“See, kes ei ole kunagi nõus teiste arvamusega, pole enamasti nõus ka enda arvamusega kuuldes seda teiste suust.”
Enese ettevalmistamine
Neile, kes ei tea, siis esinemishirmu üheks peamiseks põhjuseks on ebaõnnestumise kartus. Nii nagu Sa pead kogu oma kõnet ja materjale ette valmistama, pead ka ebaõnnestumise vältimiseks esinemist harjutama. Sedaviisi jääb materjal paremini meelde ja ühtlasi saad Sa ka võimaluse oma esitlusviisi lihvida. Samuti tulevad harjutamisel välja võimalikud kõne või ettekande nõrgad kohad (kõne liiga pikk või lühike, sõnastus liiga keeruline jms).
Millest alustada?
Alguses loe ettekanne lihtsalt paberilt maha. Kui tunned, et oled antud materjaliga juba tuttav, siis oleks aeg peegli ees harjutama. Kuidas Sa tundub, miks tantsijad peegli ees harjutavad? Peeglist saad Sa esimese tagasiside selle kohta, mida ütleb Sinu kehakeel. Kui võimalik, siis vaheta A4 paberi peal olev kõne märkmete vastu.
Õpi rääkima nii tavalisel kui ka valjul, aga sealjuures selgel häälel. Samuti varieeri oma kõnetempot- selle abil saad otsustada, milline on Sinu jaoks sobivaim. Juhul kui Sinu loomuses on kiiresti rääkimine, siis pead kindlasti harjutama oma tavapärasest tempost mõnevõrra aeglasemat rääkimist. Võib juhtuda, et Sul on oluline mingitesse ajaraamidesse mahtuda (nt.diplomitöö kaitsmisel), siis pead sa juba harjutamisel ka kõne pikkust mõõtma.
Kui võimalik, siis palu kedagi appi – sõbra ees esinemine muudab su enesekindlamaks. Pane aga tähele, et inimene, keda Sa endale appi kutsud, peaks olema sel line, kelle arvamust Sa usaldad.
Kontrolli, kas kuulaja kehakeel väljendab huvi, rõhuta oma sõnu sobivate žestidega. Palu abilisel öelda, mida ta arvab Sinu häälest ja kehahoiakust. Harjutamisel oleks soovitav selga panna samad riided, mida plaanid kanda esinemisel- kui nendes on ebamugav, saad proovida teisi.
Ennast ette valmistada aitavad ka järgmised võtted:
Pea meeles, et kuulajad on Sinu liitlased. Nad ootavad uut infot ja kui Sa vähegi oled viitsinud auditooriumi analüüsida, siis oskad seda neile ka pakkuda.
Pea meeles, et Sina oled see, kes oma materjali kõige paremini tunneb, mistõttu ei sõltu Sa märkmetest ja oskad ka kõikidele küsimustele vastata.
Selle asemel, et genereerida oma peas negatiivseid mõtteid, mõtle parem sellele, et Sul läheb väga hästi.
Mõtle suurest kuulajaskonnast kui väikesest grupist. Esinemise ajal räägi üks mõte või lause ühele kuulajale, teine järgmisele jne. See aitab Sul kuulajatega nn. kahekõnesid pidada ja seda teed Sa ju ka oma tavategemistes iga päev võõraste inimestega.
Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.eek.ee