on suuremal või vähemal määral pea kõikide inimeste mure. Paljud meist oleks nõus pigem jääpankade vahel viis minutit ujuma kui sama pika kõnega rahva ette astuma.

Kui vaatad siin lehe küljeribal oleva küsitluse “Mis on sinu puhul esinemishirmu peamine põhjus?” tulemusi, siis näed, et tänase seisuga on ca 2100 vastanust ainult 51 on öelnud “Olen õnnelik – ei karda avalikku esinemist”.

Küsitlusest tuleb ka välja, et peamised kaks esinemishirmu põhjust on ebaõnnestumise- ja tähelepanu keskpunktis olemise kartus. Selles videos räägin ma sulle, mida nende kahe esinemishirmu põhjustajaga peale võiks hakata. Aga siin all toon lühidalt välja ka olulisema sellest, mis videos räägitakse.

Esinemishirm ja ebaõnnestumise kartus

  • Mõtle enda jaoks selgeks küsimus “Miks ma peaksin ebaõnnestuma- ma olen ju esinemiseks korralikult ette valmistunud?”. Esinemiseks ettevalmistumine on nagu tööl käimine – kui tööd teed, siis saad ka palka. Ja ei ole põhjust, miks sa sel juhul palka saama ei peaks! Esinemise korral on palgaks suurepärane ja õnnestunud etteaste. Kui tööd ei tee, siis palka ei saa. Seega – valmista end korralikult ette ja hoia negatiivsed mõtted oma peast eemale, sest just selle viimasega genereeridki sa oma läbikukkumist.
  • “Mis on kõige hullem asi, mis minuga esinemise ajal juhtuda võib?” Kui selliselt mõtlema hakkad, jõuad hulga “aga kui…” küsimusteni. Nt. “Aga kui tehnika alt veab?”. Kui neile tekkida võivatele probleemidele juba ettevalmistuse käigus lahendused valmis paned, siis väheneb ka esinemishirm. Miks? Sest ei ole ju eriti põhjust, miks sa ebaõnnestuma peaksid.

Esinemishirm ja tähelepanu all olemise kartus, sh mõte “Nad ju vaatavad mind!”

  • Mis on hullem, kas see kui sind vaadatakse esinemise ajal, või see kui sind ei vaadata? Saad ehk isegi aru, et see viimane on ju palju hullem kuna annab märku, et sa teed midagi valesti.
  • See, et sind vaadatakse, on ju kompliment – järelikult pakud sa kuulajatele huvi. Järelikult on kõik korras. Muretsema peaksid hoopis siis, kui kuulajad sind ei vaata. Ja kui sa vähegi oma teemat tunned ja esinemise ette oled valmistanud, pole ka põhjust, miks nad sinu vastu huvi tundma ei peaks.

Kõigest sellest, kuidas esinemishirmust hoolimata suurepärasega esinemisega hakkama saada, räägin ma ka oma palju positiivset tagasisidet saanud koolitusel “Esine enesekindlalt ja muljetavaldavalt”. Selle tulemusena tõstad sa märkimisväärselt oma oskusi neljas kriitilises avaliku esinemise valdkonnas. Millised need on? Selle kohta saad infot SIIT.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena