“Inimene, kes teeb vea, aga ei paranda seda, teeb juba teise vea”

Konfutsius (551-479 e.Kr), Vana-Hiina õpetlane ja filosoof

Käte kasutamine esinemise ajal

Paljude esinejate jaoks on probleemiks, mida kätega peale hakata. Nii nad siis teevadki nende kätega kõike sellist, mis kuulajatele ilmselgelt silma torkab: sügavad, keerutavad sõrmi, panevad käed rinnale risti jne. Ühesõnaga: teevad kõike muud peale selle, mida tegelikult võiks teha- žestikuleerida. Seetõttu- kasuta käsi oma esinemises enda kasuks järgmiste juhtnööride abil:

  • Tekita olukordi käte kasutamiseks: kirjelda kui suur või väike mingi asi on. Räägi, mitu punkti te saate ja näita seda näppudel.
  • Kasuta erinevaid liigutusi, vastasel korral paistad välja nagu robot. Samuti alandab etteaimatavus publiku tähelepanu.
  • Pane käed aplausi asendisse – see on puhkeasend pausi ajal. Rääkima hakates lähevad käed iseenesest lahku- mõnikord laialt, mõnikord veidi. Suuremas ruumis saad teha avaramaid, väiksemas ruumis väiksema amplituudiga žeste.
  • Tee julgeid žeste – need sisaldavad kindlust ja autoriteeti. Kui on vaja viha väljendada, siis viibuta rusikat; kui süüdistada- osuta sõrmega jne.
  • Ära õpi omi liigutusi pähe. Mõtle, mis liigutusi Sa jutu sees kasutad, kuid ära õpi neid pähe- publik saab sellest aru ja see näeb naeruväärne välja.

Vaata ka blogi rubriiki, mis räägib kehakeelest. Leiad selle SIIT.

Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.eek.ee