Kes on Janek Tuttar?

Olen Janek Tuttar – kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Muude tegemiste hulgas olen aeg-ajalt veel ka ajalehe Äripäeva portaalidele avaliku esinemise teemadel kirjutanud.

Alates 2007.aasta kevadest olen ma seotud Eesti Ettevõtluskõrgkooliga Mainor, kus õpetan avalikku esinemist.

Sellest, millist kasu see tudengitele andnud on, annab märku tõsiasi, et nad on mind erinevatel aastatel üheksal korral järjest (viimati aastal 2021) parima õppejõu nominendiks esitanud.

Oman sotsiaalteaduste magistrikraadi kommunikatsioonijuhtimise erialal, kusjuures oma magistritöö tegin esinemishirmu teemal.

Silmaringi laiendamise ja uute teadmiste saamise otsinguil olen käinud ka piiri taga erinevatel täiendkoolitustel (Taanis, Soomes, USA-s, Saksamaal ja Lätis).

Minu avaliku esinemise koolitustel on käinud hulk erineva taustaga inimesi paljudest erinevatest ettevõtetest (LHV Pank, Tallink, SEB Pank, Swedbank, ERGO kindlustus jne.).

Muuhulgas olen sisekoolitusi teinud järgmistele ettevõtetele ja asutustele:

 • Kaitseministeerium
 • Keskkonnaministeerium
 • Välisministeerium
 • Rahandusministeerium
 • Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskus
 • Omniva
 • Telia AS
 • Politsei- ja Piirivalveamet
 • Maanteeamet
 • Maksu- ja Tolliamet
 • Terviseamet
 • Tööinspektsioon
 • Tallinna Linnavalitsus
 • Ida-Viru Keskhaigla
 • Päästeamet
 • Tallinna Perekonnaseisuamet
 • Pärnu Haigla SA
 • Ida-Tallinna Keskhaigla
 • Eesti Haridustöötajate Liit
 • AS Postimees Grupp
 • Tallinna Linnavalitsus
 • Tartu Linnavalitsus
 • Tallink AS
 • ABB AS
 • Jeld-Wen Eesti AS
 • Keskkonnaamet
 • Eesti Rahvusarhiiv
 • Patendiamet
 • Tartu Ülikooli kliinikum
 • Rahvakultuuri Keskus
 • Tallinna Ülikool
 • Tallinna Tehnikaülikool
 • Tallinna Tehnikakõrgkool
 • Sisekaitseakadeemia
 • SA Innove
 • Bigbank AS
 • Jõgevamaa Omavalitsuste Liit
 • Mereakadeemia
 • SA Tallinna Teaduspark Tehnopol

Koolitused, mida ma teen, on alati hoogsad, lõbusad ja interaktiivsed. Usun siiralt, et kerget huumorit kasutades on võimalik ükskõik millisel teemal rääkida nii, et inimesed sind kuulavad ja kaasa mõtlevad. Igal aastal saab minu loengutest ja koolitustelt avaliku esinemisega seoses abi ca. 500 inimest.

Minu esinemiskoolitusel osalenud inimeste tagasiside


Ma näen, et oleme kõik märksa paremaks muutunud

“Suur-suur aitäh meile tehtud esinemiskoolituse eest meie armsale väikesele meeskonnale. Oleme nüüd oma hommikukoosolekutel harjutanud esinemist ning ma näen, et oleme kõik märksa paremaks muutunud. Olen jälginud ka meie kõige pelglikumaid ja nende esinemised on märksa julgemad ja paremini ettevalmistatud. Saame hakkama ilma väliste abivahenditeta.
Ma ise olen väga-väga uhke selle üle, et kõik on saanud nii palju innustust selle koolituse järel ja ma näen, kuidas kõik püüavad oma hirmudega teadlikumalt tegeleda.”
Piret Väljaots
Tartu Linnavalitsus / Tevishoiuteenistuse juhataja

Janek teeb oma tööd südamega

“Koolituse alguses sain juba aru, et kollektiiv töötab usinalt kaasa ja koostöö koolitajaga toimib.
Päevane koolitus möödus kiirelt, enesületamistega ja mis kõige tähtsam – lõbusalt. Kõik me leidsime ja võtsime Janeku koolituselt enda jaoks midagi kaasa. Koolituse lõppedes sain kiitvaid kommentaare palju, et olin leidnud suurepärase koolitaja meile.
Janek teeb oma tööd südamega ja andis palju usku meile, et kõik on võimalik, kui näha vaeva ja teha tööd. Mis kõige toredam on see, et pärast koolitust on võimalik Janekuga olla kontaktis ja saada tagasisidet oma uute esinemiste kohta.”
Anni Aulik
Tartu Linnavalitsus / Tervishoiuteenistuse heaolumeister

Rakendasin õpitut sel kuul viiel esinemisel ja kõik läksid väga edukalt

“Tänud veelkord toreda ja asjaliku koolituse eest! Rakendasin õpitut sel kuul viiel esinemisel ja kõik läksid väga edukalt.”
Anu Holm
SA Kredex

Saadud väärtus oli suurepärane

“Janeki koolituse tugevuseks on väike osalejate arv, mis võimaldas ühepoolse kuulamise asemel kasutada palju kaasamist – nii oli igaühel võimalus saada ka omajagu personaalset treeningut. See oli korralik lisandväärtus, mida enne minekut ei osanud oodatagi. Mis veel meeldis – et koolituse jooksul läbitud materjal oli hästi tasakaalus, võrdselt oli fookuses psühholoogilise küljega tegelemine ehk nö hirmude mahavõtmine ja kollektsioon praktilisi nõuandeid, mida sai koheselt kasutusse võtta.

Koolitus oli intensiivne, sooja õhkkonnaga, täis head huumorit ja saadud väärtus lihtsalt suurepärane!”
Merle Randlepp
Wunderkraut Estonia / Mekaia OÜ / tegevjuht

Minu jaoks viimaste aastate parim koolitus

“Ei olnud Janekist aga tema tegemistest enne midagi kuulnud. Sellegi poolest osalesin ja julgen väita, et minu jaoks oli tegu viimaste aastate parima koolitusega. Soovitan kõigile!”
Andres Männisalu
Dispak OÜ / tegevjuht

Tunnen ennast nüüd enesekindlamana

“Koolitus oli väga asjalik. Ütlen ausalt, et algus tundus natuke „eestlaslik“, st ei saanud nagu kohe vedama. Aga alates esinemiste voorust sai selgeks, miks see just nii on ning üldine õhkkond oligi ehk tänu sellele pigem rahulik ja turvaline.

Olen peale koolitust juba kahel korral väikese avaliku ettekande teinud, seejuures mõlemal korral minu jaoks suhteliselt väljakutsuvas olukorras (inglise ja vene keeles, milles ma end veelgi ebakindlamalt tunnen) ning tänu koolitusele tundsin end palju enesekindlamana ning see aitas positiivsele tulemusele palju kaasa.”
Krista Keedus
Juhataja / SA Tallinna Tehnika- ja Teaduskeskus

Hoogne, eluline ja kergesti külge jääv

“Sul võib olla lademetes häid mõtteid ja lennukaid ideid. Sul võib kõrvade vahel isegi valmis olla „täiuslik kõne“, et kuidas need mõtted vajalike inimesteni viia.

Aga sellest siiski ei piisa. See, kuidas oma mõtted auditooriumile esitad, on ülioluline. Kasvõi juba ainuüksi seetõttu, et päriselt ka aru saadaks, mida öelda tahad.

Janeki koolituspäev just seda eesmärki täitis. Hoogne, eluline ja kergesti külge jääv. Puhas rõõm on igapäevarutiini sedatüüpi ergutitega lahjendada.”
Erik Keerberg
Ettevõtte juht / Ouman Estonia OÜ

Hästi üles ehitatud, huvitav ja fun

“Koolitus aitas mõista paremini olulisemaid aspekte esinemise ja selle ettevalmistamise osas. Hea on teada, et kuigi esineja seesmiselt võib tunda ebakindlust, siis välja see eriti ei paista.

Janeki kursus oli hästi üles ehitatud, huvitav, täpne ja fun. Soovitan kindlasti!”
Kristjan Täht
Eesti Ettevõtlike Noorte Koda / 2014.aasta president

Sain väärt teadmisi ja praktilist kogemust

“Koolitus meeldis väga. Suurepärane oli see, kuidas Sa suutsid väga lühikese ajaga grupis hea õhkkonna tekitada ehk siis nii pingevaba, kui pingevabalt avaliku esinemise kontekstis ennast tunda saab.

Usun, et need väärt teadmised ja praktiline kogemine jäävad pikaks ajaks meelde just ka see tõttu, et kõik see oli nalja- ja naeruvõtmes, kuid mitte kordagi halvustav või solvav kellegi suhtes.

Sinult on palju õppida tänu Sinu kogemustele, heale tunnetusele ja tähelepanelikusele. Aitäh!”
Betty-Maria Märk
Tervise Arengu Instituut

Janek teab, mida räägib

“Janek teab, mida teeb ja räägib ning annab mõista, et hoolib ja on olemas ka peale koolitust. Kirjuta ja küsi, kui on soovi!! Tema pühendumine teeb meele rõõmsaks.

Veendusin taaskord, et alati on midagi uut õppida avalikus esinemises ja Janekil on kuhjaga teadmisi jagada. Võta ainult vastu!”
Karl Pütsep
Õhtujuht, pulmaisa / Vennad Vähid

Ausalt, osaleks või teist korda

“Tänud suurepärase koolituse eest. Ausalt, tuleks või teist korda veel!

Ma aimasin ette, et küllap tuleb mugavustsoonist välja astuda ja eks see oligi asja mõte (ega muidu ei õpi!), kuid see, et kogu protsess saab olema nii toetav ja humoorikas, tuli meeldiva üllatusena. Veelkord aitäh!”
Agnes Kajander
Toimetaja ja autor

Kellelt siis veel õppida, kui mitte oma ala parimalt!

“Kellelt siis veel õppida, kui mitte oma ala parimalt! Praktilised esinemisharjutused, väikesed nipid ja parajalt julgustust esinemishirmu ületamiseks – olen saanud kõik eeldused järgmisteks edukateks esinemisteks.”
Eret Kams
Meediaagentuur CMSPHD

Isegi kõige väsinumad ütlesid, et väga lahe oli

“Aitäh et meid harisid. Kogu grupi tagasisise koolitusele oli positiivne.

Kuna eelnevalt mingeid ootuseid keegi endale seadnud ei olnud, siis olid kõik peale koolitust meeldivalt üllatunud, et sellisel teemal on võimalik nii põnevalt koolitada. Isegi kõige väsinumad ütlesid, et väga lahe oli ja küsisid pärast, et kuidas me üldse sinu leidsime ja lubasid ka edaspidi hea sõnaga soovitada.”
Keidi Punnek
Tallinna Tehnikakõrgkool

Ei kujutaks enam ette, et esinemise koolitust saaks üldse keegi teine läbi viia

“Aitäh toreda koolituspäeva eest! Tagasisidega ei ole ma kitsi, sest koolitus oli tõesti huvitav ja köitis algusest kuni lõpuni.

Eriti meeldis mulle, kuidas praktilised harjutused olid sujuvalt põimitud sõnumisse, mida soovisid osalejatele edastada.
Soovitan kindlasti seda koolitust oma tuttavatele nii teema käsitluse kui ka sinu enda pärast. Ei kujutaks enam ette, et avaliku esinemise koolitust saaks üldse keegi teine läbi viia.”
Evelin Jõgar
Evelin Jõgar Õigusteenused

Taipasin, millega edaspidi tegeleda, sest väärtuslikke tehnikaid saime nii mis mühiseb!

“See eilne oli küll hiiglama äge, meeleolukas ja sisukas esinemiskoolitus. Üks parimate hulgast, mida elus kogetud. Taipasin, millega edaspidi tegeleda, sest väärtuslikke tehnikaid saime nii mis mühiseb!

Tore oli, et lubasid esinemisest ka keelduda, aga samas utsitasid ja toetasid väga hästi.”
Signe Peipman

Sain palju häid nõuandeid, kuidas hästi esineda

“Me jäime koolitusega väga rahule. Eriti, kui arvestada seda, et meil varasemalt Sinuga kogemus ja kontakt puudus, siis oli see omamoodi riskiga ettevõtmine. Ja me oleme väga-väga rahul, et see risk õnnestus.

Kogusime meie osalejatelt tagasisidet ja kajama jäid sellised mõtted:
– Koolitus ei olnud monotoone maha lugemine vaid huvitav ja kordagi ei tundnud, et oleks igav olnud.
– Mulle hullult meeldis. Sain palju häid nõuandeid, kuidas hästi esineda, milliseid nippe kasutada ja kuidas enda hirmust üle olla.
– Koolitaja tõi palju näiteid elust endast ja see andis palju juurde. Super!
– Koolitus oli huvitav ja kordagi ei olnud igavat momenti. Koolitaja suutis meid panna kuulama igat tema sõna ja kaasa mõtlema.”
Havi Logistics OÜ

Koolitus oli nii hästi üles ehitatud, et minul ja ka teistel oli kahju, et see nii ruttu otsa sai.

“Veelkord suur-suur-suur tänu nii supervahva koolituse eest! See oli loterii pea võit! Koolitus oli nii hästi üles ehitatud, et minul ja ka teistel oli kahju, et see nii ruttu otsa sai.

Usun et sain nippe ja mõtlemisainest päris palju ja ju see koolitus pidigi minu teele tulema. Super töö, mida koolitusel osalejatega teed!
KIITUS! Kirjutan kindlasti ka kuhjaga sooja tagasisidet ja soovitusi avalikult, aga siiski minu personaalne SUUR TÄNU!”
Mari Piht

Sinu lähenemine töötab

“Olen väga rahul, et märkasin internetis sinu koolituse reklaami ja otsustasin sellest osa võtta. Ja olen väga õnnelik, et koolitajaks oli väga tugeva ettevalmistusega koolitaja. Soovin edaspidiseks sama ägedat lähenemist ja koolitatavate julgustamist, sest see töötab. Suurepäraselt!”
Christa Pihelpuu
arhitekt

Olles mõneti selle valdkonnaga tuttav, saan öelda, et see oli hea koolitus

“Minule koolituse tellijana oli see omamoodi eksperiment – kutsuda esinema inimene, kes just väga väljapaistvalt pole reklaaminud end Äripäevas ja kes võib-olla mõne teise avaliku esinemise koolitaja kõrval mõjus tundmatuna. Üsna alguses sai selgeks, et olen loteriivõitja. Koolitus sobis ideaalselt meie suveseminari programmi.

See oli hästi üles ehitatud ja tasakaalus – sai väärt nõuandeid, mida illustreerisid elulised näited, ja sai ka kõhutäie naerda. Olles mõneti selle valdkonnaga tuttav, saan öelda, et see oli hea koolitus! Soovitan.”
Raivo Suni
Jõgevamaa Omavalitsuste Liidu tegevdirektor

Väga meeldisid praktilised ülesanded

“Koolitus oli huvitavalt üles ehitatud ja pani kaasa mõtlema. Väga meeldisid praktilised ülesanded, kus oli võimalik ennast erinevates situatsioonides proovile panna. Koolitaja oli professionaalne ja valdas teemat. Soovitan teistelegi.”
Karin Karlsson

Kasulik neile, kes tahavad paremini esineda

“Sinu koolitus on kindlasti soovitamist väärt: koolitusel saab nii kindlalt ja leebelt selgeks, et esinemishirm on ainult esineja peas, teised seda ei märka või ei hooli sellest.

Koolitus on kasulik kõigile, kes tahavad paremini esineja ja oma järgmise esinemise mitu korda enesekindlamalt teha. On imetlusväärne, kuidas Janek oma jutustamisoskusega oskab hoida põnevust, nii et terve päeva jooksul pole mahti kõrvalisi mõtteid mõelda.”
Triin Suur
SA Erametsakeskus

Isegi töömotivatsioon tuli tagasi

“Osalejatele meeldis aktiivne ja kaasahaarav koolitus väga ning isegi töömotivatsioon olla nii mõnelgi osalejal nüüd tagasi tulnud. Aitäh veelkord, Janek.”
Päästeamet

Mõnus ja inspireeriv koolitus

“Suur tänu Sulle nii mõnusa ja inspireeriva koolituse eest! Kolleegid jagasid vaid kiidusõnu ja päris mitmed ütlesid, et said julgust juurde ning lihtsaid nõuandeid ja nipikesi, mille peale ise ei tulekski.”
Lääne Politseiprefektuur

Sain mõjukuse õppe

“Tahtsin koolituselt kindlaid koordinaate, millised on laval käitumise nõuded. Ja sain eeskuju, kuidas panna kaaskondsed neid kasutama. Muutusin korraldajaks, kellel on võim. Võim alus on igasuguse tegutsemise võimalus üldse. Ja võimas oled sa siis, kui mõjukas oled. Mõjukuse õppe kursuselt saabki.”
Agnes Kailit

Sain palju julgust, teadmisi ja oskusi

“Mulle väga meeldis, et kohe kaasati meid enda peal katsetama kuidas esineda ja anti tagasiside tehtud vigade üle. Humoorikalt ja samas tõsiseltvõetav koolitus andis palju julgust, teadmisi ja oskust, et kõik saab alguse iseendast.
Aitäh Sulle Janek meeldiva ja sisuka päeva eest.”
Kätlin Saarest
Päästeamet

Väga arusaadav ja selgelt professionaalne

“Sinu koolitus oli super, igas osas (sisu, vorm, esitlus). Väga arusaadav ja selgelt professionaalne. Väga hea materjal.”
Indrek Lepp
AS Tallink

Saime palju julgust ja soovi edaspidi esinemistega paremini hakkama saada.

“Koolitus ja koolitaja valik oli super!

Janeki vahetu suhtlemine kõigiga: juba algusest peale orienteerus ta nii hästi inimeste ja nimedega. Tema vaba ja paljude praktiliste näidete varal tehtav näitlejameisterlik esinemine – see kõik andis julgust ka omi mõtteid vabalt väljendada. Kõik said ennast praktiseerida ja seejärel Janeki poolt antavad nõuanded tundusid nii loomulikud ja seejärel „ports“ kiitust, see kõik andis palju julgust ja soovi edaspidi esinemistega paremini hakkama saada.

Ausaim hinnang koolitusele oli see, kui üks meist küsis: mida kujutab endast jätkukoolitus?”
Tallinna Linnakantselei sisekontrolöri teenistus

Väga selged soovitused, mida teha ja mida mitte teha

“Janek Tuttari kahepäevane avaliku esinemise koolitus andis palju juurde nii neile kes kõnepidamise või loengute vallas esimesi samme teevad kui ka kogenenumatele esinejatele. Väga selged soovitused, mida teha ja mida mitte teha, väikesed nipid esinemise ja abistavate materjalide-seadmete juures olid üpris kasulikud. Ja mis eriti tähtis – Janeki isiklik eeskuju esinejana.

Tarkused on ka raamatust (ja Janeki blogist) saadaval, aga näha, kuidas asi elavas esituses välja näeb, on eriti tähtis. Janeki vaba, sundimatu esituslaad, millele lisandub tuntav annus näitlejameisterlikkust, oli pidevalt nauditav.”
Jaan Ennulo
Estonian Business School / dotsent, PhD

Osalejad said ennast proovile panna