Auditooriumi ohjamine

“Püüa leppida vääramatu tõega, et sõber pole muud kui vaenlane, keda sa pole veel välja vihastanud.”

Rohan Cahandappa “Stress. Väike käsiraamat”

Auditooriumi ohjamine

Esinemise ajal võib juhtuda, et kõik ei lähe päris nii nagu Sa planeerinud oled. Kas siis publik käitub ettearvamatult või ei ole Sinu ettevalmistus olnud päris see, mis ta olla võiks. Samuti võib ette tulla mõningaid selliseid olukordi, millega Sa arvestanud ei ole. Praegu räägimegi mõne sõnaga sellistest olukordadest.

  • Tupikusse sattumine on tõenäoliselt puuduliku ettevalmistuse või materjali segamini mineku tulemus. See ajab segadusse ja sa kaotad järje. Sel juhul peatu, vabanda ja võta endale “ree peale” tagasisaamiseks veidi aega. Pausi ajal anna kuulajatele mingisugune tagavaraks ettevalmistatud tegevus (nt. grupitöö või küsimus arutlemiseks), mida auditoorium iseseisvalt teha saab. Mine oma ettekandes mõni samm tagasi ja alusta uuesti. Katsu närvilisust ja kehakeelt talitseda, samuti ära hakka mõttepausi segase mõminaga täitma.
  • Ajapuudus- tee paus ja vaata kriitilise pilguga ajakava üle. Jäta välja midagi sellist, mis on hea, kui kuulajad teavad, kuid mida nad ei pea teadma. Jäta välja midagi sellist, mille puudumist kuulajad ei märka. Ajahätta sattudes ei ole mõistlik tempot tõsta kuna kuulajad saavad sellest kohe aru ja kipuvad imestama, et kuhu Sul nüüd kiire hakkas. Kui võimalik, siis jaga probleemi auditooriumiga ning paku välja lahendus või teata, mida kavatsed ette võtta.
  • Konflikt osalejate vahel- ära sekku osalejana vaid kuula. Sekku sel hetkel kui diskussioon kipub liialt kuumaks minema, lõpeta see koheselt kasutades emotsioonide jahutamiseks lauseid “Ma näen, et olete mõlemad väga vihased…”. Selgita, kuidas näed mõlema poole seisukohti ja palu osapooltel esitada omapoolne kokkuvõte. Mõistlik oleks konflikt jahtuma jätta ja vajadusel sellest peale esitlust rääkida.

Video valmimist toetas Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor www.mk.ee

Loe ka blogis olevat lugu “Vihje: mida teha auditooriumis istuva ninatargaga”   ja “Õuduslugu nr.2: “Figaro siin, Figaro seal!”

Lisaks vaata veel ka blogi rubriiki “Auditooriumi ohjamine / Küsimustele vastamine”, mille leiad SIIT.