fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Inimloomusele on omane esimesel kohtumisel teise inimese kohta kiirelt esmaarvamus kujundada. Mille põhjal seda tehakse? Eelkõige sinu riietuse ja välimuse põhjal. Seega on avaliku esinemise puhul õige riietuse valimine üks äärmiselt oluline tegevus.

Riietus on suur osa sinu sõnumist – see võib sinu sõnumile positiivsemat kuvandit anda, aga võib ka tähelepanu kõrvale juhtida. Toongi nüüd välja kümme peamist punkti, mida riietuse valimisel silmas võiksid pidada.

Uuri korraldajatelt, millised on riietumise osas ootused

Seda nii esinejale kui ka kuulajatele. Üldine reegel on siiski see, et riietuda tuleb konservatiivselt. Unusta ära avar dekoltee, miniseelik – sa ju ei taha, et sinu kuulamise asemel osalejad mõttes millegi muuga tegeleksid. Rääkimata usaldusväärsuse kaost, mida sa vale riietusega kohale ilmudes saavutad.

Otsi riided välja ja proovi neid juba päev varem

Soovitavalt võiksid neid riideid juba ka kodus esinemisproovi tehes kanda. Sellisel moel näed kohe ära, kuskohast pigistab ja mida on vaja välja vahetada. Esinemishirmuga tegelmisel on oluline jälgida, et sinu keha ei oleks pinges. Seega saad mugavaid riideid kandes juba ühte võimnalikku pingekollet vältida.

Ära kanna silmatorkavalt triibulise või ruudulise mustriga riideid

Need tegitavad optilise illusiooni, mida nimetatakse moirè mustriks, ja selliseid riideid kandes on sind ütlemata halb jälgida.

Peida ära oma silmatorkavad ehted

Sa peaksid seda tegema kahel peamisel põhjusel. 1. Paljud esinejad kipuvad neid närvilistel hetkedel (loe: pool esinemise ajast) näppima, tekitades silmatorkava parasiitliigutuse. 2. KUi ehted on liialt silmatorkavad, siis viib see nii mõnegi kuulaja tähelepanu sinu jutult hoopis ehete peale.

Tee oma lips õige pikkusega

Oled ehk isegi kohanud tüüpe, kellel lips lõppeb juba kusagil poole rinna peal? Või sellist tüüpi, kellel lips on nii pikk, et ots paistab kuue alt välja? Torkab ju silma, eks?

Ära esine ainult triiksärgi väel

Plaanid esineda heleda triiksärgiga ilma, et selle peal midagi oleks? Oled sa kindel? Mis juhtub paljudega esinejatega kui nad närvis on? Nad higistavad. Selle tulemusena tekivad kaenlaaukudesse higilarakad. Kas kuulajad neid tähele panevad? Loomulikult. Nii et soovitan soojalt oma heleda särgi peale midagi tumedamat panna.

Puhasta oma kingad

Nii veider kui see ka ei ole, vaatavad paljud inimesed esinemise ajal vähemalt korra sinu kingi. Ja kui need on parasjagu rokased, siis nii mõnigi teeb sellest asjaolust tulenevalt sinu kohta käivaid “põhjapanevaid” järeldusi.

Tühjenda oma taskud

Olen näinud, kuidas mõnel esinejal on terve ellujäämisvarustus kaasas. Vähemalt tema punnis olevate taskute põhjal võib selline järeldus tekkida. Kellel on seal rahakott, kellel võtmekimp (mida närviliselt kõlistada), kellel jumal-teab-mis. Mida teevad ühel hetkel nii mõnedki kuulajad? Hakkavad oma mõttes arutlema selle üle, mida sa kaasas kannad.

Kui pead esinema televisoonis, siis uuri välja, millist värvi riideid peaksid kandma

Eelmisel aastal oma videokursust tehes läks terve esimene võtteperiood luhta kuna mina olin kohal siniste teksadega. Korraldajad ei taibanud öelda ja mina ei taibanud küsida. Tulemus? Pidime järgmisel päeval asja uuesti tegema.

Pane oma juuksed kinni

Ei käi just pärisel riietuse juurde aga soovitan siiski. Lahtiste juuste korral võib tekkida olukord, kus sa oma tukka kas käega silme eest ära tõstad või hoopistükkis peaga kukla taha viskad. Nii ehk naa, parasiitliigutus on juba tekkinud.

On sul ehk ka endal mõningaid riietumisega seotud tähelepanekuid, millest sooviksid märku anda? Tee seda siinsamas all kommentaariumis.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena