fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kui näidata kellelegi ühe arvuti taga istuva pikajuukselise mehe pilti ja küsida “Millise eluala esindajaga võiks tegu olla?”, saad üsna tõenäoliselt vastuseks “Ma arvan, et see on IT-mees”. Stereotüübi kohaselt on ju IT-mees ilmselgelt pikkade juustega meesterahvas.

Kui nüüd võtaksid vaevaks sellelt samalt vestluspartnerilt edasi uurida, mis siis veel stereotüüpse IT-mehe juurde kuulub, saad teada, et ta kannab tosse või tenniseid, kulunud välimusega pükse ja pikaks veninud käistega kampsunit.

Minu küsimus on sellistel puhkudel alati olnud: “Oled Sa viimastel aastatel mõnda sellist IT-mees kohanud?” Mina eriti ei ole, hoolimata sellest, et annan loenguid ju ka IT-eriala tudengitele.

Stereotüübid on suureks usutavuse tõkkeks

Miks ma sellest praegu räägin? Vaata- me kõik oleme mingisuguse stereotüübi esindajad. Seda kas oma välimuse, elukutse, rahvuse vms tõttu.Sa ei usu mind? OK, toon näite: kui küsida lätlase käest, milline on stereotüüpne eestlane, siis vastab ta sulle ilmtingimata “Flegmaatik!”.

Stereotüübid on aga sinu esinemise juures üheks suureks usutavuse tõkkeks. Sa võid oma valdkonna kõige suurem spetsialist olla, aga kui sa oled sealjuures mingi konkreetse (ja käsitletavat teemat mitte soodustava) stereotüübi esindaja, siis ei pruugi kuulajad sinu sõnumit uskuda.

No näiteks: kuivõrd sa oled väga hea välimusega naisterahvas ja samas ka heledate juustega, siis niipea kui sa lavale astud, mõtleb saalis hulk nupumehi selle peale: “Ahaaaa, mingi blondiin tuli. Selge-selge, nüüd hakkab komejanti saama!”

Kõik me oleme mingi stereotüübi esindajad

Sarnaseid stereotüüpe, mis on üldlevinud, on ju terve hulk. Mõtle näiteks, millised on või näevad inimeste peades välja stereotüüpsed raamatupidajad, õpetajad, turvamehed, kaitseväelased, soomlased, venelased, lätlased, moslemid, juristid, rockimehed, tibid, poliitikud, ärimehed jne jne. See pisike nimekiri aga kinnitab minu väidet, et me kõik oleme mingisuguse stereotüübi esindajad.

Mõtle läbi, millise stereotüübi esindaja sina oled ja kuidas see sinu esinemist mõjutada võiks

Seetõttu on ka minu tänane lühike nõuanne järgmine: Enne, kui esinema lähed, mõtle läbi “Kas ja millise stereotüübi esindaja ma selle publiku puhul olla võiks?”. Kui sellele küsimusele saad vastuse ja leiad, et nt sinu välimus, amet jne. võib kuulajate juures usutavust vähendavalt mõjuda, siis saad enda jaoks juba eelnevalt ka välja mõelda, kuidas tekkida võivat probleemi vältida. Nt: võtad ja alustad oma esinemist sellesama stereotüübi (st. ju ka iseenda) kulul nalja viskamisega.

Usutavuse tõketest, veenmisest ja muudest põnevatest avaliku esinemise teemadest räägin ma ka järgmisel kuue praktilise harjutusega veenmis- ja mõjutamisoskuste koolitusel. Kuivõrd osalejate arv koolitusel on limiteeritud, siis registreerumisel kehtib põhimõte “kes ees, see mees”.

Hetkel on veel mõned vabad kohad saadaval. Seda, millist kasu sina sellest saada võiksid ja mida eelnevad koolitusel käinud asjast arvavad, võid lugeda siit.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena