“Puhas kaelaside tõmbab ligi sooja suppi”
Lõunataja dilemma
Enne veel, kui Sa jõuad rääkima hakata, on kuulajad Sinu riietuse, välimuse ja kehakeele põhjal kujundanud oma eelhoiaku, mis võib omakorda ka nende otsust Sinu poolt pakutava suhtes mõjutada. Riietus on osa sõnumist- see kas toob Sinu sõnad esile või juhib tähelepanu kõrvale.
On oluline eelnevalt läbi mõelda, mida Sa oma välimusega öelda tahad. Ülikonnas tehasedirektor ja tunkedes tehasedirektor loovad tsehhitööliste seas täiesti erineva õhkkonna.
Ehk siis: riietu sobivalt ja juba kõne harjutamise ajal kanna neid riideid, mida plaanid kasutada esinemise ajal. Kui need ei sobi või vajavad korrigeerimist, saad riietust muuta. Esinedes kanna alati mugavaid kingi. Riietumise kuldreegel rõhutab äärmuste vältimist: ei sobi riietuda liiga silmatorkavalt, aga ka mitte võimatult igavalt.
Riietumise käsud ja keelud:
- Riietu konservatiivselt – publik peab keskenduma Sinule, mitte riietele. Unusta ära liialt lühike seelik või väga sügav dekoltee.
- Löö kingad läikima – publik paneb neid tähele, eriti kui esined laval.
- Kanna mugavaid riideid– pane need juba eelmisel õhtul valmis, et Sul hommikul triikimata särgi või pükste pärast tarbetult kiireks ei läheks. Soovitav oleks ka juba harjutamise ajal neidsamu riideid, mida plaanid esinemise ajal selga panna, kanda. Nii näed kohe ära, kas on ebamugavust tekitavaid elemente.
- Väldi segavate ehete kandmist, eriti just siis kui tead, et Sul on kalduvus neid ehteid keerutama või näppima hakata.
- Ära lase pliiatsitel ja pastakatel oma taskuservast välja piiluda, eriti kui sul neid on rohkem kui üks.
- Ära võta käekotti poodiumile kaasa. See kõrgub seal nagu torn ja kuulajad mõtisklevad igavatel hetkedel selle sisu üle.
- Ära kanna esemeid taskus – publik jääb teie taskute sisu üle juurdlema.
- Asjalikku töömeeleollu ei sobi liig kõrged kontsad ega ka sportlikud jalanõud.
Sellest, mis võib esinemisele minnes riietega juhtuda, saad lugeda ka blogi lugudest “Õuduslugu nr.1: “Medal mu rinnal” ja “Avaliku esinemise riietumise käsud ja keelud”