fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Rekvisiidid olgu esinemise abivahendid mitte selle segajad

Rekvisiitide kasutamine aitab kuulajatel paremini keskenduda sellele, millest sa parasjagu räägid.  Sa võid rekvisiitidena kasutada põhimõtteliselt kõike, mis teemaga haakub: pildid, slaidiesitlused, videoklipid, esemed jms.

Ka sel korral annan selge soovituse – esinedes kasuta kõiki kuulajate meeli, sest nii viid sa oma sõnumi oluliselt paremini kohale. Täna aga räägin sulle, kuidas rekvisiidid on esinemise abivahendid või segajad.

Anna kuulajatele aegsasti teada, kui midagi näitama hakkad.

Samuti selgita, millega on tegu ja kuidas see sinu näidet toetab. Vastasel korral võid midagi väga järsku välja tuues kuulajate tähelepanu oma jutult lihtsalt eemale juhtida.

Veendu, et seadmed on töökorras

Kui kasutad rekvisiite, mis peavad ka töökõlblikkust demonstreerima, siis veendu, et seadmed on töökorras. Alles eelmisel nädalal üritas keegi müügimees mulle videokaamerat demonstreerida, paraku oli selle üks suur viga – aku oli tühi.

Seesama kehtib ka PowerPointi kohta. Lisalugemist leiad blogipostitusest “5 peamist viga, mis tehnikat kasutades juhtub

Selgita, näita ja alles siis anna asjad kätte

Kui pead demonstreerima midagi, mida ka kuulajatel katsuda lased (nt telefon, mingisugune toode jms), siis kasuta reeglit “Selgitan – Näitan – Annan kätte”. Ehk lühidalt – kõigepealt räägi, millest jutt tuleb. Siis näita eset ja anna lisaselgitusi.

Kui peamine info on edasi antud, siis alles anna kätte. Muidu juhtub nii, et kui sa kohe rekvisiidid kätte annad, siis ei viitsi sind keegi enam edasi kuulata. Selle asemel vaadatakse ja näpitakse eset, mis kätte antud.

Ära kasuta rekvisiite kui need sinu sõnumile mitte midagi juurde ei anna.

Enne esinemist esita endale küsimus “Mida see minu esinemisele juurde annab?” Ei ole mõtet näidata midagi lihtsalt näitamise pärast. See oleks sama hea kui keegi hakkaks sõbra pulmas kõnet pidades näitama PowerPointi, mille sisuks on read stiilis “Head pulmaõnne” ja “Head lapseõnne” jms.

Samuti jälgi oma esinemiste ajal, kuidas kuulajad sinu näidatud esemeid vastu võtavad – kui on näha, et see huvi ei paku, siis edaspidi ära kasuta.

Mida vähem seda parem

Alustades PowerPointist ning lõpetades muude rekvisiitidega tekib alati oht, kus liiga palju infot tekitab piisaval määral segadust nii, et sinu sõnumist aru ei saada. Vaata lisaks ka blogipostitust “10 moodust, kuidas PowerPointi abiga oma esinemist kihva keerata

Hoia nähtaval ainult neid asju, millest jutt käib

Kui kasutad rekvisiitidena erinevaid esemeid, siis pane need kuulajate silmade alt ära. Sa ei taha ju, et kuulajad esinemise ajal omaette mõtleksid “Aga tõepoolest – see püss, mis seal seina ääres on, kas see ka pauku teeb?”

Kas nad sind aitavad või segavad?

Hea näitlikustamine on ühe korraliku esinemise lahutamatu osa. Sinu ülesanne on enne igat esinemist hoolikalt läbi mõelda, mida sa näitad ja kuidas sa näitad. Rekvisiitide asjakohasus ja näitamise ajastus on siinjuures väga olulised. Sõltub eelkõige sinust, kas rekvisiidid on esinemise abivahendid või segajad. Hea esinejana…tead sa isegi vastust.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena