Lumi pakib

Kas teadsid, et Pärnus lumi pakib?

Jah, ega igalpool Eestis lumi ei paki. Ainult Pärnu maakonnas ja väikeses osas Viljandi maakonnast. Ülejäänud Eesti inimesed kergitavad segaduses olles ainult kulmu, kui neile öelda “sa vaata aga- lumi pakib täna”.

Nad katsuvad omaette arutades välja mõelda, mis selle lumega siis täpselt lahti on. Ma nüüd lahendan selle mure ja selgitan: Pärnu inimeste keeles tähendab “lumi pakib” sedasama, mida ülejäänud eestlastele “lumi hakkab kokku”.

Ehk veel täpsemalt öeldes: see on selline lumi, millest on hea lumememme või lumepalle teha. Muidugi, probleem on vastastikune- kui tavalisele Pärnu inimesele öelda, et “lumi hakkab kokku”, siis on tema kord hämmingus olla.

Aga mis on sellel näitel avaliku esinemisega pistmist?

Üsna palju. Nimelt: selles, millist keelekasutust sa endale esinemise ajal lubad, on üsna suur mõju sellele, kuidas sinu sõnumist aru saadakse. Kui sinu jaoks omab “lumi pakib” suurt tähendust, siis nagu näha – ülejäänud inimesed ei saa aru, millest jutt käib.

Seega- mõtle enne esinemist enda jaoks väga täpselt läbi, mida ja kuidas sa räägid. Katsu eriti ettevaatlik kõiksugu erialaste väljenditega olla – kuulajad ei pruugi sellest mitte sõnagi aru saada. Sinu ülesanne on enne oma esinemist enda jaoks saada vastus küsimusele “Kuidas ma seletaksin seda oma vanaemale nii, et ka tema sellest viie minuti jooksul aru saaks?”. Mida lihtsamalt sa asju seletad, seda lihtsamini saavad kuulajad aru ja seda paremini ka sinu sõnum kohale jõuab. See aga ongi ju sinu peamine eesmärk!

Loe ka blogipostitust “Slängi kasutamise mahlakad õppetunnid

Sarnasel teemal postitused

Kes on Janek Tuttar?

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Lisaks sellele on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor. 

Siin lehel kirjutab ta kõigest sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

  • +372 5623 0397
  • info@avalikesinemine.net

Jaga postitust

11
Leave a Reply

avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
markoenelineminaLJBMari-Liisa Recent comment authors
  Telli e-mailile  
newest oldest most voted
Notify of
Janek
Guest
Janek

Teretulemast klubisse! 8)

mariann
Guest
mariann

Mina näiteks sain eelmine nädal teada, et “lumi pakib” ei olegi kõigi poolt kasutuses :D

e.
Guest
e.

täpselt sama lugu. ülikooli ajal sadas lumi maha, mispeale kilkasin kursakaaslastele: “jee, lumi pakib – lumesõda pidama!!”. seepeale järgnes üleüldine vaikus ja o_O ilmed. millele ma vastasin täpselt samasuguse o_O näoga, sest ei mõistnud, millest teised aru ei saanud.
alles siis sain teada, et tegu POLEGI kirjakeelse väljendiga.

Tavo
Guest
Tavo

Tegelikult kasutab enamik Võrumaal ka väljendit “Lumi pakib”.

e.
Guest
e.

võib-olla küll. mu tuttavad võrokad on siiani küll samasugust o_O nägu teinud. ma tglt kusagilt kuulsin, et ajalooliselt pidada lumi pakkima pärnumaal ja haapsalu-kandis-ja-sealt-lõuna-poole aladel. noh, et mingi murde teema. ilmselt igasugused eesti-sisesed ahvasterändamised on seda pilti natuke segi löönud.

Karin
Guest
Karin

Haapsalus ka pakib!

Mari-Liisa
Guest
Mari-Liisa

Põlise Võrumaalasena tegin mina ka mõned aastat väljendi peale “lumi pakib” o_O nägu. Ei ole see Võrumaal nii levinud midagi=)

LJB
Guest
LJB

Haapsalus pakib. Ei teadnudki, et igalpool ei paki :)

mina
Guest
mina

Mina olen kuulnud väljendit, et lumi hakkab kokku ainult ühe võru inimese ja ühe Hiiumaa inimese käest. Ülejäänud Eestis kuulen ikka lume pakkimisest.

eneline
Guest
eneline

Mina sain lume pakkivast omadusest teada nii 9 a tagasi, kui kõrgkool mind pärnakate seltsi viis. Sinnamaani lumi “mätsis”. Ma olen mulk. Samade sõpradega läks tuliseks vaidluseks, kui hakkasime arutama, et mis suppi vastlapäeval süüa. Nad, pärnakad siis, väitsid, et oasuppi!!! Meil süüakse ikka hernesuppi. No ja sellest, kuhu heinad küünis pannakse, tuli suisa suurem sõnelus- mina olen eluaeg heinad “kantsi” visanud ja ise “kantsil” heinu sõtkunud. Aga NEMAD seletasid heauskselt “kihtidest” ja “virnadest”. Rõukude ja aunade juures andsin alla, sest meiega liitus keevavereline põlvamaallane…Säästku saatus meid harimatust ja jonnakast auditooriumist.

marko
Guest
marko

Mina kuulsin ajateenistuses olles oma kihnlasest lahingpaarilise käest esimest korda, et neil lumi mätsib. Teenisime Pärnu ÜJP, kus enamus olid siiski kohalikud mandrimehed kellel lumi pakib. Naerda said kõik.