Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Avaliku esinemise riietumise käsud ja keelud

Inimloomusele on omane esimesel kohtumisel teise inimese kohta kiirelt esmaarvamus kujundada. Mille põhjal seda tehakse? Eelkõige sinu riietuse ja välimuse põhjal. Seega on avaliku esinemise puhul õige riietuse valimine üks äärmiselt oluline tegevus.

Riietus on suur osa sinu sõnumist – see võib sinu sõnumile positiivsemat kuvandit anda, aga võib ka tähelepanu kõrvale juhtida. Toongi nüüd välja kümme peamist punkti, mida riietuse valimisel silmas võiksid pidada.

Uuri korraldajatelt, millised on riietumise osas ootused

Seda nii esinejale kui ka kuulajatele. Üldine reegel on siiski see, et riietuda tuleb konservatiivselt. Unusta ära avar dekoltee, miniseelik – sa ju ei taha, et sinu kuulamise asemel osalejad mõttes millegi muuga tegeleksid. Rääkimata usaldusväärsuse kaost, mida sa vale riietusega kohale ilmudes saavutad.

Otsi riided välja ja proovi neid juba päev varem

Soovitavalt võiksid neid riideid juba ka kodus esinemisproovi tehes kanda. Sellisel moel näed kohe ära, kuskohast pigistab ja mida on vaja välja vahetada. Esinemishirmuga tegelmisel on oluline jälgida, et sinu keha ei oleks pinges. Seega saad mugavaid riideid kandes juba ühte võimnalikku pingekollet vältida.

Ära kanna silmatorkavalt triibulise või ruudulise mustriga riideid

Need tegitavad optilise illusiooni, mida nimetatakse moirè mustriks, ja selliseid riideid kandes on sind ütlemata halb jälgida.

Peida ära oma silmatorkavad ehted

Sa peaksid seda tegema kahel peamisel põhjusel. 1. Paljud esinejad kipuvad neid närvilistel hetkedel (loe: pool esinemise ajast) näppima, tekitades silmatorkava parasiitliigutuse. 2. KUi ehted on liialt silmatorkavad, siis viib see nii mõnegi kuulaja tähelepanu sinu jutult hoopis ehete peale.

Tee oma lips õige pikkusega

Oled ehk isegi kohanud tüüpe, kellel lips lõppeb juba kusagil poole rinna peal? Või sellist tüüpi, kellel lips on nii pikk, et ots paistab kuue alt välja? Torkab ju silma, eks?

Ära esine ainult triiksärgi väel

Plaanid esineda heleda triiksärgiga ilma, et selle peal midagi oleks? Oled sa kindel? Mis juhtub paljudega esinejatega kui nad närvis on? Nad higistavad. Selle tulemusena tekivad kaenlaaukudesse higilarakad. Kas kuulajad neid tähele panevad? Loomulikult. Nii et soovitan soojalt oma heleda särgi peale midagi tumedamat panna.

Puhasta oma kingad

Nii veider kui see ka ei ole, vaatavad paljud inimesed esinemise ajal vähemalt korra sinu kingi. Ja kui need on parasjagu rokased, siis nii mõnigi teeb sellest asjaolust tulenevalt sinu kohta käivaid “põhjapanevaid” järeldusi.

Tühjenda oma taskud

Olen näinud, kuidas mõnel esinejal on terve ellujäämisvarustus kaasas. Vähemalt tema punnis olevate taskute põhjal võib selline järeldus tekkida. Kellel on seal rahakott, kellel võtmekimp (mida närviliselt kõlistada), kellel jumal-teab-mis. Mida teevad ühel hetkel nii mõnedki kuulajad? Hakkavad oma mõttes arutlema selle üle, mida sa kaasas kannad.

Kui pead esinema televisoonis, siis uuri välja, millist värvi riideid peaksid kandma

Eelmisel aastal oma videokursust tehes läks terve esimene võtteperiood luhta kuna mina olin kohal siniste teksadega. Korraldajad ei taibanud öelda ja mina ei taibanud küsida. Tulemus? Pidime järgmisel päeval asja uuesti tegema.

Pane oma juuksed kinni

Ei käi just pärisel riietuse juurde aga soovitan siiski. Lahtiste juuste korral võib tekkida olukord, kus sa oma tukka kas käega silme eest ära tõstad või hoopistükkis peaga kukla taha viskad. Nii ehk naa, parasiitliigutus on juba tekkinud.

On sul ehk ka endal mõningaid riietumisega seotud tähelepanekuid, millest sooviksid märku anda? Tee seda siinsamas all kommentaariumis.

Sarnasel teemal postitused

Lavahirm

Lavahirm: mis see veel on?

Esinemishirmu kirjeldamiseks kasutatakse mitmeid termineid, mille hulgas enim kasutatavad on tõenäoliselt “esinemishirm”, “esinemisärevus”, “lavahirm”. Tänases blogipostituses kirjutan pikemalt lahti mõned selgitused sellele, mida endast kujutab

Loe edasi »

Kes on Janek Tuttar?

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Lisaks sellele on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor. 

Siin lehel kirjutab ta kõigest sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

 • +372 5623 0397
 • info@avalikesinemine.net

Jaga postitust

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Telli tasuta videokursus

Saa oluliselt paremaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on.

Saadan Sulle 6 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks.

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!

Meie privaatsuspoliitika

KONTAKT

 • Võta ühendust
  +372 5623 0397
 • Saada e-kiri
  info@avalikesinemine.net

6 thoughts on “Avaliku esinemise riietumise käsud ja keelud”

 1. Meestel võiks püksirihm, kellarihm ja kingad ühte värvi olla. Üldmulje on kohe mitu korda parem.

  Naiste puhul võiks siis käekott ja saapad/kingad ühte värvi olla, kuid see vist pole nii väga avaliku esinemise teema.

  Su e-maili tuvastus on muutnud kommentaarimise ülikeeruliseks. Millegipärast nõuab sisselogimist jmt. Mul varsti meiliaadressid otsas, siis enam kommenteerida ei saa :(

 2. Naiste puhul on ka liiga liibuv riietus, mis toob välja iga kehakumeruse ja pesupiirjooned, halb valik, sest esineja on tihti veel prožektori valgusvihus ning see olukord võimendab kõike. Konkreetne näide pärineb mu ühest hiljutisest kontserdist, kus viiuldaja kuulamise asemel jägisin muidu igati sündsat kleiti ja lugu läks minust suht mööda. Sama rääkis ka mu kaaslane (naisterahvas).
  Positiivse poole pealt on meeles ühe konservatiivse mehe punane pintsakuvooder, mis lisas selle mehe muidu niigi äärmiselt kaasahaaravale jutule kuidagi teatud mõnusa mängulise effekti. Siit on soovitus lisada mõni põnev detail ka riietusse, sest see näitab ka esinejat huvitavamana. Oeh, ma võin sellest teemast lehekügede viisi rääkdia, sest riietumine ja selle sõnumid on üks mu suuri huvisid :-).

 3. 1. eelarvamusi, mille põhjal inimese suhtes hoiak võetakse on väga erinevaid.
  2. riietus on väga paljude jaoks siiski ysna teisejärgulise sõnumi kandja ja mõned (nt siinkirjutaja) märkavad seda alles siiis kui kehakate yldse uudub)

 4. Zeeta, selge see, et eelarvamusi võib kes-teab-mille-põhjal tekkida, aga riietus on paraku asi, mille põhjal esmaarvamus kujundatakse. Palju uuringudki ju näitavad, et nt kehvasti riietatud kliente teenindatakse ka kehvemini.

  Mis aga esinemisriietusse puutub, siis minu sõnum on see, et enne tuleb piisavalt enda riided kriitiliselt üle vaadata, et vältida ilmselgeid möödalaskmisi. Kindel, et kõigile ei saa meeldida (ja ei peakski seda taotlema), aga paraku olen korduvalt näinud ka seda, kus esineja vist ei ole hetkekski vaevunud mõtlema selle üle, mida ja miks ta selga topib.

 5. Igaks juhuks tahtsin öelda, et head esinemist riietusega rikkuda on ikka väga raske, küll aga annab sobiv riietus enesekindlust juurde eelkõige esinejale endale. Samas “less is more” kehtib nii hea kõne kui ka riietuse juures.

Comments are closed.

Kas soovid saada paremaks esinejaks kui need, kes Sind laval olles tüüdanud on?

AVALIKU ESINEMISE TASUTA VIDEOKURSUS

Saadan Sulle seitse videot, mis sisaldavad hoolikalt valitud tehnikaid selle kohta, kuidas laval särada ja oma sõnum edukalt edasi anda.
NB! Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm!
Meie privaatsuspoliitika
SAADA VIDEOD
close-link