fbpx

Tasuta avaliku esinemise videokursus


SAA OLULISELT PAREMAKS KUI NEED, KES SIND LAVAL OLLES TÜÜDANUD ON

Saadan Sulle 7 esinemisega seotud õppetundi, mida iga esineja teadma peaks

Popupi vorm

Hoian Sinu andmed 100% kaitstuna. Ka minule ei meeldi spämm! Meie privaatsuspoliitika

Rahulolev esineja: “Ma rääkisin nad surnuks”

Aeg-ajalt olen kellegagi peale tema esinemist vestelnud ja uurinud, et kuidas tal enda arust läks. Nii mõnigi kord on esineja mulle rahulolevalt öelnud “Aga kus ma rääkisin nad surnuks!” Selle peale olen ma vastu küsinud “Ja millist kasu need nö surnud kuulajad sinust siis nüüd said? Või millist kasu sina neile pakkusid?”

Meetod nr.1 – räägi kiirelt, ära pause pea ja väldi ka kontakti hoidmist

Kuulajate surnuks rääkimine on ju tegelikult ütlemata lihtne: astu ette, vajuta oma peas “Play” nuppu ja kihuta minema. Kõnele kiirelt ja ära pea ühtegi pausi- vastasel korral võib ju juhtuda, et keegi saab mahti sinu juttu natuke seedida ja seetõttu saab kogemata kombel ehk arugi, millest räägitakse.

Samal ajal väldi ka silmsidet ja kui võimalik, siis võid oma silmad üldse sulgeda. Muidu juhtud veel kellegagi kontakti hoidma ja siis võib tal jääda arusaam, et sa oma kuulajatest hoolid ja sulle läheb korda, kuidas nad edasi antavat sõnumit vastu võtavad.

Kontakti hoidmist saad vältida ka tuima mahalugemisega nii, et tõstad märkmed oma silmade ette. Vahepeal, kui meelde peaks tulema, siis langeta korraks niipalju oma materjale, et silmad sealt üle näevad (nagu pildil)- sellega saad ülevaate, kuidas kuulajate tapmise protsess edenenud on.

Meetod nr.2 – proovi täpselt vastupidi kui meetodis nr.1

Kui nüüd eelmise lõigu iroonia lõpetada ja mõelda, mida tegelikult tegema peaks, siis võta kõik eespool öeldu ja pane see vastupidisesse tähendusse.

See tähendab: ära karda oma kõnes pause teha- nende abil annad kuulajatele aega öeldu seedimiseks. Samuti on vaja pause teha selleks, et üleminek ühelt teemalt teisele arusaadavam oleks.

Silmsidet hoides saad sa aga head tagasisidet selle kohta, kuidas sul läheb. Ja juhul, kui see sulle üllatus peaks olema, siis võta teadmiseks: publik tahab väga, et temaga kontakti hoitaks- oled ju sellepärast neile esinema tulnud.

Niipea, kui kuulajad näevad, et neile sinu esinemisest ka mingisugust kasu on, muutuvad nad kohe ka sinu liitlasteks- mida paremini läheb esinejal, seda paremini läheb ju ka kuulajatel, eks?

Erinevatest esinejate tehtavatest peamistest vigadest räägin ma ka põneval avaliku esinemise koolitusel nimega “Kuidas saada paremaks esinejaks?” Selle kohta, milist kasu sina sellest saada võiksid, saad lähemalt lugeda SIIT.

Lisalugemist saad ka minu kodulehe loost “5 moodust, kuidas kuulajatega paremini silmsidet hoida”. Vaata ka üle teema nimega “Keelekasutus ja -stiil”

Janek Tuttar
Janek Tuttar

Janek Tuttar on kodulehe AvalikEsinemine.net autor ja omanik. Samuti on ta ka Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor avaliku esinemise ja suulise eneseväljenduse ainete lektor.

Siin lehel kirjutab ta eelkõige sellest, kuidas iseendaga erinevates avaliku esinemise situatsioonides toime tulla.

Artikleid: 149

Inspireeriv ja julgustav avaliku esinemise koolitus igasuguse esinemiskogemusega inimesele

Ainult eraldi tellitava sisekoolitusena