Kolm musketäri ehk esinejate välimääraja

“Mitte metsiku pardi kisa vaid tema lend juhib karja.”  Hiina vanasõna

D`Artagnan 

D`Artagnan on esinejatüüp, kes võib-olla alati ei ole päris kindel, mida ta tegema peab ja miks, aga tema moto on “parem käsi kullas kui…”.

Lähtudes üldlevinud põhimõttest “julge hundi rind on haavleid täis”  lendab ta suure entusiasmiga peale kõigele, mis talle ülesandeks on pandud. Kuulajate jaoks on selline tüüp ilmselgelt meelt lahutav isegi siis, kui nad koju minnes tabavad ennast küsimuselt “Pagan… aga mida ma siis täna üldse teada sain?”

AramisAramis

Aramis on iga müügimehe eeskuju. Moosine jutt, libe välimus ja sisendav pilk tagab selle, et enamik naiskuulajatest teeb seda tüüpi vaadates mõttes homersimpsonlikult “aaaarrghhhh….” ja esinemise sisusse süüvimata ostab kõike, mida talle kaela määritakse.

Juhul, kui Aramis peaks veel kitarri võtma ja laulma hakkama, ei jõua naiskuulajate kilkeid stiilis “Isssakeeneee, küll see A. on ikka vaimustav esineja” ära kuulata. Meessoost kuulajate puhul võib aga kõik see tagasilöögi anda, sest mehed  (tunnetades konkurentsi) hakkavad alateadlikult sellele kohe algusest peale vastu töötama.

PorthosPorthos

Porthos üritab lüüa massiga. Ta käratseb, ta tormab, ta möllab… Terve ruum on teda igal hetkel täis. See oleks tore ja südant liigutav, aga paraku on enamasti kasu temast kuulajatele üsna vähe.

Küsimusi ei ole mõtet Porthosele esitada, sest ta võtab neid isikliku rünnakuna oma teesidele ja suurtele mõtetele. Vaidlemisel ei ole ka erilist mõtet, sest “Porthosel on alati õigus”.

Pealegi: juba üks Rootsi vanasõna ütleb “Seaga ei ole mõtet maadelda- te mõlemad saate poriseks, aga ainult tema tunneb sellest mõnu.”

AthosAthos

Athos on selline introvertsem ja tõsisem tüüp. Kui suu lahti teeb, siis teab, mida räägib. Kuivõrd enamasti tema näos ei liigu rääkimise ajal mitte ükski lihas, siis jätab ta sellise parajalt mõrvarlik-terminaatorliku mulje.

Sellest ei pruugiks ju lugugi olla, aga kuulajatele jääb mulje, et neid kõiki seiratakse mõõtev-hindav-tulistav pilguga, mille eesmärgiks on kuulajaid tooli külge kinni naelutada. Seetõttu ainuke moodus sellele kõigele vastu seista on esinejat samasuguse pilguga vastu vaadata.

Kirjeldatud seisundisse jõudmiseks ei kulu Athose sarnase  esineja korral rohkem kui 8 minutit. Ja mis kõige toredam: Athos on ise siiralt imestunud selle üle, mispärast küll kuulajad teda sedaviisi  kummaliste ilmetega vaatavad.

MileediMileedi

Mileedi on nagu Aramis, ainult et naissoost. Suurim vahe siinkohal on asjaolu, et tema puhul tuleb kuulajate jaoks ette üks suur usutavuse tõke. Selleks on stereotüüp “blondiinid”. Ja kui tegu on brünetist Mileediga, siis tuleb ette sterotüüp “ilusad tibid”.

Sa võid Mileedina olla oma valdkonna kõige suurem spetsialist, aga niipea, kui sa lavale astud, on saalis terve hulk nupumehi (ja ka -naisi), kes mõtlevad sardooniliselt “Nonii, selge- mingi blond tšikk on lavale saadetud. Hakkab pihta! No vaatame, mis pulli siin siis saab.” Eelpoolmainitu omakorda ei takista meessoost kuulajaid Mileedit esinemise ajal mõttes riietest vabastamast ja… teadagi.

Kardinal RichelieuKardinal Richelieu

Kardinal Richelieu tunned sa ära tema palvetajalikust olekust. Kes muu kui jumalamees vaatab esinemise ajal pidevalt taeva poole? “Ehh, kui vaid maha ei magaks seda hetke, kui Jumal oma aknakese paotab ja minu esinemist oma säraga paitab”.  Kes muu kui usumees vaatab esinemise ajal põranda poole? Alandlikkust peab ju üles näitama igas olukorras…

Ainuke jama sellise esinemisstiili puhul seisneb selles, et selline tagasihoidlik inimgrupp nagu kuulajad unustatakse siinkohal täiesti ära. Ja kui peale pooletunnist esinemist peaks Kardinalihärra pilgud saali poole pöörama, siis ärgu tema imestagu, kui sealt pool rahvast läinud on ja teine pool magab.

Kuninganna Anna

Kuninganna Anna puhul on tunne, et sinu käre vanaema on esinema saadetud. Mis sest, et ta ei ole vana. Lihtsalt selline käre tädi, kellele meeldib teda küsimustega testivaid meesterahvaid sõnadega “paika panna”.

Kui tegu on õppejõuga, siis on üsna tavaline, et “liialt sõna võtvad” noorsandid loengust välja ukse taha lendavad. Ja siinkohal ei loe, kas noorsand oli süüdi või mitte- piisab kolmnurgast “hilined-küsid küsimuse-küsid saadud vastusele selgitust”.

See kõik võrdub sellega, et V.T.T. (a.k.a Väga Tähtis Tädi) saadab sind lause “Kui teie ei austa mind, siis mina ei austa teid ka” saatel saalist välja. Ehk lühidalt öeldes: teda peab igal hetkel ümmardama ja kaasa kiitma.

Kuningas Louis XIII

Kuningas Louis XIII jätab igal esinemisel paraja kehkadivei mulje. Isegi siis, kui ta täiesti mõistlikku juttu räägib, ei usuta teda. Selles on süüdi tema kerglaslik olek, liigne naeratamine seal, kus see sobiv ei oleks jms lahmimine.

Kui ta võtaks vaevaks teinekord tuure maha võtta ja asjasse tõsisemalt suhtuda, võiks ehk asjagi saada.

Comments are closed.

Kõige olulisemad esinemise põhitõed, mida teadma pead

AVALIKU ESINEMISE TASUTA VIDEOKURSUS

Saadan Sulle seitse videot, mis sisaldavad erinevaid tehnikaid selle kohta, kuidas laval särada ja oma sõnum edukalt edasi anda
NB! Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!
SAADA VIDEOD
close-link