Igav esineja

Aeg-ajalt olen kellegagi peale tema esinemist vestelnud ja uurinud, et kuidas tal enda arust läks. Nii mõnigi kord on esineja mulle rahulolevalt öelnud “Aga kus ma rääkisin nad surnuks!” Selle peale olen ma vastu küsinud “Ja millist kasu need nö surnud kuulajad sinust siis nüüd said? Või millist kasu sina neile pakkusid?”

Meetod nr.1 – räägi kiirelt, ära pause pea ja väldi ka kontakti hoidmist

Kuulajate surnuks rääkimine on ju tegelikult ütlemata lihtne: astu ette, vajuta oma peas “Play” nuppu ja kihuta minema. Kõnele kiirelt ja ära pea ühtegi pausi- vastasel korral võib ju juhtuda, et keegi saab mahti sinu juttu natuke seedida ja seetõttu saab kogemata kombel ehk arugi, millest räägitakse.

Samal ajal väldi ka silmsidet ja kui võimalik, siis võid oma silmad üldse sulgeda. Muidu juhtud veel kellegagi kontakti hoidma ja siis võib tal jääda arusaam, et sa oma kuulajatest hoolid ja sulle läheb korda, kuidas nad edasi antavat sõnumit vastu võtavad.

Kontakti hoidmist saad vältida ka tuima mahalugemisega nii, et tõstad märkmed oma silmade ette. Vahepeal, kui meelde peaks tulema, siis langeta korraks niipalju oma materjale, et silmad sealt üle näevad (nagu pildil)- sellega saad ülevaate, kuidas kuulajate tapmise protsess edenenud on.

Meetod nr.2 – proovi täpselt vastupidi kui meetodis nr.1

Kui nüüd eelmise lõigu iroonia lõpetada ja mõelda, mida tegelikult tegema peaks, siis võta kõik eespool öeldu ja pane see vastupidisesse tähendusse.

See tähendab: ära karda oma kõnes pause teha- nende abil annad kuulajatele aega öeldu seedimiseks. Samuti on vaja pause teha selleks, et üleminek ühelt teemalt teisele arusaadavam oleks.

Silmsidet hoides saad sa aga head tagasisidet selle kohta, kuidas sul läheb. Ja juhul, kui see sulle üllatus peaks olema, siis võta teadmiseks: publik tahab väga, et temaga kontakti hoitaks- oled ju sellepärast neile esinema tulnud.

Niipea, kui kuulajad näevad, et neile sinu esinemisest ka mingisugust kasu on, muutuvad nad kohe ka sinu liitlasteks- mida paremini läheb esinejal, seda paremini läheb ju ka kuulajatel, eks?

Erinevatest esinejate tehtavatest peamistest vigadest räägin ma ka põneval avaliku esinemise koolitusel nimega “Kuidas saada paremaks esinejaks?” Selle kohta, milist kasu sina sellest saada võiksid, saad lähemalt lugeda SIIT.

Lisalugemist saad ka minu kodulehe loost “5 moodust, kuidas kuulajatega paremini silmsidet hoida”. Vaata ka üle teema nimega “Keelekasutus ja -stiil”

Vaata ka neid postitusi

Rekvisiitide kasutamine

Rekvisiidid olgu esinemise abivahendid mitte selle segajad

Rekvisiitide kasutamine aitab kuulajatel paremini keskenduda sellele, millest sa parasjagu räägid.  Sa võid rekvisiitidena kasutada põhimõtteliselt kõike, mis teemaga haakub: pildid, slaidiesitlused, videoklipid, esemed jms. Ka sel korral annan selge soovituse – esinedes kasuta kõiki…
Loe edasi »
Õuduslugu nr.3: "Pidulik jõulukõne"

Õuduslugu nr.3: “Pidulik jõulukõne”

Toimumas on ettevõtte iga-aastane jõulupidu. Pidu on nagu pidu ikka: kena restoran, pikad ja toredad toidulauad, toredad töökaaslased ja taustal mängib tuimal ilmel kahe mehe süldibänd. Kummalisel kombel on üks laudkond selline, kus ainult ettevõtte…
Loe edasi »