“Kui mõni alluv küsib teilt midagi asjasse puutuvat, siis vaadake talle otsa nagu oleks ta aru kaotanud. Kui ta pilgu maha lööb, küsige temalt sedasama teiste sõnadega.”
Sparki reegel projektijuhtidele
Küsimustele vastamine
Kõneleja, kes on oma esinemise õigesti planeerinud, jätab selle lõppu teatud aja küsimuste-vastuste tarvis. Lõpuküsimused võimaldavad Sul anda üldistatud vastuseid, mõnd seika või väidet uuesti selgitada või täpsustada. Seega anna juba sissejuhatuse käigus publikule teada, millal ja mismoodi toimub küsimuste esitamine ja neile vastamine.
Kui soovid küsimuste ja vastuste ajal endast sädelevat muljet jätta, pea meeles järgmist:
- Aima küsimusi ette – mõtle oma esinemisele ja publikule, koosta nimekiri kõikidest võimalikest küsimustest, mis publikule pähe võiks tulla. Palu oma sõpradel ja kolleegidel võimalikult keerulisi küsimusi leiutada. Mõtle kõikidele küsimustele vastus juba aegsasti ette- nii jätad ka esinemisel endast professionaalsema mulje.
- Vasta küsimustele peale teemaarendust ja enne kokkuvõtet. Nii on Sind kergem jälgida ja ei riku ettekande rütmi. Samas saad veel kokkuvõttes üle korrata, mis on kõige tähtsam, mida Sinu jutust peaks meeles pidama.
- Ära lase paaril inimesel domineerida ja ainult neil küsimusi esitada. See ajab närvi teised, kes ka midagi küsida tahavad. Proovi vastata küsimustele käe tõstmise järjekorras.
- Aegajalt kipuvad mõned inimesest oma küsimusest pikka kõnet tegema, aga see omakorda võib Sind ajahätta jätta, esinemise initsiatiivi käest ära anda, rumalana välja paista lasta vms. Seetõttu ära lase küsijal kõnet pidada. Sekku küsijapoolsesse kõne pidamisse omapoolse küsimusega “Kas teil on küsimus? Palun esitage oma küsimus”, “Kas me võime nüüd teie küsimust kuulda?”
- Korda küsimust, sellega kindlustad, et nii Sina ise kui ka kõik publiku liikmed küsimust õigesti kuulsid. Samuti võidad endale aega, et vastusele mõelda.
- Kui Sa vastust ei tea, siis tunnista seda. Niisama huupi vastuseid pakkuda ei ole otstarbekas, sellega kaotad oma usaldusväärsust. Kui Sa ise vastust ei tea, siis küsi, kas publiku hulgas on keegi, kes vastust teab; paku välja mõni allikas, kust küsija võiks leida vastuse; paku välja, et otsid ise välja vastuse ning toimetad selle siis küsijale.
- Mitmest osast koosnevad küsimused võid rahulikult lahutada teineteisest ja igale küsimusele eraldi vastata.
- Vasta korrektselt ka rumalale küsimusele ja ära vasta küsimusele negatiivse mitteverbaalse sõnumiga- igavleva näo, üleoleva armulikkusega jne. Samuti ära ründa küsijat, ükskõik kui solvav küsimus ka ei oleks. Säilita rahu ja proovi diplomaatiaga tüütusest lahti saada.
Lisalugemist auditooriumi ohjamise kohta leiad ka vastavast blogi rubriigist, mille leiad SIIT.
Vaata videot
Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.eek.ee