fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Korrektne keelekasutus = aru saamine ja usaldusväärsus

 

Iga asi, millest on võimalik valesti aru saada, sellest ka valesti aru saadakse. Seetõttu pead sa väga hoolikalt juba enne esinemist enda jaoks läbi mõtlema, mida sa räägid ja kuidas sa räägid. Ainuüksi valet intonatsiooni kasutades võid sa tervele oma sõnumile oluliselt teistsuguse kõla anda.

Kui soovid, et kuulajad sinust aru saaksid, siis räägi lihtsas ja arusaadavas keeles.

Korrektne keelekasutus ei tähenda aga mitte mingil juhul, et sa pead kuiva ja bürokraatlikku jampsi suust välja ajama. Ära arva, et sa juriidilis-korrektset jama stiilis “Vaimse retardatsiooniga persoon saab füüsiliselt mõjutatud ka sakraalsetes institutsioonides” rääkides kuulajaid huvitad.

Vastupidi, kasuta kujundlikku keelt (pannes kuulajate kujutlusvõime tööle) ja rikasta oma juttu väljendusrikaste näidetega. Lisaks: kui tunned miskipärast vajadust slängi kasutamise järele, siis pea meeles, et ametlikus esinemises ei tasu seda kasutada – võid endast üsna narri mulje jätta. Täpsemalt võid selle kohta lugeda loost “Slängi kasutamise mahlakad õppetunnid“.

Kehakeel ja sõnad peavad kokku minema

Kõik sõnad, mis suust välja tulevad, võivad ju täiesti õiged olla, aga kui sa kogu oma olemusega ei näita, et “Ma usun sellesse, mida räägin” siis ei paku sa kuulajatele huvi. Kasuta julgelt oma kehakeelt, näoilmeid ja hääletooni, erinevaid emotsioone jne – just täpselt nii nagu sa sõpradega rääkideski seda teed. Kui on vaja viha väljendada, siis olgu kulm kortsus ja rusikas püsti. Selliselt esinedes annad sa oma jutule värvikust juurde, võimendad oma sõnumit ja mis kõige tähtsam – paned ka kuulajad ennast tõepoolest kuulama.

Korrektne keelekasutus = sinust saadakse aru, mõeldakse kaasa, saadakse sinu esinemisest kasu ja mis peamine – see näitab, et sa oled esinejana usaldusväärne.

Soovitan lugeda ka järgnevaid blogi lugusid: “Kas teadsid, et Pärnus lumi pakib?” ja “Rahulolev esineja: “Ma rääkisin nad surnuks

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena