Piduliku kõne pidamine

Kõne koostamine ei koosne ainult tuimal ilmel materjali ja tsitaatide kokku ladumisest. Kõne koostamine ei tähenda ka seda, et sa tuled ja räägid minutite kaupa sellest, mis sulle sel hetkel pähe tuleb.  Muhedalt ja võimsalt esitatud piduliku kõne eesmärk on kuulajate ühendamine ja nende emotsionaalne (positiivne) mõjutamine.

Kuivõrd Võidupüha on kohe ukse ees ja nii mõnigi peab selle puhul ehk ka kõnet pidama, siis toongi täna välja kolm nõuannet, mida sellist kõnet koostades silmas võiks pidada. Samal teemal olen kunagi kirjutanud ka loo “Soovitusi piduliku tähtpäevakõne tegemiseks“, mida samuti soovitan üle vaadata.

Räägi kuulajatele arusaadavas keeles.

Ja siinkohal ei mõtle ma nende emakeelt vaid seda, millist keelekasutust sa endale lubad. Lähtu kuulajate taustast ja kui vähegi võimalik, siis väldi erialakeelt ning võõrsõnu. Esita oma kõne siiralt ja arusaadavalt ning näita, et sa ei tee “kõnet kõnepidamise pärast” vaid tõepoolest soovid sellega midagi tähendusrikast edasi anda.

Esita oma kõne emotsionaalselt

“Kui kogudus kipub magama jääma, jääb üle teha ainult üht – varustada uksehoidja terava otsaga kepiga, et ta sellega jutlustajat aeg-ajalt torkaks!” on kunagi Henry Ward öelnud. Ja tõepoolest – kõne arusaadavuse seisukohalt on lisaks sõnade esitamisele oluline ka see, kuidas räägitakse.

Tee oma kõne isiklikuks

Räägi sellest, mida konkreetne pidulik sündmus sinu jaoks tähendab. Kui oskad seda mingisuguse looga siduda, siis seda parem. Inimestele meeldib kuulajata isiklikke lugusid kuna need töötavad alati oluliselt paremini kui kuivad näited. Lisaks on lugusid oluliselt mõnusam jälgida.

Pidulik kõne ei pea olema midagi ametlikku või tuima. See ei pea olema “kohustus, mida kord või paar aastas kanda tuleb”. Pidulik kõne peab olema selline, et kuulajad ei pane tähelegi, kuidas kell liigub ning selle lõpus mõtlevad nad “Ohhhoo, kus see oli võimas!”. Ka sina suudad seda teha kui asja üle natuke järele mõtled ja end korralikult ette valmistad.

Vaata ka neid postitusi

Lavahirm

Lavahirm: mis see veel on?

Esinemishirmu kirjeldamiseks kasutatakse mitmeid termineid, mille hulgas enim kasutatavad on tõenäoliselt “esinemishirm”, “esinemisärevus”, “lavahirm”. Tänases blogipostituses kirjutan pikemalt lahti mõned selgitused sellele, mida endast kujutab selline nähtus nagu lavahirm. Mis on lavahirm? Katrin Aedma kirjutab…
Loe edasi »