fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Õuduslugu nr.8 – Veel üks kartmatu leitnant

Sõjavägi, kummalised käsud ja palju nalja käivad kokku nagu sukk ja saabas. Kuivõrd organisatsioon on suur ja vähese kogemusega noori juhte tuleb pidevalt peale, siis on ka loomulik, et osad neist oma veidrustega teistest peajagu kõrgemale tõusevad. Tänane lugu ühes sellisest tegelasest räägibki.

Kartmatu leitnant rivi ees

Tegu on igahommikuse väeosa rivistusega. Tegu on halli ja vihmase novembri päevaga, mistõttu rivis seisvad sõdurid on pea õlgade vahele tõmmanud ja ootavad, millal rivistus läbi saab. Rühma ette tuleb äsja ohvitseriks saanud noor rühmaülem, kes tavapärase “Rrr-rühm tttervist!!!” asemel hoopistükkis sarnasel toonil “Hhh-hea jalaväe ilm!!!” käratab.

Sõdurid ei oska selle peale mitte midagi kosta vaid vaatavad kohkunult rühmaülema poole. See aga põrnitseb vastu ja kordab uuesti ja kõvemini “Hhh-hea jalaväe ilm!” Sõdurite peades hakkab tekkima kahtlus, et “Siin peab kusagil mingi konks olema…”, aga kuna ei tea täpselt, milline konks, siis vaikivad nad edasi.

Rühmaülem saab selle peale pahaseks ja käratab kurjalt: “Mis toimub? Kas te olete ära unustanud, kuidas ülema tervitussõnadele vastama peab? Proovime veel kord: “Hhh-hea jalaväe ilm!” Nüüd saavad ka sõdurid aru, mida neilt oodatakse ja nad vastavad kooris “Just nii, härra leitnant!”

Mida sinul sellest õppida on?

Juba Murphy seaduste kogus on kirjas Sõjaväe aksioom, mis ütleb “Iga käsku, mida saab valesti mõista, on valesti mõistetud.” Pea sajaprotsendilise tõenäosusega saab väita – kuulajad jätavad sageli mulje, et nad taipavad rohkem, kui nad tegelikult aru saavad. Mida keerulisemalt sa oma sõnumit edasi annad, seda väiksem on tõenäosus, et sinust aru saadakse.

Seega, tee oma jutt võimalikult lihtsaks, eemalda sealt ebavajalik erialakeel ja võõrsõnad ning ära karda olulisi asju üle korrata. Iseenesestmõistetavus on kõikide käkkikeeramiste ema ja kui märkad, et kuulajad sind arusaamatute nägudega vaatavad, siis sina oled see, kes taolise olukorra on tekitanud.

Kartmatu leitnant esitab küsimusi

Ohvitser (seesama, kes eelmises loos) on klassi ees ja räägib, kuidas ühte või teist asja õppusel taktikaliselt tegema peaks. Keegi allohvitseridest ei ole räägituga päriselt nõus ja ta küsib midagi asjakohast vahele. Ohvitser läheb kergelt närvi ja hakkab rabistades asja otsast peale seletama. Jutt venib kole pikaks, laused on segased, mistõttu jutu lõpus ei saa enam keegi aru, mida härra seal ees öelda tahab.

Selgituse lõpus vaatab ohvitser küsijale otsa ja küsib rangel ilmel “On ju nii?”. Küsija mõtleb omaette, et vaidlemine paistab mõttetu ja ütleb vastu: “No ju siis on”. Leitnant läheb veel rohkem närvi ja käratab “Need asjad ON nii ja mitte sellepärast, et mina olen leitnant ja nii räägin vaid sellepärast, et need ON nii. On ju nii?” lõpetab ta selle tiraadi. Küsija on aga sellest mõttetust vaidlusest tüdinud ja ta vastab veelkord “No ju siis on.”

Mida teeb leitnant? Läheb päriselt närvi ja käsib alluval kirjutada seletuskirja selle kohta, kuidas ülemaga vastavalt määrustikule käituma peaks. Tulemus? Mitte keegi enam sellelt loengupidajalt mitte midagi ei küsi ja kõik tegelevad omade asjadega, jättes suure härra tahvli ette omi asju ajama.

Mida sinul sellest õppida on?

Kõik, mida sa seal ees teed, tuleb sulle bumerangina kuklasse tagasi. Kui sa ise oled ülbe, kinnine ja põrnitsed kuulajaid nagu saaki jahtiv Terminaator, siis ära imesta, kui sind keegi kuulata ei taha.

Samas, sa võid ise arvata, et oled suure närvilisuse tõttu kohe kokku kukkumas, aga kui suudad seda naeratuse ja muheda oleku taha varjata, on kõik korras. Kui teed mingisuguse ilmselge apsaka ja suudad iseenda kulul selle üle nalja visata, saad andeks rohkem, kui arvatagi julged.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena