fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Sa võid ju maailma parim esineja olla, aga sellest hoolimata on kõikidel kuulajatel väljaspool esinemisruumi ka oma elu, mis planeerimist tahab. Seega on kindel, et enamasti ei meeldi publikule, kui esinejad üle neile antud aja räägivad.

Paraku tuleb meil kõigil aeg-ajalt meil kõigil ette olukordi, kus kõik ei lähe just päriselt nii nagu meil ajaliselt planeeritud oli. Põhjuseid võib olla mitmeid – kas esitatakse palju küsimusi, ise oled aega valesti arvestanud, oled jutuhoogu sattunud või on enne sind rääkinud inimesed sinu aja ära kasutanud. Kuidas sellises olukorras käituda?

Pane räägitav materjal tähtsuse alusel järjekorda

Juba ettevalmistuse ajal pane enda jaoks räägitav materjal tähtsuse alusel järjekorda. Näiteks: “Esinemishirm – peavad täna kindlasti ülevaate saama, seega sellest räägin kindlasti. Küsimustele vastamine – see on sel korral vähemoluline teema,. Panen ta küll valmis, aga kui ajahätta jään, siis ei räägi.” Samuti mõtle läbi näited ja lood selliselt, et oluline jääb, vähemolulisest räägid siis kui piisavalt aega jääb.

Mõtle kõne enda jaoks läbi nii ajaliselt kui ka sisuliselt

Mida põhjalikumalt sa oma esinemise ajakava lahti kirjutad, seda parem. Sedaviisi mõtled ka ise enda jaoks terve esinemise läbi. Kui võimalik, siis juba esinemise ajal (aga kindlasti peale esinemist) tee sellesama plaani peal märkmeid selle kohta, kuidas tegelikult ajaga läks. Nt. “Esinemishirm – pidin selle teema lõpetama 13.30, tegelikult lõpetasin 13.45.”

Sellisel moel saad järgmisel korral, kui peaksid samal teemal rääkima, esinemise kohta üsna kena ülevaate ning oskad aega paremini planeerida.

Pane valmis “Plaan B”

Sinu jaoks tähendab see seda, et muude põnevate asjade kõrvalt (tekkida võivad probleemid, tehnikamured jms) mõtled sa enda jaoks läbi ka tegevuse juhuks, kui ajaga peaks probleeme tekkima. Seda ka juhuks kui aega peaks oluliselt rohkem üle jääma kui sobilik on.

Jäta ebaolulisem materjal rääkimata või tee seda lühemalt

Seda nippi kasuta siis kui juba esinemise ajal näed, et ajaga kipub kitsaks minema. Siinkohal tulebki sulle appi see, mida sa esimese punkti soovituses oled eelnevalt enda jaoks läbi mõelnud.

Kui ajahädas oled, siis ära rääkimise tempot kiirenda

Kui sa siiani oled sellises mõnusas tempos edasi liikunud ja nüüd järsult oma esinemise tempot tõstad, siis tekib kuulajatel kohe hämming ja nad ei saa päris hästi aru, mis sul viga hakkas. Liiatigi on sinu kiirest jutust oluliselt raskem aru saada.

Ole alati valmis, et pead oma jutu lühemalt ära rääkima

Kuidas sulle tundub, kas kuulajad on väga rahul olukorraga, kus päev lõppeb 16.00 asemel 16.40? Muidugi ei ole. Seega juba eelnevalt nähes, et teiste esinejate (või jumal-teab-mille-pärast) päev venima kipub, tee oma esinemiskavas muudatused ja mõtle, kuidas sa asja lühemalt ära rääkida saaksid.

Näiteks selline situatsioon: Tänane seminar pidi lõppema kell 16.00. Osales 6 esinejat, igaühel neist oli esinemiseks tund aega. Sina pidid alustama kell 15.00. Kahjuks aga on eelnevad jutupaunikud oma ajast üle läinud, mistõttu sinu esinemine algab alles 15.40 ja plaani kohaselt peaks lõppema 16.40 paiku.

Esinemise sissejuhatuses katsu veninud päeva kohta peen nali teha, andes sedaviisi märku, et oled probleemist teadlik. Samuti tee kuulajatele kohe ettepanek, et teed oma esinemise tunni asemel ära näiteks 40-minutiga. Ehk siis- päev lõppeb ca 16.20 paiku.

Kui sa niiviisi publikule märku annad, et oled probleemist teadlik ja ning lühemalt rääkides publikust hoolid, saad sa juba sissejuhatuse juures alustuseks endale ühe suure plussi.

Kuidas sulle tundub, kas sinul kuulajana meeldib, kui esinejad oma aega kehvasti kasutavad? Ehk on endalgi toredaid lugusid selle kohta rääkida – anna neist teistele lugejatele siin all kommentaariumis selle kohta märku.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena