fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

PowerPoint: lühikäsud, mis teevad elu kergemaks

Esineja tuleb lavale. Paneb mälupulga arvuti taha ja avab oma PowerPointi esitluse. Seejärel möllab ta menüüdes või vajutab paaniliselt klavitatuurile… ja avastab, et pilt ei lähe täisekraanile. Kuulajate hulgast hüüab keegi “vajuta F5”. Esineja (kes on juba veel rohkem närvis) ei saa aru, mis on F5.

Tuli see sulle tuttav ette? Kui ma saaks euro iga korra pealt, kui ma taolist pilti näen, siis ei peakski varsti tööl käima. Seetõttu võtangi tänases postituses kokku peamised PowerPointi lühikäsud ja nipid, mis sinu elu tulevikus kergemaks teevad.

PowerPoint – klaviatuuri lühikäsud

Kõikide olemasolevate lühikäskude nimekirja leiad Microsoft Office lehelt siin. Mina toon välja peamised, mida vast ehk kõige tihedamalt võiks kasutada.

  • Slaidi näitamine täisekraanil (alustab esimesest slaidist) – vajuta klaviatuuril nupule F5
  • Slaidi näitamine täisekraanil (alustab sealt, kust sa seda soovid) – vajuta klaviatuuril korraga nuppudele Shift ja F5
  • Järgmine slaid – vajuta klaviatuuril tühiku klahvile või alumisele noolele. Sobib ka Page down, N, Enter või parem nool
  • Eelmine slaid – vajuta klaviatuuril ülemisele noolele. Sobivad ka Page up, P, Enter, vasak nool või Backspace
  • Ekraani katmine musta slaidiga – vajuta klaviatuuril nupule B. See teeb ekraani mustaks, mistõttu ei ole slaid kuulajatele nähtav. Hea on seda kasutada siis kui sinu slaidide vahel on pikem lugu või paus ja sa ei taha, et seinal olev slaid tähelepanu kõrvale juhiks. Kui samale (või ESC) klahvile vajutad, tuleb slaidiesitlus tagasi.
  • Ekraani katmine valge slaidiga – Vajuta klahvile W. Sama nagu eelmine, aga musta ekraani asemel teeb selle valgeks. Juhul, kui tegu on hästi valgustatud ruumiga, siis vast sobib see paremini. Kui samale (või ESC) klahvile vajutad, tuleb slaidiesitlus tagasi.
  • Mine slaid nr. 5 (või mida iganes) juurde – vajuta klaviatuuril soovitud slaidi numbrile (nt.5) ja vajuta Enter
  • Mine tagasi esimese slaidi juurde – vajuta klahvile 1 ja seejärel Enter. Sedasama saad ka hiire abil teha. Hoia kaks sekundit korraga all hiire paremat ja vasakut klahvi. Seejärel läheb esitlus automaatselt esimese slaidi juurde.
  • Lõpeta PowerPoint esitlus – vajuta klaviatuuril nupule ESC

Kui need kõik sulle korraga meelde ei jää, siis PowerPoint annab sulle ise ka käigu pealt vihjeid. Selleks vii lihtsalt hiir esitluse vastava menüü peale ja sulle näidatakse, kas lühikäsklus on olemas või mitte (vaata postituses olevat pilti).

On sul endal veel mingisuguseid ägedaid nippe välja pakkuda? Pane nad siia alla kommentaariumisse kirja.

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 146

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena