fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Kolm musketäri ehk esinejate välimääraja

Tõenäoliselt oleme me kõik kohanud esinejaid, kes oma isikupäraga meile pikaks ajaks meelde jäävad ka siis kui nende esinemise sisu suurem asi ei olnud. Selles postituses toon A.Dumasi kuulsa raamatu “Kolm musketäri” tegelastega võrreldes välja mõned eredamad esinejate tüübid, keda ma aeg-ajalt ikka kohtan.

Loomulikult on esinejate tüüpe rohkem, aga siinkohal toon võrdluse A.Dumas kuulsa raamatu “Kolm musketäri” tegelastega. Tekstis olevad pildid on pärit 1978. aastal Odessa filmistuudios valminud filmist, mis paljudele meist üsna tuttav on. Kui mitte, siis leiad selle Youtubest. 1. osa on siin, 2. osa siin ja 3. osa siin.

NB! Tegu on selline “keel põses” postitusega, mistõttu luban endale tavapärasest lõdvemat keelekasutust.

Meelelahutaja D`Artagnan –

Kolm musketäri ehk esinejate välimäärajaD`Artagnan on esinejatüüp, kes võib-olla alati ei ole päris kindel, mida ta tegema peab ja miks, aga tema moto on “Parem käsi kullas kui tagumik mullas”.

Lähtudes üldlevinud põhimõttest “Julge hundi rind on haavleid täis”  lendab ta suure entusiasmiga peale kõigele, mis talle ülesandeks on pandud. Kuulajate jaoks on selline tüüp ilmselgelt meelt lahutav isegi siis, kui nad koju minnes tabavad ennast küsimuselt “Pagan… aga mida ma siis täna üldse teada sain?”

Müügimees Aramis

AramisAramis on iga müügimehe eeskuju. Moosine jutt, libe välimus ja sisendav pilk tagab selle, et enamik naiskuulajatest teeb seda tüüpi vaadates mõttes homersimpsonlikult “aaaarrghhhh….” ja esinemise sisusse süvenemata ostab kõike, mida talle kaela määritakse.

Juhul, kui Aramis peaks veel kitarri võtma ja laulma hakkama, ei jõua naiskuulajate kilkeid stiilis “Isssakeeneee, küll see A. on ikka vaimustav esineja” ära kuulata.

Meessoost kuulajate puhul võib aga kõik see tagasilöögi anda, sest mehed  (tunnetades konkurentsi) hakkavad alateadlikult sellele kohe algusest peale vastu töötama.

Porthos – palju kära, aga vähe villa

PPorthosorthos üritab lüüa massiga. Ta käratseb, ta tormab, ta möllab… Terve ruum on teda igal hetkel täis. See kõik oleks tore ja südant liigutav, aga paraku on kuulajate jaoks temast enamasti üsna vähe kasu.

Küsimusi ei ole mõtet Porthosele esitada, sest ta võtab neid isikliku rünnakuna oma teesidele ja suurtele mõtetele. Vaidlemisel ei ole ka erilist mõtet, sest “Porthosel on alati õigus”. Põhimõtteliselt on tegu ninatargaga, kes sel korral kuulajaskonnas istumise asemel esinema on pandud.

Pealegi: juba üks Rootsi vanasõna ütleb “Seaga ei ole mõtet maadelda- te mõlemad saate poriseks, aga ainult tema tunneb sellest mõnu.”

Terminaator 17. sajandist – Athos

AthosAthos on selline introvertsem ja tõsisem tüüp. Kui suu lahti teeb, siis teab, mida räägib. Kuivõrd enamasti ei liigu tema näos rääkimise ajal mitte ükski lihas, siis jätab ta sellise parajalt mõrvarlik-terminaatorliku mulje.

Sellest ei pruugiks ju lugugi olla, aga kuulajatele jääb mulje, et neid kõiki seiratakse mõõtev-hindav-tulistav pilguga, mille eesmärgiks on kuulajaid tooli külge kinni naelutada. Seetõttu on ainuke moodus sellele kõigele vastu seista esinejat samasuguse pilguga vastu vaatamine.

Kirjeldatud seisundisse jõudmiseks ei kulu Athose sarnase esineja korral rohkem kui 8 minutit. Seejärel vajutab ta oma peas “play” nupule ja käivitab plaadi.

Siinkohal on Athos ise siiralt imestunud selle üle, mispärast küll kuulajad teda eriti kuulata ei soovi ja miks nad teda kummaliste ilmetega vaatavad.

Käre tädi Mileedi

MileediMileedi on nagu Aramis, ainult et naissoost. Suurim vahe siinkohal on asjaolu, et tema puhul tuleb kuulajate jaoks ette üks suur usutavuse tõke. Selleks on stereotüüp “blondiinid”. Ja kui tegu on brünetist Mileediga, siis tuleb ette stereotüüp “ilusad tibid”.

Sa võid Mileedina olla oma valdkonna kõige suurem spetsialist, aga niipea, kui sa lavale astud, on saalis terve hulk nupumehi (ja ka -naisi), kes mõtlevad irooniliselt “Nonii, selge- mingi blond tšikk on lavale saadetud. Hakkab pihta! No vaatame, mis pulli siin siis saab.”

Eelpoolmainitu omakorda ei takista meessoost kuulajaid Mileedit esinemise ajal ajaviiteks oma mõttes riietest vabastamast.

Kardinal “väldin teiega kontakti” Richelieu

Kardinal RichelieuKardinal Richelieu tunned sa ära tema palvetajalikust olekust. Kes muu kui jumalamees vaatab esinemise ajal pidevalt taeva poole? Ilmselt mõtleb ta sel hetkel: “Ehh, kui vaid maha ei magaks seda hetke, kui Jumal oma aknakese paotab ja minu esinemist oma säraga paitab”.

Kes muu kui usumees vaatab esinemise ajal põranda poole? Alandlikkust peab ju üles näitama igas olukorras…

Peamine sellise esinemisstiili häda seisneb selles, et taoline tagasihoidlik grupp nagu kuulajad unustatakse siinkohal täiesti ära. Ja kui peale pooletunnist esinemist peaks Kardinalihärra pilgud saali poole pöörama, siis ärgu tema imestagu, kui sealt pool rahvast läinud on ja teine pool magab.

Kära tädi, st kuninganna Anna

Kolm musketäri ehk esinejate välimäärajaKuninganna Anna puhul on tunne, et sinu käre vanaema on esinema saadetud. Mis sest, et ta ei ole vana. Lihtsalt selline käre tädi, kellele meeldib teda küsimustega testivaid meesterahvaid sõnadega “paika panna”.

Kui tegu on õppejõuga, siis on üsna tavaline, et “liialt sõna võtvad” noorsandid loengust välja ukse taha lendavad. Ja siinkohal ei loe, kas noorsand oli süüdi või mitte- piisab kolmnurgast “sa-hilined-ja-nüüd-julged-suu-lahti-teha-küsid küsimuse-ja-küsid-saadud-vastusele-veel-selgitust. Misasja???”

See kõik võrdub sellega, et V.T.T. (a.k.a Väga Tähtis Tädi) saadab sind lause “Kui teie ei austa mind, siis mina ei austa teid ka” saatel saalist välja. Ehk lühidalt öeldes: teda peab igal hetkel ümmardama ja kaasa kiitma.

Kuningas Louis “olen väga tähtis” XIII

Kolm musketäri ehk esinejate välimäärajaKuningas Louis XIII jätab igal esinemisel paraja kehkadivei mulje. Isegi siis, kui ta täiesti mõistlikku juttu räägib, ei usuta teda. Selles on süüdi tema kerglaslik olek, liigne naeratamine seal, kus see sobiv ei oleks jms lahmimine.

Kui ta võtaks vaevaks teinekord tuure maha võtta ja asjasse tõsisemalt suhtuda, võiks ehk asjagi saada.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena