fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Saagem tuttavaks: kuulajatüüpide tutvustus

Tavaliselt kirjutan ma siin blogis sellest, mida esinejad teevad ja kuidas paremini võiks. Täna on aga aeg sealmaal, et võtame vaatluse alla mõningad kuulajatüübid, kes tavapärasest erinevad. Ilmselt leiad siit nii mõnegi tuttava kuju.

“Amm-ide” lugeja

See kuulaja võib (aga ei pruugi) aeg-ajalt sinu kuulajaskonnas olla. Kindlasti on ta kohal aga siis kui sa oled kohutavalt igav, mistõttu ei jää kuulajal selle kõige talumiseks muud üle kui kõik sinu veidrused paberile kirja panna. Nii märgibki ta üles kõik korrad kui sa kasutad parasiitsõnu (nt “siis”, “nagu”, “põhimõtteliselt”, “tegelikult”, “nii”, “nonii” jms.) või parasiitliigutusi (nt samad žestid kogu aeg).

Järgmise pausi ajal vahetavad “amm-ide” lugejad omavahel märkmeid stiilis “Mitu “nii-d” sa said? 26? Hmm, ma sain 22…”. Tasub tähele panna, et sellised kuulajad ei ole üldiselt negatiivsed vaid nad on sunnitud sellesse olukorda esineja poolt, kelle esinemine on alla igasugust arvestust.

Aususe mõttes tuleb küll märkida, et tõenäoliselt oleme me kõik oma elus vähemalt korra “amm-ide” lugejad olnud.

Kodukootud harrastuspsühholoog

Kui “amm-ide” lugeja ei pruugi sinu saalis istuda, siis see tegelane on seal kindlasti kohal.

Kodukootud harrastuspsühholoog on kuulaja, kes tegelikult psühholoogiast või inimese kehakeelest tuhkagi ei tea. Küll aga on ta kunagi läbi lugenud põneva artikli pealkirjaga “7 asja, mida sa kehakeele kohta teadma peaksid”. Seitsmest artiklis mainitud asjast jäi talle küll meelde ainult üks. Ja see ütleb, et “kui inimesel on käed rinnal risti, siis ta on kaitseseisundis ja pelgab”.

Seal on veel ka “edasijõudnud” kodukootud harrastuspsühholoogi tase. Need tegelased on veendunud, et kui lisaks kätele on veel ka jalad risti, siis “on inimene topelt kaitseseisundis.”

Taoliste tegelaste tõttu katsu vältida käed rinnal esinemist ja seda eriti veenmiskõne puhul. Veenmiskõne eesmärgiks on kuulajat panna tegema seda, mida sina soovid et ta teeks (nt osta minu toodet). Nüüd aga seisad sa kuulajate ees käed rinnal risti ja harrastuspsühholoogid mõtlevad: “Vaeh-vaeh, täiesti kaitseseisundis! Ei tea, kas ta oma juttu ise ka usub?”

Mida need isehakanud spetsialistid aga tea on see, et sa ei tohi vaadata ainult ühte kehakeele märki vaid mingisugusegi aimduse saamiseks pead korraga hoomama tervet gruppi (näoilme, hääl, kehakeel jne). Kehakeele kohta leida terve hulga põnevaid videoloenguid siit.

Ninatark

Ninatark on kuulaja, kes on veendunud, et selles esinemisruumis on ainult üks inimene, kes teemat valdab. Võib-olla on see sulle uudiseks, et selle inimese seisukohalt ei ole see inimene esineja.

Ninatarga tunned sa ka üsna ruttu ära, sest ta annab ta sellest sulle valjuhäälselt märku. Ta segab sinu esinemist lausetega stiilis “See, mis te räägite on ju tore ja südantliigutav, aga mina arvan, et….”. Tema küsimused ei ole lühidad ega konkreetsed vaid vastupidi: kui ta küsimust esitab, siis näeb see välja nagu kõne. Sellistest pisiasjadest nagu valdkonnaga seotud teadmiste ja kogemuste puudumine ei lase ninatark ennast häirida.

Esineja seisukohalt on see kõik üsna masendav, sest sa pead oma esinemise aega kulutama sellele, et end pidevate rünnakute ja/või segamisega tegelema. Ninatargaga tegelemise kohta loe lähemalt siit

Ekspert

Kui sa esinemise ajal fakti- või muid vigu ei tee, siis võib juhtuda, et sul veab eksperdiga, kes sind toetama hakkab. Näiteks palub ekspert sõna ja ütleb: “Omadele kogemustele tuginedes tahan öelda, et esinejal on täiesti õigus, aga omalt poolt tahaksin lisada veel…”. Mis võib paremat olla sellest, kui keegi kuulajaskonnast sind toetab.

Juhul aga kui suust jama välja ajad ja ekspert selle ära tabab, siis võib juhtuda, et ta hakkab sinu vigadele osutama ja sellisel juhul võib see ülejäänud kuulajate silmis sinu usaldusväärsust langetada.

Võib aga juhtuda, et sul ei vea üldse ja sa saad eksperdi, kes kõigele lisaks on veel ka ninatark. Selline kuulaja on iga esineja “õnnistus”, sest mis saab olla hullemat olukorrast, kus sa pead vaidlema inimesega, kes lisaks sellele, et ta sind häirida soovib, teemat veel ka hästi valdab.

Pulmad vs matused

Tavaliselt on kuulajaskonnas terve hulk inimesi, kellest ei saa aru, kas tegu on pulmade või matustega. Teisisõnu: sa võid kasvõi nahast välja pugeda, aga inimestele otsa vaadates pole sul õrna aimugi, kuidas see sõnum neile mõjub. Selline mulje, et viskad palli saali, aga mitte keegi seda kinni ei püüa.

Mr. Kortskulm

See on kuulaja, kellest jääb mulje, et ta on su peale pahane. Või ei lähe sinu jutt talle üldse korda, aga kuna ta on sunnitud sind kuulama, siis istubki ta käed rinnal risti ja põrnitseb sind altkulmu. Kui see kuulaja sind närviliseks teeb, siis jäta ta rahule ja leia inimesed, kes sind sõbralikumalt jälgivad.

Siinkohal pea meeles, et see võib vabalt ka ainult mulje olla. Olen aastate jooksul mitmel korral oma hinnanguga eksinud, sest peale esinemist on just see “mr. Kortskulm” olnud inimene, kes ligi astub, kätt surub ja “Aitäh, mulle väga meeldis” ütleb.

Noogutaja

Noogutaja on iga esineja lemmik. Ükskõik, millal sa talle otsa vaatad, siis ta noogutab ja/või naeratab. Mõtle nüüd ise: terve ruum on täis inimesi, kellest ei ole aru saada, kas on pulmad või on matused ja seal istub ilmselgelt inimene, kes sind kuulab. Selge see, et nogutaja on sinu lemmik.

HOIATUS! Sul on tohutu tung noogutajat jõllitama jääda, aga proovi seda mitte teha. Vastasel korral tekitad sa noogutajas ebamugavust ja võib juhtuda, et viie minuti pärast on temast saanud kulmu kortsutaja.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena