fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Õuduslugu nr.5 “Eesti Vabadussõda”

Ajaloo õppejõud on väga ennasttäis mees. Ta on ka koolis oleva muuseumi juhataja, mistõttu tervest tema jutust tuleb välja alati kolm asja: 1. Teie ei tea ajaloost mitte midagi 2. Teised ei tea ka ajaloost suurt mitte midagi 3. Ainuke kes ajaloost midagi teab, olen mina.

Muuhulgas tuleb härra jutust alati välja ka see, et vene aja lõpul oli tema kõige suurem metsavend ja patrioot. Ühesõnaga, tudengite jaoks üsna ennasttäis ja tüütu tegelane.

Väidet esitades ole kindel selles, mida ütled

Nüüd aga on see mees tudengite ees loengusarjaga Eesti Vabadussõjast. Keset kibedamat loengut ütleb ta ühel hetkel midagi taolist: “Vabadussõja esimeses etapis ei mänginud maastik lahingutegevuses suurt rolli. Seda just eriti Lõuna-Eestis”.

Ega tudengitel sellest jutust väga lugu ei ole, aga paraku tuleb öeldud lause juba järgmisel päeval jälle päevakorda. Nimelt on keegi suurest igavusest õppejõu enda koostatud konspekti lugeda võtnud ja sel inimesel on kohe ka asjakohane küsimus valmis pandud.

See kõlab: “Hr. õppejõud, eilses loengus te mainisite, et maastik ei mänginud lahingutegevuses suurt rolli. Aga tsiteerides teie enda antud konspekti, siis loen siit “Vabadussõja esimeses faasis mängis maastik VÄGA suurt rolli ja seda ERITI just Lõuna-Eestis”. Hr. õppejõud, kuidas te seda vastuolu kommenteerite?”

Kui oled vead teinud, siis tunnista seda

Hea esineja võiks siin kohal eksimust tunnistades öelda “Aitäh, et veale osutasite – ilmselt mul ennist keel vääratas. Seega- tubli töö!”. Aga õppejõud on ilmselgelt demagoogia põhikursuse läbinud, mistõttu otsustab ta asja lahendada nii (üsna ülbe moega öeldes): “Väga hea, et te seda tähele panite. Nüüd saate aru ühest minu õpetamise põhimõttest – ma meelega ütlen teinekord asju valesti, et te ise loeksite ja järele uuriksite”.

Tudengid jäävad sõnatult vait, vaatavad suurte silmadega ja juba järgmisel vahetunnil otsustavad üksmeelselt, et “Selle tüübi juttu ei ole edaspidi mõtet kuulata, sest vastasel korral võib ainult juttu meelde jättes eksamilt läbi kukkuda.” Ja kõige tulemusena käib edaspidi 40 tudengi asemel selle mehe loengus ca.10 tudengit korraga.

Mida sinul siit õppida on?

Küsimustele vastamisel ei ole mõtet hämada. Kuulajad näevad selle tavaliselt läbi, mistõttu jätad sa endast esinejana üsna narri mulje, usaldusväärsuse alandamisest rääkimata. Kui sinu käest küsitakse midagi, millele sa vastata ei oska, siis tunnista seda ja küsi, kas on kuulajaskonnas kedagi, kes vastust teab. Üsna tihti on mõni selline auditooriumis olemas.

Kui kogemata teed mingeid apsakaid nagu siin loos ja sulle seda osutatakse, siis tunnista viga, viska iseenda kulul selle vea tegemise eest nalja ning olukord ongi lahendatud. Aeg-ajalt juhtub meie kõigiga, et mõte on sõnadest ees, seega võivad sõnad segi minna. Kui aga ausalt oma viga tunnistad, siis hetk hiljem ei mäleta seda enam keegi. Nõuab ju parajat julgust, et avalikult oma viga tunnistada või terve seltskonna ees enda kulul nalja visata ja juba seetõttu annavad kuulajad enamasti sulle säherdused apsakad andeks.

Kindlasti on ka sinul koolis õppejõududega seoses lustakaid lugusid juhtunud. Anna neist siin all kommentaariumis märku.

Sellest, kuidas taolisi apsakaid vältida ja kuidas korralikult esineda, räägin ma ka oma järgmisel avaliku koolitusel “Esine enesekindlalt ja muljetavaldavalt”. Koolituse tulemusena suurendad sa märkimisväärselt oma oskusi neljas avaliku esinemise kriitilises valdkonnas?

Millised need on? Näed seda koolituse tutvustuselt, mis asub SIIN!

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena