fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kehakeel ja mitteverbaalne kommunikatsioon

“Kole hääl ja vulgaarsed kombed- need iseloomustavad populaarset poliitikut.”

Aristoteles (384-322 e.Kr), filosoof

Kehakeel ja mitteverbaalne kommunikatsioon

Kommunikatsiooni keskseks protsessiks on isiklike arvamuste ja tunnete edastamine sümbolites, märkides või sõnades, mida teised vastu võtavad ning millest nad loovad oma ettekujutused ja ideed. Sõnumeid on võimalik edastada nelja kommunikatsioonisüsteemi abil:

 • loomulik keel;
 • tehiskeeled (noodid, matemaatilised tabelid ja arvutused);
 • visuaalne kommunikatsioon (pildid, diagrammid);
 • mitteverbaalne kommunikatsioon e. kehakeel.

Mitteverbaalne kommunikatsioon ehk kehakeel hõlmab nii inimese liikumist (hoiak, žestid, naeratus, silmside ja  ruumi kasutamine) kui ka mittelingvistilisi keele omadusi (kõne kiirus ning valjus).

Kehakeele all mõeldakse poose, žeste ja näoilmeid. Enamikku neist kasutame ju iga päev ja need on teistele iseenesestmõistetavad. Näiteks tähendab enda ettepoole kallutamine energilist osavõttu mingisuguses arutelus.

Kiireim viis oma kehakeele parandamiseks on vaadata ennast videolindilt. Tänapäeval on pea igas arvutis olemas veebikaamera, mistõttu soovitan soojalt oma esinemist juba kodus salvestada ja hiljem üle vaadata. Kaamera paljastab liigutusi, mida me teeme enesele teadvustamata.

Seetõttu palu, et keegi filmiks Sinu esinemist ja siis vaata seda lindistust ilma hääleta, jälgides muuhulgas kindlasti ka näoilmet, keha asendit ja käte liigutusi. Ennast vaadates saad üsna pea aru, mida oleks vaja parandada. Samuti lase endale tagasisidet anda sellel inimesel, keda sa harjutamise ajaks appi oled palunud.

Poosid ja keha valitsemine

“Kui inimene saab hakkama iseendaga, siis saab ta hakkama ka kogu maailmaga”

Alice Cooper

Lohakas poos kutsub esile publiku halvakspanu. Kui kõneleja seisab sirgelt, siis näitab see enesekindlust ja on ilus vaadata.

Alljärgnevalt mõningad nipid hea poosi saavutamiseks:

 • Seisa sirgelt, jalad veidi harkis ning käed valmis žestikuleerima. See on põhiline ja eelistatud poos iga esinemise puhul.
 • Kalluta end veidi publiku poole. See näitab, et oled publikuga elavalt seotud. Taha kallutamine näitab tagasitõmbumist.
 • Kui võimalik, ära toetu poodiumile. Eriti hull on lugu siis, kui sa mõne kohaliku poliitiku moodi lõdval moel poodiumi peale vajud.
 • Ära seisa käed puusas, vastasel korral näed välja nagu kehalise kasvatuse õpetaja. Lisaks jätad veel ka mõningal määral ähvardava mulje. Näitlikustamise mõttes meenuta Clint Eastwoodi, kellel kaabu peas, sigar suunurgas ja käed külje peal valmis relva haarama.
 • Väldi küljelt-küljele ja üles-alla kõikumist – see on publiku jaoks närvesööv.
 • Väldi käed rinnal risti ja käed selja taga seismist. See piirab sinu žestikuleerimisvõimalusi ja annab kodukootud harrastuspsühholoogidele mõtteainet teemal “miks ta küll kaitseseisundis on?”.
 • Ära seisa viigilehe asendis (käed jalgevahet varjamas).
 • Ära suru käsi taskusse. Samuti oleks mõistlik oma taskud esinemise ajaks kraamist tühjendada- vastasel korral jäävad kuulajad Sinu taskute sisu üle mõtisklema.

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena