Olgem ausad, PowerPoint loob esinemise ära rikkumiseks kõik eeldused. Ja kui sa peale järjekordset “Tapan teid PowerPointiga” etteastet rahuolevalt õhkad “Aga, kus mul oli asjalik PowerPoint esitlus”, siis tegelikkus on see, et ei olnud sinu esinemises ei pauerit ega ka pointi.
Kummaline on siinkohal asjaolu, et väga paljud esinejad teavad väga täpselt, mis neil teiste inimeste esitluste juures ei meeldi – nad kiruvad ja vannuvad kõiki neid vigu mida tehakse – aga ise esinema tulles teevad täpselt kõike sedasama.
Jah, PowerPoint peaks ju esinemist toetama ja kuulajatele räägitut paremini edasi andma, aga samas- milleks? Tavalisel esinejal on ainult kaks eesmärki kui ta esinema läheb. Nendeks eesmärkideks on mõtted:
“Ma pean selle kuidagi tehtud saama”
“Võimalikult kiiresti”
Seega võiks öelda, et tavalise esineja eesmärk on seal ees, parsil palaval, ellu jääda, mitte mingisugust üüratut tarkust edasi anda!
10 moodust, kuidas PowerPointi abiga oma esinemist kihva keerata
Jälgides seda, mismoodi väga paljud esinejad oma PowerPoint esitluse üles on ehitanud või valmis teinud, jääb vägisi mulje, et nad teavad väga täpselt, kuidas oma esinemist kihva keerata. Mõned rohkem, mõned vähem!
Juhul kui ka sinu suur soov on oma esinemine PowerPointiga abil tuksi keerata, siis alljärgnevalt toon välja mõned peamised nipid, kuidas sa selle eesmärgi kindlasti saavutad.
1. Kasuta lausteksti ja vähenda kirja suurust
Ära kasuta lühikesi, olulist teavet edasi andvaid lauseid vaid võta oma konspekt ja tee sellest slaidile “copy-paste”. Juhul, kui tekst sama slaidi peale ära ei mahu, siis ära hakka mõtlemagi üle jääva osa teise slaidi peale mahutamisest- vähenda pigem kirja suurust.
2. Mida rohkem teksti ühel slaidil, seda parem. Kõik on oluline!
Unusta ära soovitus “ühe slaidi peal võiks max. 6-8 märgirida (parem kui vähem) teksti olla”. Sina pea silmas, et mida väiksem kiri, seda parem- tavapärane 12pt suurus on piisav, et kuulajate silmi tappa. Kirsina tordi peal mõjub esinejale ainuüksi vaade, kuidas tagumistes ridades olijad silmi suureks ajades midagi näha üritavad.
3. Mida kirevam kujundus, seda parem. Kombinatsioon roheline/punane on parim
Ära kasuta lihtsat graafikat vaid pane kokku sellised värvid, mis igas olukorras hästi mõjuvad: näiteks punane ja roheline. Must ja punane on ka päris hea mõte.
Ja üleüldse- mida kirevam su esitlus on, seda parem, seetõttu tasuks ponnistada ning slaididele veel hunnikute kaupa teemakohaseid ja -kohatuid clipart pilte paigutada. Kui juba see ei sunni kuulajaid ekraani asemel kuhugi mujale vaatama, siis oleks mõistlik lisaks veel iga slaid erineva kujundusega teha.
4. Kasuta kõiki animatsioone. Ka audiefekte kasuta kindlasti
Vilede ja kellade peale tasub eriti palju panustada, sest igale kuulajale meeldib kui uus slaid (või veel parem: iga lause) ilmub ekraanile pidurite krigina, mürtsatuse või muu helina saatel.
Juhul kui esimese viie slaidiga sa kuulajaid hulluks ajada ei suuda, siis tasub kodus veel vähe vaeva näha ja järgmiseks korraks efekte juurde panna
5. Mida rohkem keerulis tabeleid ja graafikuid, seda parem
Kasuta hästi palju tabeleid ja graafikuid. Nende lahtiseletamine võtab sinu esinemisest liialt palju aega, seega ära neid lahti seleta. Pea silmas põhimõtet: “kellel segaseks jääb, see küsib. Ja kes ei küsi, siis järelikult ei olnudki tal vaja seda teada!”
Sina võidad sellest igal juhul, sest kui ka küsitakse, siis annab graafikute lahtiseletamine sulle võimaluse pikalt seinale vaadata ja seljaga publiku poole olla. Mis saab esinemise juures iseendale ja seinale rääkimisest veel paremat olla?
6. Loe meil oma slaidid ette
Vaata arvutiekraani asemel seinale ja loe monotoonselt maha seda, mis ekraanil kirjas. Eriti oluline on meelde jätta: ära kunagi mitte midagi juurde räägi vaid loe ainult seda, mis kirjas. Seda esinemisviisi nimetatakse “loenguks pimedatele”.
7. Veel parem: ole kuulajate poole seljaga ja siis loe slaidid ette
Siinkohal oleks soovitav jälle kord kuulajatele selg keerata või hoopistükkis istudes rääkida. Istudes rääkimine mõjub alati kuna kuulajate jaoks tähendab see mingisuguse müstilise peidus oleva vaimu rääkimist- nemad ei näe teda, tema ei näe neid.
Lisaks: kui keegi sind millegagi loopima peaks, siis istudes oled väiksem märklaud, st on väiksem võimalus pihta saada. Rääkimata sellest, et siis on ka lihtsam laua alla varjuda.
8. Slaididega ära koonerda: mida rohkem, seda uhkem
Mida rohkem slaide, seda parem. Keskendu lähenemisviisile “See kõik on väga oluline ja nad peavad seda teadma. Ja kui neil seda kunagi vaja on, siis nad saavad minu vägevad slaidid välja printida ning siis on kohe hea sealt vaadata.” Jah, sest inimestel on vastupandamatu soov kõiki materjale välja printida.
Arvesta selliselt, et minutis võiks vähemalt 2-3 slaidi seinalt läbi käia. Koonerdada ei tasu – kui sul on 30-minutiline esitlus, siis 30 slaidi võikski miinimumeesmärgiks olla. Aga veel parem oleks 60 slaidi.
Mõtle ise: minut ja slaid- järelikult ei ole sul ka parima tahtmise juures mahti midagi lisaks seletada ja loomulikult saavad kuulajad sellest aru. Kõikidele meeldib see “kiirelt, konkreetselt ja põhjalikult” esinemine. Parem isegi kui slaide oleks 40-60.
9. Kasuta taimerit, mis automaatselt slaidi vahetab
Juhul, kui sa kodus rumalast peast oled seda isegi läbi harjutanud, siis kindla peale tekib õigel päeval sinu esinemisse viide (küsimused publikult, räägid aeglasemalt/kiiremalt jne), mis tekitab olukorra, kus slaidivahetus toimub siis, kui sina seda ei taha.
Niisis, taimeri kasutamisega saad tekitada olukorra, kus oled keset kibedamat minekut kui juba järgmine slaid ette vupsab. Publiku närvi ajamiseks on see üks ütlemata hea moodus- kellele meist ei meeldiks, kui slaidid muudkui edasi-tagasi siblivad nii, et lõpuks ei saa mitte keegi enam aru, kus maal sa oled ja millest jutt.
Lisaks veel: sind ennast ajab see asi ka närvi ja närvis olev esineja on alati tore vaatepilt.
10. Seisa ekraani ees selliselt, et pilt on sinu kõhu peal
Üks hea nipp on veel: mine ekraani ette sedaviisi, et videoprojektor pool teksti sinu keha peale peegeldab. Kõik see ja ka eelmised tegevused tekitavad kuulajates viha, kuivõrd nad kummalisel kombel arvavad, et sa neid kirjaoskamatuks pead- miks muidu sa seda teksti neile ette peaksid lugema?
Lisaks sellele tekib neis pahameel raisatud aja pärast ja paljud neist soovitavad sul edaspidi oma esitlused neile meili peale saata. Mõtle ise: win-win olukord- sina ei pea kohale minema, aga materjal saab sama hästi edasi antud.
Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.
Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.