fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Esinemishirmu väljund – pulsikell näitab 50 lööki minutis rohkem

Esineja tuleb kuulajate ette ja ta tunneb, et tema sisemus teeb kõikvõimalikke trikke. Selline tunne nagu oleks sind keegi seespoolt mingisugusesse maadlusvõttesse haaranud ja pigistab nii, et lausa hing on kinni. Mõni ei julge isegi veeklaasi laualt võtta, sest ta kardab, et käte värin loksutab vee maha. Kas tuleb ehk tuttav ette?

Esinemine või füüsiline treening?

Ühel minu avaliku esinemise koolitusel oli üks tütarlaps, kellel oli kaasas pulsikell. Iga kord, kui esinemas käis, vaatas ta, mida see näitab. Esimesel korral oli tulemuseks keskeltläbi 50 lööki minutis rohkem kui tavalises olukorras. See on juba nagu paraja koormusega treeningu ajal.

Lisaks kiirele pulsi sagedusele alustas ta oma esimest esinemist veel ka vabandusega “Vabandage, kui ma midagi segi peaks ajama – ma olen kohutavalt närvis, isegi pulsikell näitab minuti kohta 50 lööki tavapärasest rohkem.”

Kuulajad ei saa enamasti aru, et sa närvis oled

Huvitav on aga see, et sellisest keha tegevusest hoolimata ei olnud tüdruku esinemisest mitte kordagi aru saada, et tal midagi viga võiks olla. Vastupidi – ta esines väga enesekindlalt, mängis oma hääletooniga ja pidas ka õige koha peal paraja pikkusega pause. Sedasama tagasisidet andsid talle kohe ka ülejäänud osalejad.

Tulemused olid koolitusel juba mõne tunni pärast näha kui tüdruk järgmist kõnet pidas: kuivõrd nüüd esineja teadis, et tema närvilisus ei ole teistele arusaadav, siis näitas pulsikell juba oluliselt tavapärasemale südametegevusele ligilähedaseid tulemusi ja ta ise ütles ka, et selle võrra oli oluliselt kergem rääkida.

Kas vabandamisega alustades saad plusspunkte?

Kindel vastus on, et ei saa. Kuulajaid ei huvita sinu vabandamine, eriti kui nad ei taipa, millest sa räägid – näed ju täiesti enesekindel välja. Kui sa ei ole oma esinemiseks korralikult ette valmistunud, siis sellest saab kuulajaskond ilma sinupoolsete vihjeteta ka ise üsna ruttu aru.

Tasub alati meeles pidada, et närvilisus on täiesti loomulik asi ja isegi kui keegi sinu närvilisuse peaks ära tabama, siis mitte keegi sellest suuremat numbrit ei tee. Pea ikka meeles, et need sümptomid, mida sa tunned, on kõik sisemised ja enamasti need välja ei paista. Kõik see omakorda peaks sulle omajagu enesekindlust süstima.

Lavahirmu teemal soovitan siitsamast blogist lugeda veel ka lugusid “Videojuhend: Esinemishirm – mida sellega peale hakata” ja “7 nippi, kuidas esinemishirmu saad ohjeldada

Kui soovid saada lisateadmisi selle kohta, kuidas esinemishirmust hoolimata suurepäraseid kõnesid teha, siis tule ka minu järgmisele koolitusele. Lisainfot leiad selle kohta SIIT »

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena