Juhend: Kuidas igavat loengut üle elada?

Inimene, kes väitluses autoriteedi peale loodab, ei kasuta mitte oma mõistust vaid mälu”

    Leonardo da Vinci

 Tegin oma loengutes kevadel sellist harjutust, kus üks grupp pidi välja mõtlema “Mida teha, et igavat loengut üle elada”  ja teine grupp pidi kirja panema “Kuulajatepoolsed tegevused, mis esinejat häirida võiksid”. 

Kuivõrd ei hakanud tavapäraseid (telefoniga mängimine, unistamine jms) asju välja tooma, siis alljärgnevalt toongi välja sellised… ütleme et “vähem kasutatavad” asjad. Esinejana peaksid Sina aga selliseid asju tähele panema ja mõtlema, mida Sa selleks teha saaksid, et nad kõrvaliste tegevuste asemel esinemist jälgiksid.

  • Tööasjadega tegelemine – ikka ikka, võta kohe terve pakk paberit välja ja katsu sellega võimalikult palju krabistada. Juhul kui sel igaval tüübil seal ees peaks mõni küsimus kuulajaskonnale olema, siis esitatavad küsimused tuhisevad kindlasti sind puudutamata tuhisedes mööda.
  • Söömine, joomine – ainuke töö, mis toidab, on ju söömine, eks? No miks ei võiks sa siis ometigi paar lihapirukat ja väikese Fanta kotist välja koorida? Magustoiduks üks suur õun, mis hambaid sisse lüües mahla laiali pritsib ja hammustusest tulev raksatus sinu ees istuva kursusekaaslase unest üles ehmatab.
  • Trenni tegemine –  võta nt. see sõrmede tugevdamise vidin, mille nimi mulle ei meenu. Või äkki kilone hantel? Kui need ei kõlba, siis äkki sõrme, pea ja jalaringid? Vahepeal võib ka niisama püsti tõusta ja ette-taha painutusi teha. Kui see lektorile märku ei anna, et midagi on valesti, siis mis küll veel seda teha võiks?
  • Iseendaga tegelemine: meik, juuksed jms.- eriti kasulik hommikutel, kui sa otse peolt loengusse tuled või sisse oled maganud. Siis on paras aeg loengus oma kraam välja otsida ja ennast tuunima hakata. Aeg kaob mühinal, ei saa arugi, kui juba kojumineku aeg käes on. Lisaks: kui sa veel kena tütarlaps juhtud olema, siis kurusekaaslased saavad sinuga mõttes igatsugu põnevaid asju teha, perverdist meesõppejõust rääkimata. Ettevaatust naisõppejõududega: neile ei meeldi konkurents!
  • Esinejatele erinevate vigurite külge mõtlemine – see tegelane seal ees on liiga tavaline? Ei ole viga! Mõtle nüüd sellele, kui tal oleksid sarved peas. Ei olnud kasu? OK, kujuta siis ette, et ta jalad käivad tagurpidi, nagu kurel. On ju parem? Aga nüüd katsu mõelda, mis saaks siis, kui pea oleks seal, kus praegu tagumik, ja vastupidi…
  • Lähed ära – ehhh, tundub liiga lihtne, aga siiski on miskipärast vähe kasutatav. Pealegi, kas mitte lihtsuses ei peitu jõud? Eriti kui sa seda maha loetavat jura võid ka kodus omaette lugeda.
  • Kuulata proovimine – võib tunduda raskem kui esmapilgul näib, sest kui ikka on igav, siis on igav! Aga, kui midagi muud enam üle ei jää, siis proovida ehk tasuks.